كوفي عنان دبير كل سازمان ملل متحد از رژيم اسرائيل خواست به اشغال مزارع شبعاي لبنان پايان دهد و نظاميان خود را از اين منطقه خارج كند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه الخليج، مطبوعات رژيم صهيونيستي اعلام كردند كه كوفي عنان از آريل شارون نخست وزير اسرائيل به هنگام ديدار با وي درنيويورك خواسته است از مزارع اشغالي شبعاي لبنان عقب نشيني كند.

اين روزنامه ها به نقل از عنان نوشتند: شبعا يك خار است كه بايد خارج شود.

عنان از امكان عقب نشيني اسرائيل در آينده نزديك از شارون سوال كرد، اما شارون ادعا كرد اين منطقه متعلق به سوريه است و در ثاني در حال حاضر اسرائيل هيچ قصدي براي برقراري تماس با دمشق در مورد عقب نشيني ندارد.

اين در حالي است كه كيم هاولز وزير مشاور انگليس درامور خاورميانه خواستار ارجاع مساله مزارع شبعا به ديوان عدالت بين المللي شد.

وي به شبكه العربيه گفت در اين مساله با فوزي صلوخ وزير امور خارجه لبنان گفتگو كرده است و ابهام بزرگ پيرامون اين منطقه را براي وي تشريح كرده است.

شايان ذكر است راديو ارتش رژيم صهيونيستي چندي پيش مدعي شد مذاكراتي ميان اسرائيل و لبنان درباره مزارع اشغالي شبعا انجام شده است و در نهايت بر سر عقب نشيني تدريجي ارتش تل آويو از اين منطقه در مقابل ضمانت هاي دولت لبنان توافق حاصل شده است.

گزارش راديو ارتش رژيم اسرائيل مدعي شد كه تل آويو اين منطقه را در سه مرحله در مقابل دريافت تضمين هايي به اينكه حزب الله و گروه هاي فلسطيني هرگز به اسرائيل در طول مرزهاي مشترك شمالي حمله نخواهند كرد، تخليه خواهد كرد.

هيچ مسئول اسرائيلي اين خبر را تاييد يا رد نكرد است.

اين ادعا در حالي مطرح شد كه عبدالرحيم مراد وزير دفاع سابق لبنان چندي پيش از احتمال عقب نشيني ارتش رژيم صهيونيستي از مزارع شبعا تا ماه ژوئن سال آينده ( خرداد ماه 84 ) خبر داده بود.

به گفته وي ، تري رود لارسن فرستاده سازمان ملل متحد درآخرين ديدارش با وي گفته بود زمان عقب نشيني اسرائيل از مزارع شبعا ممكن است ماه ژوئن باشد.

اين در حالي است كه يك منبع مسئول در سازمان ملل متحد درباره شايعه تصميم اسرائيل براي واگذاري مزارع شبعا به سوريه گفت : مجموعه كشورها از جمله اسرائيل ترديدي در اشغالي بودن مزارع شبعا ندارند اما اين مزارع متعلق به سوريه است نه لبنان .

اين مزارع در سال 1967 از سوي اسرائيل اشغال شد.

وي اين نكته را كه لارسن به مسئولان لبناني وعده بازگرداندن مزارع شبعا را به لبنان داده باشد، تكذيب كرد .

گفتني است موضوع لبناني و يا سوري بودن مزارع اشغالي شبعا كه بيش از دو دهه است در اشغال نظاميان صهيونيست قرار دارد، بصورت يك مساله مبهم و پيچيده بويژه پس از عقب نشيني سوريه از لبنان در آمده است .

در اين رابطه وليد جنبلاط رهبر درزي هاي لبنان و از معارضان برجسته دولت اين كشورادعا كرده بود كه مزارع شبعا جزئي  خاك سوريه است نه لبنان .

وي گفته بود: سازمان ملل متحد مي گويد سوريه تاكنون هيچ مدركي كه عكس اين مساله (لبناني بودن شبعا)  را ثابت كند، ارائه نكرده است.

لازم به ذكر است برخي از شايعات موجود پيرامون احتمال عقب نشيني اسرائيل از مزارع شبعا تنها به منظور فراهم نمودن شرايط و افكار عمومي جهت خلع سلاح حزب الله لبنان ابراز مي گردد .

کد خبر 232570

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =