ثابت کردن خود به‌عنوان کارگردان زن مشکل بود/ در حق «پنج ستاره» اجحاف شد

امیر سمواتی تهیه‌کننده فیلم «پنج ستاره» گلایه‌هایش نسبت به حواشی ایجادشده برای فیلم تازه مهشید افشارزاده در نشست خبری این فیلم عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری فیلم «پنج ستاره» به کارگردانی مهشید افشار زاده صبح امروز 29 اردیبهشت ماه با حضور عوامل و بازیگران این فیلم برگزار شد. امیر سمواتی تهیه کننده، مهشید افشارزاده کارگردان، دیبا زاهدی، شیرین بینا و لیلا بلوکات بازیگران فیلم در این نشست خبری که در دفتر امیر سمواتی برگزار شد، حضور داشتند.

در ابتدای نشست امیر سمواتی درباره شکل گیری روند تولید این فیلم گفت: خرداد سال 91 بود که ایده ساخت این فیلم از سوی مهشید افشارزاده با من مطرح شد. از همان ابتدا تصمیم گرفتیم که فیلمنامه علی اکبر قاضی نظام را جلوی دوربین ببریم و تغییراتی روی آن اعمال شد. مهر و آبان سال گذشته بود که فیلمبرداری فیلم «پنج ستاره» را آغاز کردیم در بازنویسی متن از سوی خانم افشارزاده به همین ترکیب از بازیگران رسیدیم و شرایطی به وجود آمد که فیلمنامه را بر مبنای بازیگرانی که قرار بود در این فیلم به ایفای نقش بپردازند، نوشته شد. از ابتدا دیبا زاهدی و شهاب حسینی برای این کاراکترها در نظر گرفته شده بودند.

سمواتی ادامه داد: فیلم در 56 جلسه فیلمبرداری شد و لوکیشن های اصلی ما در این فیلم هتل های آزادی و هما بودند. من از مدیران این هتل ها تشکر می کنم اما پول های گزافی را از ما گرفتند. هیات مدیره از ما حمایت نکرد و هزینه های سنگینی را برای فیلمبرداری این فیلم در هتل های هما و آزادی پرداخت کردیم.

سمواتی درباره همکاری فیلمبردار و صدابردارهای فیلم «پنج ستاره» گفت: من جا دارد در اینجا از فیلمبرداری خوب فرشاد محمدی تشکر کنم. منصور شهبازی هم که کار صدابرداری را بر عهده داشت خیلی در این پروژه همدل و همراه بود. برای تصویربرداری در بخش کارگری هتل با مشکل سرو صدای زیادی مواجه بودیم که شهبازی به خوبی این معضل ر ا در طول تصویربرداری فیلم مرتفع کرد.

تهیه کننده فیلم «دربند» درباره حاشیه های که برای فیلم «پنج ستاره» در طول سی و دومین جشنواره فیلم فجر ایجاد شد، گفت: در ایام جشنواره در حق فیلم «پنج ستاره» اجحاف شد. این فیلم را بیرون از بخش مسابقه گذاشتند. در آن زمان نمی‌شد حرف هایی را مطرح کرد. کمیته انتخاب سی و دومین جشنواره فیلم فجر باید نسبت به این مساله پاسخگو باشد. فیلمی را که پروانه ساخت نداشته است به بخش مسابقه راه دادند اما فیلمی همانند «پنج ستاره» را در بخش اصلی جشنواره نپذیرفتند. امیدوارم در جشنواره امسال شاهد اتفاقاتی از این قبیل نباشیم. در جشنواره فیلم فجر «پنج ستاره» را به ناحق کنار گذاشتند. در جشنواره فیلم فجر سال گذشته من سه فیلم داشتم که هریک از آن ها اندیشه خاصی را پیگیری می کند. در ابتدا قرار بود که این فیلم هم زمان با عید نوروز اکران شود که این اتفاق هم نیفتاد.

سمواتی ضمن انتقاد از وضعیت تولید در سینمای ایران گفت: در سینمای ایران چیزی به عنوان استاندارد نداریم و هرکس متنی را می نویسد و اسمش را می گذارد فیلمنامه و امیدوار است که این متن به پروسه تولید برسد. من فکر می کنم اتفاقاتی که در حوزه سینما می افتد، سینما را از مسیر اصلی اش خارج کرده است. فیلم هایی از جنس «خط ویژه» و «پنج ستاره» باید در سینمای ایران تولید شود. این جنس سینما مخاطبان خود را دارد و مردم هم از این قبیل فیلم ها استقبال می کنند.

امیر سمواتی در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر این که اگر فیلم «پنج ستاره» در فصل دیگری اکران می شد با استقبال بیشتری مواجه می شد، گفت: همه فصل ها در سینمای ایران برای اکران مناسب هستند. این روزها بحث هایی را به راه انداختند که جام جهانی است و مخاطبان سینما نمی روند. اگر فیلم خوب ساخته شود و به اکران برسد به خوبی ما مخاطبانش ارتباط برقرار می کند. من «با دیگران» را در زمان عید نوروز مقابل فیلم های میلیاردی اکران کردم. دو کار مهمی که «با دیگران» کرد این بود که اول سینما فرهنگ را سرگروه کرد و دیگری این بود که این فیلم توانست در عید نوروز با مخاطبانی که می خواستند فیلم هایی از این جنس را ببینند، ارتباط برقرار کرد و فروش قابل قبولی هم داشت. اگر این فیلم را نگه می داشتم که در گروه هنر و تجربه اکران شود، شاید به این موفقیت نمی رسید. من به عنوان تهیه کننده باز هم از این قبیل فیلم ها می سازم چون که نیاز جامعه و فرهنگ ما در تولید چنین فیلم هایی است.

سمواتی در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر این که او هر سال چهره های جدیدی را به سینمای ایران معرفی می کند، گفت: من معتقدم که باید از جوانان حمایت کرد. ما باید این نسل را باور کنیم و فرصت هایی را در اختیار آن ها قرار دهیم از ظرفیت های خودشان را تثبیت کنند. من به دنبال این نیستم که هر سال بازیگر معرفی کنم، بلکه می خواهم فرصتی را برای جوانان فراهم کنم. همین خانم دیبا زاهدی ، همین طوری در این فیلم بازی نکردند. او دختر با استعدادی است که سال ها برای رسیدن به این جایگاه زحمت کشیده است، موسیقی را می شناسد به شدت اخلاق مدار و اصولگرا است. آن هایی که فکر می کنند به راحتی می توانند بازیگر شوند، شرایط این گونه نیست، بازیگری صرفا قد و قامت صورت نخواهد بود و باید جوانان این مساله را بدانند.

سمواتی درباره عدم حمایت صدا وسیما در پخش تیزرهای تلویزیونی گفت: قیمت هر تیزر تلویزیونی معادل قیمت یک آپارتمان است و واحد بازرگانی صدا و سیما رقم های نجومی را از تهیه کنندگان درخواست می کند. 50 تیزر در اختیار ما قرار دادند اما برای فیلم هایی که مورد علاقه شان است، ساعت ها تیزر پخش می کنند.

مهشید افشارزاده: سال ها جنگیدم و تلاش کردم  تا خود را ثابت کنم

در ادامه این نشست مهشید افشارزاده کارگردان این فیلم «پنج ستاره» درباره ساخت فیلمش گفت: در سینمای ایران بازیگران زن با محدودیت ها و مشکلاتی مواجه هستند. بازیگر باید از تمام توانایی های خود برای ایفای نقش استفاده کند، فن بیان ، زبان بدن و ... از ویژگی های بازیگران هستند اما در سینمای ایران بازیگران زن محدود به یک کادر بسته می شوند. در فیلم «پنج ستاره» بازیگرهای زن من به خوبی از عهده نقش های خود بیرون آمدند. من بازیگرانی که انتخاب کردم از همان ابتدا همین گزینه ها بودند.

مهشید افشارزاده ضمن گلایه از شرایط سینمای ایران گفت: من سال ها تلاش کردم تا بتوانم جایگاه خود را ثابت کنم. ثابت کردن خود به عنوان یک کارگردان زن کار مشکلی بود. سالها جنگیدم تا بتواتنم به عنوان یک کارگردان زن شناخته شوم. مدرک کارگردانی ام را گرفتم و سر کلاس نشستم تا بتوانم به هدفم برسم.  اما شرایط در سینمای ایران به گونه ای است که همه می خواهند زیر پای هم  را خالی کنند. قرار بود این فیلم در نوروز اکران شود و در نهایت در این فصل به اکران رسید. دست های پشت پرده هستند که می خواهند فیلم من را زمین بزنند. همان هایی که نگذاشتند من سال ها در سینمای ایران فعالیت کنم، این بار فیلم «پنج ستاره» را هدف گرفتند.  

دیبا زاهدی: نقش که بازی کردم ویژگی های خاصی داشت

در ادامه نشست دیبا زاهدی بازیگر جوان این فیلم درباره حضورش در این فیلم گفت: من از طریق آقای سمواتی به این پروژه معرفی شدم و این افتخار را داشتم تا با خانم افشارزاده همکاری کنم. خیلی خوشحالم که یک بانوی دیگر به جمع کارگردانان سینمای ایران اضافه شود.نقشی که در این فیلم بازی کردم ویژگی هایی را داشت و یک نقش مونوتون بود که کارگردان برای نزدیک شدن من به نقش تلاش کرد. این کاراکتر بر اساس واقعیت نوشته شد، معضل های یک دختر جوان برای تهیه هزینه دانشگاه خود، امروز تهیه شهریه دانشگاه آزاد در توان بعضی از خانواده ها نیست. این نقش یک مصداق واقعی بود.

زاهدی ادامه داد: من از تمام بازیگرانی که در این پروژه بودند و از من حمایت کردند تشکر می کنم. شهاب حسینی، شیرین بینا و ... برای خلق این شخصیت و باورپذیرشدنش خیلی به من کمک کردند که من در همین جا از این عزیزان تشکر می‌کنم.

در ادامه شیرین بینا طی صحبت هایی گفت: من خیلی خوشحالم که در این پروژه با خانم افشارزاده کار کردم. من از زمان بازیگری خانم افشارزاده به ایشان ارادت خاصی داشتم.

لیلا بلوکات دیگر بازیگر این فیلم هم در خصوص حضورش در فیلم «پنج ستاره» گفت: در این فیلم نقش کوتاهی را ایفا کردم اما کارکردن با آقای سمواتی و خانم افشار زاده تجربه خوبی بود.

کد خبر 2294562

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =