8 برنامه پشتیبانی وزارت بهداشت از پزشک خانواده/ تامین 7500 پزشک و ماما

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تشريح برنامه هاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت: عدالت در سلامت از مهمترين برنامه هاي طرح تحول نظام سلامت است .

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر علي اكبر سياری در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در تهران، اظهارداشت: در طرح تحول نظام سلامت سيستم شبكه بهداشت روستايي و شهري  ارتقاء يافته و با برنامه هاي جامع تري در كشور اجرا مي شود .

وی افزود: برنامه پزشك خانواده نيز باتوجه به تجاربي كه در دو استان فارس و مازندران بدست آورده است پس از اصلاح زيرساختها و آسيب شناسي، در 3 استان سيستان و بلوچستان ، چهار محال و بختياري و خوزستان به صورت گام به گام با حمايت دولت در كشور اجرا مي شود .

سياري با اشاره به دستاورد هاي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت گفت : كاهش مرگ نابهنگام مردم ، افزايش اميد به زندگي ، كاهش ابتلا به بيماريها ، توانمند سازي مردم ، كنترل عوامل خطر ، كنترل عوامل اجتماعي موثر بر سلامت ، عدالت در سلامت و حفاظت مالي از برنامه هاي كوتاه مدت طرح تحول سلامت در كشور است .

معاون وزیر بهداشت، طراحي مدلي جديد براي مراقبت فعال از بيماريهاي مزمن براي كنترل عوامل خطر را ضروري دانست و ادامه داد: با توانمند كردن مردم و همكاريهاي بين بخشي مي توان عوامل خطر مانند ، رژيم غذايي نامطلوب ، فشار خون ، اضافه وزن و چاقي را كاهش داد .

وي افزود: 3 راهبرد كلي براي كنترل عوامل خطر در نظر گرفته ايم  كه اصلاح سيستم ، توانمند ساختن مردم از طريق خود مراقبتي و آموزش اقشار مختلف جامعه و همكاري هاي بين بخشي از جمله اين راهبرد هاست .

معاون وزیر بهداشت، اصلاح مديريت ، تامين نيروي انساني ، آموزش ، نظارت و ارائه بسته خدمتي، منابع مالي و استفاده بهينه از منابع مالي را از برنامه هاي  در دستور كار  وزارت بهداشت  برشمرد و گفت: با تامين منابع مالي مي توانيم شاخصها را ارتقاء دهيم .

وی افزود: تامين 7500 پزشك و ماما، تامين دارو تجهيزات پزشكي ، رسيدگي به مشكلات حاشيه كلانشهرها، برنامه استقرار شبكه جامع همگاني با مديريت شبكه از اقداماتي است كه بزودي در كشور اجرا مي شود .

سياري با تاكيد بر اينكه اولويت ما در برنامه پزشك خانواده در دو استان فارس و مازندران است، گفت : با اجراي برنامه پزشك خانواده مي توانيم تحول بزرگي را از نظر  مشكل بيكاري در حوزه  بهداشت و درمان حل كنيم و به حمايت همه سازمانها ي مرتبط با اين حوزه مانند آموزش و پرورش ، نيروي انتظامي ، استانداران ، فرمانداران  و ائمه جماعات نياز داريم .

وی با بيان اينكه 8 برنامه پشتيباني براي اجراي برنامه پزشك خانواده داريم، افزود: مديريت، آموزش كاركنان، پايش ارزشيابي ، تكميل و تجهيز شبكه ، تكميل نظام اطلاعات و ارتباط با مراكز پژوهشي و آموزشي و ارائه بسته خدمتي و نظام پرداخت از مهمترين برنامه هاي معاونت بهداشت است .

کد خبر 2315360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =