وقتی چراغی روشن می شود/ گلریزانی بزرگ در راه است

کرج - خبرگزاری مهر: وقتی چراغی روشن می شود، یک به یک، چراغ های دیگر نیز روشن و همه جا نورانی می شود؛ حرکتی که امروز در البرز شاهد بودیم و مقدمه ای است برای جشن گلریزان بزرگ روز 18 تیرماه امسال؛ جشنی که به رسم هرساله با سخاوت افراد خیر و نیکوکار، این بار می تواند 275 زندانی غیربزهکار مالی را در ماه مبارک رمضان راهی خانه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، "دانی که چرا خدا به تو داده دو دست/ من معتقدم که اندر آن سری هست/ با یک دست به کار خویشتن پردازی/ با دست دگر ز دیگران گیری دست."

معامله با خدا، ثواب آخرت، رضایت خویشتن یا هر نام دیگری که بر آن نهیم، چندان فرقی نمی کند، آنچه مهم است و نیک است و خوب است، مشارکت در حرکتی نیکوکارانه برای دستگیری از افراد آبرومندی است که به علت بی احتیاطی و یا به هر علتی دیگر امروز به حبس محکوم شده اند و دور از خانوادههایشان در زندان به سر می برند.

امروز افرادی نیکوکار و سخاوتمند گرد هم جمع شدند تا به رسم پهلوانی و بخشندگی قدم در راه خوبان بگذارند و چراغ دل خانواده ای را در جشنی که "گلریزان" نام گرفته، در این ماه مبارک و عزیز روشن کنند.

در ماهی که در حدیث شریفی آمده است خداوند می فرماید "هرکس در این ماه کار بنده اش را سبُک گرداند خداوند در قیامت کارش را آسان خواهد نمود."

40 میلیارد تومان برای آزادی محکومان مالی غیربزهکار البرز نیاز است

محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا در مجلس شورای اسلامی در جشن گلریزانی که در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، در جمع افراد خیر و نیکوکار اظهار داشت: دست تمام خیران عزیز را می فشاریم و امیدواریم که دستان شما همواره به خیر باز باشد. این پیش جلسه ای برای جشن گلریزان در روز 18 تیرماه است.

وی با اشاره به آغاز فعالیت ستاد دیه استان البرز از سال 89 تا کنون گفت: به جرات می توان گفت این ستاد از ستادهای بی حاشیه اما پرکار و جدی در کشور است و کارش را با هدف توجه به زندانیان غیربزهکار و خانواده آنان آغاز کرد. در این مدت اعتبارات دولتی در قالب تسهیلات به زندانیان غیربزهکار تعلق گرفت و حتی در مواردی برای زندانیانی که ضامن نداشتند خود ستاد ضمانت می کرد. این کار بسیار مهمی بود که در استان اتفاق افتاد.

کولیوند با ارائه گزارشی از اقدامات ستاد دیه البرز و با بیان اینکه از سال 89 تا کنون حدود 740 زندانی با حمایت خیران و نیکوکاران آزاد شدند، افزود: در سال گذشته 225 نفر با بدهی 27 میلیارد تومان آزاد شدند و 17 میلیارد تومان نیز گذشت شاکی گرفتیم.

وی گفت: جرایم غیرعمد بالاخره اتفاق می افتد. کارخانه ای آتش می گیرد. قتل غیرعمدی رخ می دهد و اگر در ماه حرام رخ دهد دیه آن دو برابر می شود. اینها مواردی بود که در ستاد دیه با آن روبرو بودیم و درباره اش بحث کردیم و بر این مبنا کمیته سازش تشکیل شد.