قانون 7 سال بر زمین مانده تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شود

دبیرکل خانه پرستار در نامه ای به رئیس جمهور، خواستار اجرای قانون 7 سال بر زمین مانده تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد و گفت: در هیچ کجای دنیا اختلاف پرداختها در نظام سلامت به 300 برابر نمی رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن نامه سرگشاده دبیر کل خانه پرستار به رئیس جمهور به این شرح است:

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم و محبوب جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلا م وا حترام

با عنایت به دغدغه ها و برنامه های حضرتعالی در حوزه سلامت، مردم انتظار تغییرات در ارایه خدمات بهداشتی درمانی را از دولت تدبیر و امید داشتند و آنچه مسلم است بیشترین خدمات در حوزه سلامت توسط  پرسنل پرستاری انجام می شود و پرستاران در صف اول پاسخگویی به مردم هستند و موقعی که خبر برنامه تحول نظام سلامت اعلام شد، جامعه پرستاری کشور خوشحال از اینکه با رفع موانع خدمتی شان و با مشارکت هرچه تمامتر در کاهش آلام مردم کمک نمایند.

اما برخلاف انتظار:

در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت حدود 10 هزار ميليارد تومان از منابع هدفمندكردن يارانه و بيت‌المال به وزارت بهداشت تخصيص داده شد، تا بتواند کیفیت خدمات بهداشتي درماني را افزايش دهد كه متاسفانه تفكر مطلق پزشك سالار حاكم بر وزارت بهداشت طبق معمول در جهت راستاي تامين منافع گروهي خاص، اين اعتبار بي سابقه را در قالب 7 بسته تحت عنوان حمايت از ماندگاري پزشکان، حضور پزشكان متخصص مقيم و ارتقاي كيفيت خدمات ویزیت در بيمارستانها و با یک روکش مردمی تحت عنوان کاهش پرداختی بیماران؛ بطور مستقيم و غيرمستقيم به جیب گروهي قلیل سرازير نمود، كه شايد آقايان پزشک بخشي از شرح وظايف تكليفي و قانونی خود را انجام دهند كه البته بعيد است ! و اين در حالي است كه بار اصلي اين طرح بر دوش پرستاران افتاده و صدای خرد شدن استخوانهای پرستاری  زیر فشارناشی از این طرح شنیده می شودو متاسفانه هيچ‌گونه زیرساخت وپيش بيني لازم در این حوزه صورت نگرفته و بايد اذعان داشت كه در حوزه پرستاري كيفيت خدمات نسبت به قبل به شدت افت و مردم و بيماران دچار خسارات بيش از پيش شده‌‌اند و در نتيجه كمبود پرستار باعث شده که مردم از حداقل مراقبت هاي پرستاري که حق بدیهی آنان است محروم شوند. و با افزايش مراجعات ناشي از طرح و علي رغم تلاشهاي همه جانبه پرستاران متاسفانه خدمات پرستاری در شان مردم كه هيچ؛ بلکه بیماران از حداقل‌ خدمات پرستاری محروم و دچار آسيب و خسارات مي‌شوند. جامعه پرستاري بر خود وظیفه دانسته، مرتبا مسايل، مشكلات و موانع خدمتي را از طرق مختلف به مسئولين ذي ربط منتقل و منعكس نموده تا شاید به درد مردم و دغدغه پرستاران توجه شود ولي دریغ از گوش شنوا؟

آقای رئیس جمهور:

من نمی دانم این طرح ازکجا الگو گرفته شده؟ ولی تهیه کنندگان و متولیان طرح مذکور به جز خودشان که کمتر از 10 درصد جمعیت نظام سلامت هستند بقیه کارکنان نظام سلامت و حتی مردم را ندیده اند، آنچه بدیهی است در هیچ کجای دنیا اختلاف در پرداختها در نظام سلامت به 300 برابر نمی رسد!! و با نگاهی سطحی بر طرح، غیر کارشناسی بودن آن را مشخص می نماید! و متاسفانه در طرح مذکور اختلاف در پرداختها نسبت به قبل که همواره مورد اعتراض جامعه پرستاری بوده فاحش تر شده است!

لذا پیشنهاد می گردد؛ با اعزام گروهی کارشناس متخصص بی طرف و بطور نامحسوس از بیمارستانهای پایتخت بازدید نموده و ببینند چقدر هزینه بیماران کاهش یافته و چه خدماتی به سبد درمان بیماران اضافه شده؟ و آیا بیماران حتی در وقت اداری صبح توسط هیئت علمی ویزیت می شود؟ حال عصر و شب که جای خود دارد!

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور!

طرح تحول توانسته آن بخشی از دغدغه مردم که مربوط به تهیه اقلام دارویی و تجهیزات خارج از بیمارستان بوده را کاهش دهد که جای تشکر دارد؛ ولی اگر از خانواده و یا همراه سئوال شود، بین گزینه تهدید جان بیمارش ناشی از کیفیت پایین خدمات پرستاری به دلیل کمبود نیرو به دلایل مشخص که طی ادوار گذشته بارها و بارها منعکس شده و تهیه اقلام دارویی و تجهیزات و... در هرکجا و به هر قیمتی و به هر زحمتی، کدام گزینه را انتخاب خواهد کرد؟ جواب این سئوال از طرف مردم بایستی اولویت اول طرح نظام سلامت می بود!! که متاسفانه برای انگیزه و ماندگاری پرستاران که بیشترین ترک شغل ها و مهاجرت ها را به خارج از کشور داشته و بار اصلی طرح را به دوش می کشند نه تنها دیده نشده اند و به جای ریشه یابی نارضایتی و علت خانه نشستن های پرستاری و رفع موانع خدمتی پرستاران و حفظ پرستاری موجود به دنبال جایگزینی نیروهای غیر متخصص و غیر مرتبط هستند!!!

به هر حال برای کاهش هزینه های جانی بیماران؛ چشیدن طعم شیرین برنامه تحول نظام سلامت توسط بیماران و مردم، رفع موانع خدمتی پرستاران و کاهش اختلافات چند صد برابری در پرداخت های نظام سلامت، برقراری حداقلی عدالت و خنثی کردن تفکر تندرو و تمامیت خواه حاکم بر وزارت بهداشت و ایجاد اعتدال اولیه در نظام سلامت؛ جامعه پرستاری کشور خواستار "اجرای قانون 7 سال بر زمین مانده تعرفه گذاری خدمات پرستاری" است. لذا از دولت و شخص رئیس جمهور تقاضا داریم با تدبیر مدبرانه؛ با تنها خواسته قانونی جامعه پرستاری کشور به شرح فوق در هفتمین سالگرد تصویب قانون تعرفه گذاری موافقت فرموده تا از خسارتهای جبران ناپذیر ناشی از عدم اجرای آن از جمله ترک شغلها، مهاجرتها؛ خانه نشستن ها؛ تغییر شغل پرستاری متوقف و انگیزه های لازم برای خدمت به مردم عزیز توسط پرستاران شاغل در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت فراهم شود.

با تقدیم احترامات

محمد شریفی مقدم

دبیر کل خانه پرستار

کد خبر 2305786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =