از همکاری ایرانی‌ها در بزرگترین پروژه علمی دنیا  تا ساخت ربات خبرنگار

در هفته گذشته، اخبار متفاوت و جذابی در حوزه دانش و فناوری منتشر شده اند؛ از تشریح همکاری ایرانی ها در بزرگترین پروژه علمی دنیا تا تولید بنزین آبدار و ساخت ربات سنجش خبرنگاران و همچنین کیسه هوای دوچرخه.

به گزارش خبرگزاری مهر، این هفته برترین و  مهمترین وقایع حوزه علم و فناوری اکتشافات و خبرهای مهم علمی را در بر گرفتند.

همکاری ایرانیها در بزرگترین پروژه علمی دنیا "شتابگر بزرگ ذرات"

دکتر پاتریک فاسناخت، (Patrick Fasnacht) یکی از محققان و همینطور مشاوران سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) در گفتگو با مهر به تشریح  فعالیت دانشمندان ایرانی در این سازمان، دستاوردها و همینطور جدیدترین یافته ها در رابطه با پروژه های تحقیقاتی پرداخت. 

وی گفت:ایران به عنوان یکی از 26 کشور غیر عضو سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای در سرن حضور دارد. معمولا محققان ایرانی که در تحقیقات سرن حضور پیدا می کنند از محققانی هستند که در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ایران IPM فعالیت داشته اند. محققان ایرانی در آزمایش Compact Muon Solenoid یا  CMS، یکی از چهار آزمایش بزرگ پروژه LHC حضور داشتند. این همکاری در ساخت قسمت مکانیکی از آزمایش  CMS با عنوان " میز نگهدارنده این آشکار ساز  HF و محفظه استوانه ای پوشاننده آن" با نظارت مهندسان سرن و همینطور دانش محققان ایرانی انجام شد. اکنون نیز محققان ایرانی در یک گروه بین المللی بر پروژه های شتابگرهای آینده و آپگرید Upgrade برخورد دهنده بزرگ هادرون فعالیت دارند.

کنترل فرانسوی‌‌ها با رادارهای هوشمند/ سلب اعتماد مردم از مسئولان

مقامات کشور فرانسه برای کنترل و نظارت اعمال شهروندان کشورشان به نصب رادارهایی در خیابان ها و جاده های فرانسه روی آورده اند تا نه تنها شهروندانشان را کنترل کنند بلکه در کاهش جرایم نیز نقش به سزایی داشته باشند.

بنا به گزارشات منتشر شده، بیش از 64 درصد از مردم فرانسه از وظیفه این جعبه های بزرگ بی اطلاع هستند و تصور می کنند که این جعبه های غول پیکر آهنی که در گوشه و کنار شهر نصب شده اند، از کار افتاده بوده یا مربوط به فعالیت های شهرداری فرانسه هستند.

شهروندان فرانسوی تنها بعد از انتشار این خبر در روزنامه ها و سایت ها از وظیفه این جعبه های آهنی آگاه شدند.

افزایش سیستم ایمنی بدن با روزه داری/ فواید روحی روزه از نگاه علمی

بررسی های اخیر محققان نشان می دهد که تغذیه و سلامت با یکدیگر در ارتباط هستند. یکی از فواید مهم ماه رمضان تاثیر شگفت انگیز روزه بر سلامت مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان انگلیسی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که روزه داری در ماه رمضان می تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. زمانی که بدن تشنه مواد غذایی است اما به دلیل اینکه فرد روزه دار نمی تواند هیچ گونه ماده غذایی را تا افطار میل کند، بدن سوزاندن چربی برای افزایش انرژی را آغاز می کند که می تواند منجر به کاهش وزن شود.

محققان معتقدند روزه گرفتن با کاهش دریافت 20 تا 40 درصدی مصرف غذا باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن می شود. اما روزه داران نباید در مصرف غذا زیاده روی کنند زیرا در زمان روزه داری، اسید معده به جای غذا به وسیله صفرا خنثی می شود و زخم معده را به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل داشتن برنامه غذایی صحیح در ایام این ماه می تواند برای روزه داران نقش اساسی را ایفا کند.

کیسه هوای دوچرخه هم رسید!/ کلاهی برای نجات جان دوچرخه‌سواران

مخترعان سوئدی کلاهی طراحی کرده اند که دارای مزیت های بسیاری است. این کلاه جدید دیگر گرم نیست، وزن زیادی ندارد و ناحیه سر و گردن دوچرخه‌سواران را از هرگونه خطری حفظ می کند.

این کلاه کیسه هوایی (ایربگ) مجهز به سنسورهایی است که با تشخیص کوچکترین خطری فعال شده و کیسه هوای قدرتمندی باز شده و دور تا دور مغز و ناحیه سر و گردن دوچرخه سوار را می پوشاند. مخترعان سوئدی معتقدند، این کلاه کیسه هوا دار تنها برای دوچرخه سواران تولید و ساخته خواهد شد و برای موتورسواران، اسکیت بازان و کسانی که از اسکیت بورد استفاده می کنند مناسب نیست.

ساخت رباتی برای سنجش کار خبرنگاران/ نیویورک تایمز و بی بی سی صدرنشین اخبار اشتباه

رباتی برای سنجش کیفیت کار خبرنگاران ساخته شده است که می تواند ضریب خطا در انتشار مطالب خبرنگاران را به حداقل برساند. این ربات قادر به اصلاح خطاهای آماری و ارقام، تاریخ، توضیحات و خطاهای نوشتاری است.

روزنامه های مشهوری مانند نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، گاردین یا خبرگزاری های بزرگی مانند رویترز، بی بی سی و بلومبرگ بالاترین آمار خطا را به ثبت رسانده اند.

بهره برداری از 5 محصول امنیتی سایبر تا پایان سال/ بکارگیری "اسکادای بومی" در تاسیسات اصلی

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل از عملیاتی شدن 5 محصول امنیتی بومی شامل سوئیچ، مسیریاب (روتر) ، موتور جستجو، ضدبدافزار بومی و مركز عمليات امنيت شبكه (SOC ) خبر داد و گفت: تا پایان سال این محصولات در تاسیسات اصلی و حساس کشور به کار گرفته می شوند.

جلالی با بیان اینکه یکی از این محصولات، اسکادای بومی است، افزود: هم اکنون سیستم اسکادای بومی که کنترل و هدایت شبکه های اصلی و حساس کشور را برعهده دارد در 5 حوزه نصب شده و مورد استفاده قرار گرفته است. اسکادای بومی هم اکنون در حوزه های زیرساختی گاز و برق کشور نصب شده و برای سایر سیستم های اصلی نیز به زودی ارتقا می یابد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: تولید محصولاتی مانند سوئیچ بومی، روتر بومی، موتور جستجوی بومی و ضدبدافزار بومی نیز در دستور کار قرار دارند که تا پایان سال به محصول نهایی تبدیل خواهند شد.

مأموریت وکیل رژیم صهیونیستی برای ضبط دامنه IR/ خروج مدیریت اینترنت دنیا از چنگ آمریکا

پس از حکم دادگاهی در امریکا مبنی بر ضبط تمامی دامنه های اینترنتی ایرانی با پسوند "آی. آر"، پای وکیل رژیم صهیونیستی با نام "نیتسانا دارشان لایتنر" نیز به قضیه ضبط دامنه های ایرانی باز شد. بنا به گزارشات منتشر شده، این وکیل اسرائیلی در دادگاه های ایالات متحده امریکا به دنبال قوانین و مقرراتی است تا بتواند مالکیت ایران از دامنه های اینترنتی را سلب کند.

ضبط دامنه های "دات.آی.آر" در ایران همانند یک زنگ هشدار در مجامع بین المللی به صدا درخواهد آمد زیرا از این پس اگر امریکا با هر کشوری دچار مشکل شود، اقدام به ضبط دامنه آن کشور خواهد نمود. در این صورت، کشورهای سراسر دنیا به دنبال راه حلی خواهند بود تا دامنه های خود را از پوشش آیکان امریکا خارج سازند تا به سرنوشت ضبط دامنه های ایرانی مبتلا نشوند.

اگر امریکا وارد ضبط دامنه های اینترنتی ایران شود، قادر به ضبط  آی.پی آدرس نخواهد بود. زیرا به صورت کلی ارائه IP ها در جهان از سوی ICANN کنترل می شود اما ثبت کننده منطقه اروپا و خاورمیانه موسسه ای به نام  Ripe Ncc واقع در کشور هلند است که ایران IP خود را از آن دریافت می کند. پس هلند همانند شرکت آیکان الزامی ندارد که به دستورات امریکا مبنی بر ضبط "آی.پی" عمل کند.

بنزین آب دار در ایران تولید شد/ کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت

بنزین آبدار از جمله بنزین های پاک است که با ورودش به چرخه سوخت، آلودگی هوا را از بین خواهد برد این محصول به تازگی توسط محققان یک شرکت دانش بنیان در ایران نیز تولید شده است. پیش از این ژاپن و آمریکا به این فناوری دست یافته بودند.

ایرج بازرگان ایده پرداز بنزین آبدار در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:ایده بنزین آبدار در سال 2007 از کشور ژاپن گرفته شده و ما نیز با انجام آزمایشاتی توانستیم به صورت پیشرفته بنزین آبدار را تولید کنیم. بنزین آبدار، حاوی بیست در صد آب است که در مقایسه با بنزین های معمولی با وجود آب از مزیت های فراوانی برخوردار است.

کد خبر 2324256

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =