گسترش همکاری‌های گمرکی ایران و عمان بررسی شد

نشست مشترک هیئت گمرکی کشور عمان با مسئولان گمرک کشورمان به منظور توسعه همکاری های گمرکی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشست مشترک هيئت گمركي عمان با مسئولان گمرک جمهوري اسلامي ايران، راهكارهاي توسعه و افزايش همكاري هاي گمركي بین دو کشور در زمینه ترانزيت بررسي شد.

در راستاي توافق نامه چهارجانبه همكاري هاي ترانزيتي بين كشورهاي جمهوري اسلامي ايران، پادشاهي عمان، جمهوري ازبكستان و تركمنستان و به منظور بررسي راهكارهاي توسعه همكاري هاي موجود جهت اجرايي نمودن سند مذكور، هیئتی مركب از مديران گمركي، بندري، سرمايه گذاري و تجاري كشور عمان با مديركل دفتر همكاري هاي بين الملل و نماينده ارشد اداره كل نظارت بر ترانزيت ملاقات كردند.

غلامرضا صفاري طاهري؛ مديركل دفتر همكاري هاي بين الملل در رابطه با جزئيات اين ديدار گفت: در جريان اين نشست، دو طرف ضمن تأكيد بر همكاري هاي هرچه بيشتر در امور گمركي و ترانزيتي فيمابين در قالب انعقاد موافقت نامه دوجانبه همكاري هاي گمركي در آينده نزديک، در خصوص شرايط و ملاحظات مربوط به موافقت نامه چندجانبه ترانزيتي به بحث و مذاكره پرداختند.

وي افزود: طرف عماني با عنايت به موقعيت استراتژيک جمهوري اسلامي ايران و ظرفيت مناسب موجود جهت توسعه صنعت ترانزيت، سئوالات و ابهاماتي را كه پيرامون نحوه تعامل گمرک ايران با محموله هاي ترانزيتي و عبور كالا از كشورمان از مبدأ تا مقصد را داشتند مطرح نموده و پاسخ هاي متناسب با آن را از طرف ايراني دريافت نمودند.

همچنين طرف عماني با اشاره به تعاملات گسترده خود با ساير كشورهاي حوزه خليج فارس و توافق نامه هاي امضاء شده در زمينه تجارت آزاد و ترانزيت كالا در آن منطقه، بدون پرداخت هرگونه عوارض گمركي، با توجه به صرفه اقتصادي عبور كالا از طريق جمهوري اسلامي ايران، تمايل خود را به استفاده از اين مسير ترانزيتي به مقصد كشورهاي مشترک المنافع (CIS) اعلام کرد.

در ادامه نمايندگان گمرک جمهوري اسلامي ايران به ساير سئوالات هيئت عماني در خصوص تشريفات ترانزيت كالا از جمهوري اسلامي ايران و نحوه رسيدگي به تخلفات احتمالي متصديان حمل و ترانزيت كالا پاسخ دادند و دو طرف بر ضرورت افزايش تعاملات موجود تأكيد كردند.

کد خبر 2294794

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =