موزه سنگ در همدان افتتاح شد

همدان- خبرگزاری مهر: مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به افتتاح موزه سنگ و نخستین موزه فضای باز در کشور، گفت: سایت موزه هگمتانه نمونه کاملی از مجموعه آثار تاریخی و فرهنگی استان همدان است.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر دوشنبه همزمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، موزه سنگ همدان در سایت موزه هگمتانه افتتاح شد که این مجموعه غنی از سنگ های کشف شده از دوران سلجوقی و هخامنشی و قرون اسلامی است.

علیرضا ایزدی در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه سنگ در سایت موزه هگمتانه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این نمایشگاه تعدادی سنگ شامل پایه ستون، سنگ های تزئینی بناهای داخلی، سنگ قبر و خمره های قدیمی است.

وی با بیان اینکه این سنگ ها از دوره هخامنشی تا قرون اسلامی قرن حاضر بوده است، بیان داشت: تپه هگمتانه به عنوان یک پایلوت تاریخی بوده و یک مجموعه کاملی شامل کلیسا، حمام ارامنه، سایت موزه هگمتانه بوده با راه اندازی موزه سنگ هم کاملتر شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه وضعیت کمی و کیفی موزه هگمتانه بهبود یافته است، ابراز داشت: زحمات زیادی از سوی همکاران برای افزایش کیفیت و کمیت موزه ها اتفاق افتاده است.

ایزدی با بیان اینکه موزه سنگ بخش جانبی و مکمل، سایت موزه هگمتانه است، عنوان داشت: موزه سنگ و سنگ های جمع آوری شده دارای وضعیت خوبی نبود و سرو سامانی نداشت و با افتتاح موزه سنگ سرو سامان گرفت و به دنبال افزایش کمی و کیفی سایت موزه هگمتانه هستیم.

وی با اشاره به اینکه موزه سنگ همدان تاریخ هویتی از همدان را به نمایش گذاشته است، ابراز داشت: این سنگ ها متعلق به مناطق مختلف استان همدان بوده که از مناطقی مانند اسد آباد، فامنین  و همدان بوده و به هر حال مجموعه با ارزشی است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: قدیمی ترین سنگی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است مربوط به دوران هخامنشی است و این سنگ ها قبلا اینجا جمع آوری شده بود اما به همت موزه داران به نمایش گذاشته شد.

 

کد خبر 2294201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =