پذيرش دولت جديد عراق چالشي بزرگ فراروي اتحاديه عرب

گروه بين الملل خبرگزاري "مهر":وزيران خارجه اتحاديه عرب به منظور تصميم گيري جهت بازگشت مجدد عراق به اين اتحاديه فردا در قاهره تشكيل جلسه خواهند داد.

فردا سه شنبه وزراي خارجه اتحاديه عرب طي نشستي در قاهره موضوع آينده عضويت عراق در اين اتحاديه و چگونگي حضور نماينده اين كشور در نشستهاي آتي عرب را مورد بررسي قرار خواهند داد.

در همين رابطه هوشياري زيباري وزير خارجه كابينه جديد عراق نيز بدون هيچ گونه دعوتي از سوي اين اتحاديه رسما جهت پيگيري اين خواسته و حضور در جلسات اتحاديه عازم قاهره شده است. وي طي گفتگويي با خبرنگاران اين خواسته عراق را مشروع، لازم و مهم دانسته، تخطي ازآن را موجب بروز آثار ناخوشايندي برآينده روابط عراق با جهان عرب ارزيابي كرده است.

بطور كلي با گذشت حدود دو ماه از تشكيل دولت انتقالي عراق و يك هفته از آغاز بكار كابينه جديد اين كشور، جهان عرب رفتاري مبهم و بعضا منفي را با تشكيلات جديد اداره عراق داشته است. البته بهانه اصلي اين رفتارها نيز دستاويز ظاهرا مناسب غير انتخابي بودن شورا، تحت اشغال قرار داشتن عراق و منوط بودن تصميمات اين شورا به تاييد نهايي حاكم آمريكايي اين كشور است؛ دلايلي كه شايد در نگاه اول بسيار منطقي نيز جلوه كنند، حال آنكه واقعيت پنهان در وراي تصميمات و بسياري از موضوع گيريهاي جهان عرب نسبت به تحولات عراق به مراتب پيچيده تر از دلايل اعلام شده است.

كشورهاي عرب اگر چه تلاش نموده اند تا با بيان استقبال خود از تشكيل دولت انتقالي و سپس كابينه جديد عراق، ميزان حساسيت خود را به تحولات اين كشور ابراز دارند ولي حقيقت اين است كه در حال حاضر احساس شكست اين كشورها از اشغال عراق و در پي آن از دست دادن بسياري از برگ هاي برنده در اين كشور، امري است كه جهان عرب را بطور عميق رنج مي دهد . ضمن اينكه تحولات آتي عراق، منطقه را نيز در معرض تغييرات بنيادي قرار خواهد داد چه از نقطه نظر سياسي كه بسياري از حكومتهاي منطقه را با شرايط خاص و بحراني روبرو كرده است و چه از لحاظ نيروهاي حاكم در كشورها كه اكنون شيعيان عراق به دنبال يافتن جايگاه واقعي خود در قدرت هستند تا جائيكه حتي در تركيب شوراي انتقالي حكومت و كابينه جديد عراق نيز اكثريت غالب با نمايندگان شيعه است ؛امري كه به طور طبيعي خوشايند بسياري از كشورهاي عرب نيست و بر همين مبناست كه نوع مذاكرات جاري ميان برخي از طرفهاي عربي و آمريكاييها نشان از تلاشهاي وسيع جهت ايجاد تغييرات در تركيب گروههاي مطرح عراقي دارد؛ امري كه با نگاه به آن شايد بتوان برخي از نقاط تاريك انفجار نجف و شهادت آيت الله حكيم را جستجو كرد.

گويا متاسفانه روند ظلم به ملت عراق كه تا ديروز با حمايت از رژيم صدام و چشم پوشي آشكار نسبت به بسياري از جنايات او انجام مي شد امروز در قالب ديگري همچون فشار بر نمايندگان واقعي اين ملت و يا حمايت از برخي گروههاي خاص عراقي كه در مقطع اخير حتي از فرستادن به اصطلاح نماينده به برخي از پايتختهاي منطقه جهت تغيير ديدگاههايشان در مورد تركيب شوراي حكومت انتقالي و تلاش براي تحريم آن ابايي ندارند، ادامه يافته است.شايد واكنش ناگهاني برخي كشورهاي عرب نسبت به اعزام هيات بلندپايه جمهوري اسلامي ايران به عراق جهت گفتگو با اعضاي حكومت انتقالي نيز ناشي از اين بود كه اين كشورها بارديگر خود را بازنده عرصه عراق يافته بودند!

ملت عراق امروز با جسمي خونين در جهت رهايي از گذشته تباه خود و روي آوري به آينده اي درخشان تلاش مي كند تا به تشكيل دولت برخواسته از ميان گروهها و اقوام مذهبي و نژادي مختلف اين كشور زمينه پايان سريع اشغال تلخ آمريكايي - انگليسي را بر اين كشور فراهم آورد. بديهي است با توجه به آنكه عضويت سريع عراق در اتحاديه عرب زمينه ساز حضور مجدد اين كشور در سازمان ملل، سازمان اوپك، جنبش عدم تعهد و بسياري از مجامع ديگر جهاني مي شود، تصميم وزراي خارجه اتحاديه عرب از اهميت بسزايي در روند تثبيت آرامش در عراق و پايان سريعتر اشغال آمريكايي بر اين كشور برخوردار خواهد بود. در همين راستا شوراي حكومت انتقالي عراق نيز با اعزام هياتهايي به رياست ابراهيم الجعفري رييس سابق دوره اي اين شورا به اغلب كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس، قاهره، نيويورك و برخي پايتختهاي ديگر، تلاش نمود تا از طريق رايزني با مسوولان عاليرتبه اين كشورها، زمينه به رسميت شناخته شدن و نهايتا كسب مشروعيت لازم در عرصه جهاني را فراهم سازد.

جالب آنكه شرايط تا آنجا پيشرفته كه حتي برخي از كشورهاي عربي نيز نسبت به آينده روند برخورد فعلي با مسوولان جديد عراق بيمناك شده، تلاش جهت تعديل اين روند را وجهه همت خود قرار داده اند. در همين راستا احمد ماهر وزير خارجه مصر نيز با هشدار نسبت به عدم پذيرش عراق در اتحاديه عرب، نسبت به امكان دور شدن اين كشور از جهان عرب و آثار آن اعلام خطر كرده است. وي تاكيد كرده: تلاشهايي در جريان است كه عراق را از شخصيت اسلامي و عربي خود دور كند و ما بايد نسبت به اين وضعيت با هوشياري كامل برخورد كنيم.

اينك بسياري از انظار جهاني به سمت قاهره و اجلاس آن است تاميزان اهميت كشورهاي عرب به تحولات عراق و تلاش مردم اين كشور جهت فراهم نمودن زمينه هاي پايان اشغال تلخ آمريكايي را مورد ارزيابي قرار دهند.

کد خبر 22982

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =