خشک شدن 100 هزار هکتار از جنگل های بلوط ایلام/ خشکیدگی در حال افزایش است

ایلام - خبرگزاری مهر: مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام گفت: تا کنون 100 هزار هکتار از جنگل های بلوط ایلام خشک شده اند.

رضا احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درختان بلوط ایلام به عنوان سرمایه بزرگ ملی در حال خشک شدن هستند و تاکنون بیش از 100 هزار هکتار از درختان بلوط استان خشک شده است.

وی بیان داشت: این استان دارای مساحتی بیش از 20 هزار کیلومتر متر مربع است که 87 درصد آن را عرصه طبیعی تشکل می دهد.

احمدی اظهار داشت: استان ایلام با داشتن 642 هزار هکتار جنگل، پتانسیل داشتن یک میلیون هکتار جنگل را دارد و این موضوع سبب شده استان ایلام از نظر وجود گونه‌های جنگل بلوط منحصر به فرد باشد.

وی تصریح کرد: 145 گونه درخت و درختچه در ایلام شناسایی شده که 90 درصد آن را درختان بلوط، شش درصد پسته وحشی (بنه) و بقیه را گونه های مختلط تشکیل داده است.

وی گفت: بحث خشکیدگی درختان بلوط استان ایلام که سالهای گذشته شروع شده هم اکنون باعث خسارتهای قابل توجهی به بدنه منابع طبیعی استان و منطقه زاگرس شده است.

احمدی افزود: درختان پهن برگ استان در سال چهار تن اکسیژن در هکتار تولید و هفت تن دی اکسید کربن جذب می کنند که این موضوع به روشنی اهمیت درختان و جنگل های ایلام را نشان می دهد.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام بیان داشت: خشکیدگی درختان جنگل های زاگرس در استانهای مختلف و به بخصوص ایلام به شدت در حال گسترش و پیشرفت است به طوری که هم اکنون یک میلیون و 131 هزار هکتار از جنگل های بلوط منطقه زاگرس بر اساس آخرین برآوردها دچار خشکیدگی شده است.

این مسئول تصریح کرد:  557 هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی استان ایلام در معرض خشکیدگی است که در مقایسه با دیگر استان‌های زاگرس نشین سهم استان ایلام بیشتر است و در این تا کنون بیش از 100 هزار هکتار از جنگل های بلوط دچار خشکیدگی شده اند.

احمدی بیان داشت: بروز خشکیدگی و آفت و بیماری تا کنون ۴۶۰ میلیارد ریال به جنگل‌های بلوط استان ایلام زیان وارد کرده است و تغییرات اقلیمی، خشکسالی، کم شدن تنوع زیستی و فرسایش ژنتیکی تهدیدی جدی برای عرصه های طبیعی است و باید تمامی دستگاه ها حراست از این مواهب خدادادی را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

 

 

کد خبر 2321469

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha