100 قطعه سنگ تاریخی در همدان به نمایش گذاشته شده است

همدان - خبرگزاری مهر: مسئول سایت موزه هگمتانه گفت: 100 قطعه سنگ تاریخی در موزه سنگ همدان به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، لیلا خوشمو  پیش از ظهر دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاح موزه سنگ همدان اظهار داشت: سنگ های به نمایش گذاشته شده در موزه سنگ همدان متعلق به دوره هشتم هجری قمری و مربوط به دوران سلجوقی، صفویه و قاجاریه و اوایل دوره پهلوی است.

وی با بیان اینکه بیشترین سنگ های موجود در این موزه، سنگ های قبر و سنگ های تزئینی بنا هستند، ابراز داشت: یک قسمت از این موزه مربوط به دوران هخامنشی است چرا که در زمان هخامنشیان هگمتانه پایتخت تابستانی بوده است و کاخی در اینجا داشتند که سنگ های ستون های سنگی موجود در موزه متعلق به آن کاخ است.

مسئول سایت موزه هگمتانه با بیان اینکه سنگ های تزئینی موجود مربوط به دوره صفویه است، عنوان داشت: این سنگ ها حجاری های بسیار زیبایی دارند و سنگ های قبر هم مربوط به دوران سلجوقیان است که شاخص ترین آن به خط کوفی نوشته شده است.

خوشمو در ادامه بیان داشت: سنگ های ترئینی مربوط به سلجوقی و صفوی که با خط زیبا نستعلیق و ثلث روی آن حجاری شده و بقیه سنگ های قبور هم به اوایل دوره قاجار و پهلوی مربوط می شوند.

وی در مورد انواع سنگ های موجود در موزه سنگ همدان ابراز داشت: در این موزه سنگ های قبور به تعداد زیاد نمایش گذاشته شده و سنگ تزئینی بنا، سنگ های آب نما متعلق به دوره صفویه و سلجوقی و اجزای سنگی کاخ هخامنشیان و تعدادی از پایه ستون ها نیز مربوط به دوره اشکانیان است.

مسئول سایت موزه هگمتانه با بیان اینکه در موزه هگمتانه که یک موزه باستانشناسی است بیشتر از 350 شی تاریخی نگهداری می شود، عنوان داشت: از جمله  این آثار می توان به آثار سنگی، فلزی و شیشه ای اشاره کرد.

خوشمو با بیان اینکه موزه سنگ هم جزوی از موزه هگمتانه است، بیان داشت: در موزه سنگ همدان نیز بیش از 100 سنگ تاریخی به نمایش گذاشته شده و به طور دائم در خدمت گردشگران هستیم.

وی با بیان اینکه با افتتاح این موزه برای اولین بار در استان همدان موزه فضای باز افتتاح شده است، عنوان داشت: موزه ها همیشه زیر یک سقف بودند اما حجم سنگ ها زیاد است و آنها در فضای باز نگهداری می کنیم و امروز که مراسم افتتاح بود بازدید کننده زیادی داشتیم.

مسئول سایت موزه هگمتانه در پایان بیان داشت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال استقبال گردشگران خارجی از موزه هگمتانه بسیار بالا بوده است و حضور  گردشگری خارجی در بازدید از موزه امسال با استقبال بالایی روبرو بوده است و بیشتر از کشور های فرانسه، روسیه و آلمان از این موزه بازدید کردند.

کد خبر 2294330

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =