زايمان طبيعي در بهشهر با رشد 11 درصدي مواجه است

بهشهر- خبرگزاري مهر: مدير شبكه بهداشت و درمان بهشهر گفت: در يك ماه و نيم گذشته و با اجراي طرح تحول سلامت، زايمان طبيعي با رشد حدود 11 درصدي در این شهرستان مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد تقي صالح طبري، بعد از ظهر پنج شنبه در جلسه كارگروه سلامت و امنيت غذايي در سالن اجتماعات فرمانداري بهشهر افزود: ترويج زايمان طبيعي يكي از بسته هاي مهم در طرح تحول سلامت است كه خوشبختانه با فرهنگ سازي مناسب در اين زمينه با رشد قابل توجهي در اين رابطه در ماه گذشته روبرو بوده ايم.

وي اظهار داشت: آمار زايمان سزارين از جمله آمارهاي پر خطري است كه اين آمار در كشور آلمان 27 درصد، انگليس 26درصد، آمريكا حدود 40 درصد و در ايران داراي آمار 67 درصدي است.

مدير شبكه بهداشت و درمان بهشهر با بيان اينكه شهرستان بهشهر با دارا بودن بيش از 86 درصد زايمان سزارين در سالهاي گذشته رتبه اول در زايمان سزارين كشور را دارا بوده است يادآور شد: خوشبختانه اكنون اين آمار بصورت قابل توجهي پايين آمده و رشد 11 درصدي زايمان طبيعي بيانگر اين ادعا است.

وي گفت: براساس آمار اعلام شده زايمان سزارين در ايران بين 57 تا 67 درصد بوده است كه اين آمار در مازندران 73درصد از زايمان ها را شامل مي شده و شهرستان بهشهر بيش از 80 درصد زايمان سزارين را در سالهاي گذشته داشته است.

صالح طبري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به هتلينگ بيمارستانها اظهار داشت: بهشهر با دارا بودن 2 بيمارستان دولتي و 2 بيمارستان خصوصي و يك بيمارستان در حال ساخت دولتي از جمله شهرستانهايي است كه خدمات مختلف و مناسبي را در زمينه بهداشت و درمان ارائه مي دهد.

وي گفت: با توجه به قدمت 75 ساله بيمارستان امام خميني (ره) بهشهر و ساختار كهنه و فرسوده و قديمي اين بيمارستان، عدم وجود گرمايش و سرمايش مناسب، عدم ارائه خدمات تصويري، عدم وجود سرويس بهداشتي در اتاق هاي بيماران و... موجب شده بود كه گرايش مردم به بيمارستانهاي خصوصي افزايش يابد كه خوشبختانه تغيير و تحولات در سيستم گرمايش و سرمايش، رنگ آميزي، كاهش تخت هاي اتاق ها، افزايش سرويس بهداشتي و... در جهت كيفيت سازي تلاش شده است.

مدير شبكه بهداشت و درمان بهشهر با اشاره به عدم پزشك در شيفت عصر و شب و روزهاي تعطيل در بيمارستان امام و شهداي بهشهر نيز گفت: خوشبختانه اين مشكل هم برطرف شده و در بيمارستان امام بهشهر پزشكان بيهوشي، جراحي، داخلي و قلب و در بيمارستان شهدا پزشك بيهوشي، زنان و كودكان بصورت 24 ساعته حاضر هستند.

صالح طبري با اشاره به اجراي طرح تحول سلامت يادآور شد: از 15 ارديبهشت ماه تا دهم تيرماه سال جاير با اجراي اين طرح، يك هزار و 522 بيمار در قالب اين طرح ترخيص شده اند كه فقط 10 درصد از صورتحساب را پرداخت كرده اند و جمع صورتحساب پرداختي آنان 13 ميليارد ريال بوده است.

وي گفت: در بيمارستان شهداي بهشهر نيز با توجه به افزايش زايمان طبيعي و كاهش جراحي ها، درآمد اين بيمارستان در ماههاي گذشته كاهش يافته است كه در بخش افزايش درآمدي با كمك دانشگاه علوم پزشكي مازندران به كمك اين بيمارستان خواهيم آمد.

صالح طبري با اشاره به اجراي طرح پزشك خانواده روستايي در روستاها نيز گفت: اين طرح از مرداد 84 در بهشهر عملیاتی شده كه در سال جاري سرانه بيمه روستايي 4 درصد افزايش يافته تا كمك كار روستاييان بوده و خدمات بهتري ارائه شود كه در حال اجرا است.

کد خبر 2324562

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =