سناتورهاي آمريكا در همراهي با دولتمردان اين كشور براي محروم كردن ايران از فناوري صلح آميز هسته اي طرحي را تهيه كرده اند كه بر اساس آن بازرگانان آمريكايي حق معامله با كساني كه با ايران در مورد سوخت هسته اي همكاري مي كنند، نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري آژانس يهود، سناتورهاي آمريكايي همچنين در طرح خود، درخواست كردند كه بازرگانان اين كشور از خريد وسايل و قطعات سوخت هسته اي از كساني كه اين قطعات را به ايران هم مي فروشند، محدود شوند.

اين قانون كه موسوم به "قانون ممنوعيت هسته اي ايران در سال 2005 "( Iranian Nuclear Prohibition) است، روز سه شنبه از سوي سناتور"ريك سانتوريوم" (جمهوريخواه از ايالت پنسيلوانيا) ارائه گرديد و بر اساس اين پيشنهاد هيچ بازرگان و يا ارگان آمريكايي حق ندارد و نمي تواند تجهيزات مربوط به سوخت را از تاجر، نهاد و يا دولتي  خريداري كند كه با ايران هم معامله دارد.

سانتوريم دراظهاراتي بي پايه و اساس مدعي شد :حمايت ايران از سازمان هاي تروريستي سوابق گذشته اين كشور در رابطه با غني سازي و فريبكاري در اين حوزه و مخالفتش با سياست خارجي بي غرض آمريكا در خاورميانه ، ايران را به يكي از تهديد كننده ترين كشور امنيت ملي آمريكا و كشورهاي دموكراتيك در دنيا تبديل كرده است و آمريكا بايد گامي مهم براي از بين بردن فعاليت هاي هسته اي ايران بردارد.

ريچارد جان سانتروم كه از وي به ريك سانتورم ياد مي شود در 10 مي 1958 در وينچستر ويرجينيا در آمريكا از پدري روانشناس و مادري پرستار بدنيا آمد و در سال 1994 به عنوان سناتور ايالت پنسيلوانيا انتخاب شد.

اظهارات اخير اين سناتور كه پايگاه  اينترنتي Rense كه از سوي روشنفكران و استادان آمريكايي اداره مي شود، وي را سخنگوي اسرائيل در سنا خوانده است به خوبي وابستگي اين سياستمدار آمريكايي به گروه هاي صهيونيستي( لابي يهودي) را نشان مي دهد و حكايت از آن دارد كه موضوع هسته اي ايران نه يك مساله حقوقي بلكه مساله اي سياسي و در ارتباط مستقيم با موضع اسرائيل به اين مساله است.

کد خبر 232510

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =