مجتبي شاكري : متوليان جنگ از ابتدا نگاه كلاني به ادبيات دفاع مقدس نداشتند

مجتبي شاكري - مدير دفتر ادبيات داستاني بسيج دانشجويي ، گفت : اگر از ابتداي جنگ مسولين به فكر ضبط دقيق رويدادهاي جنگ بودند ، امروز مي توانستيم در مورد خيلي از حوادث تصوير روشني داشته باشيم .
مجتبي شاكري در ادامه گفت و گو با خبرنگار كتاب مهر ، افزود : در ده سال اخير تمام توجه متوليان ادبيات دفاع مقدس معطوف به جمع آوري خاطرات بوده و اين كار اگر ازهمان ابتداي جنگ صورت مي گرفت ديگر پس از گذشت 25 سال از شروع جنگ به فكر اين كار نمي افتادند .

وي در ادامـه گـفـت : كـسانـي كـه مـتـولـيـان جـنـگ بـودنـد ازابـتـدا بـا نـگاه ايـن كـه قـرار است بـعـدهـا كـسـانـي درباره ايـن رويـدادهـا چـيـزي بنويسند بـه مـسالـه نـگـاه نـكرده انـد و خـاطـره نـويسي هـا بـه ايـن خـلاصه مـي شـده اسـت كـه يك رزمنده يـا مسول محور ، سمـت و سـوي عـملكرد مـحـور را توضيح داده و اين توضيحات به عـنـوان اسـنـاد جـنـگ در آمـده اسـت .

اين جانباز انقلاب در ادامه خاطر نشان كرد : اسنادي كه براي نويسندگان ما باقي مانده است كمتر قابليت داستان ، رمان و فيلمنامه نويسي را دارد .

وي افزود : اينها اولين مراكزي بودند كه اگر با نگاه وسيع تري به مساله خاطره نويسي در جنگ نگاه مي كردند در مراحل بعدي مشكلات كمتري بروز مي كرد .

مجتبي شاكري در ادامه ، گفت : علمكرد برخي درگي از مراكز هم متاسفانه بسيار تاسف انگيز است ؛ در وزات ارشاد واقعا به شكل تاسف باري به جنگ پرداخته شد و سعي شده است تا آنجا كه ممكن است در مورد جنگ سياه نمايي كنند و تا جايي كه مي توانند برخي از نقاط تاريك را بزرگ كنند و به صورت آوار عظيمي بر سر دفاع مقدس هوار كنند  .

وي افزود : افرادي كه نگاه ارزشي به مساله دفاع مقدس نداشتند متاسفانه وارد اين حوزه شدند و در داستان هاي خود سياه نمايي كردند و مسائلي را به تصوير كشيدند و سعي كردند آن بخش عظيمي از حماسه را با اين سياه نمايي ها بپوشانند .

اين منتقد ادبيات دفاع مقدس در ادامه افزود : اما عليرغم كم كاري هاي برخي از مراكز، تلاش هاي حوزه هنري درزمينه ضبط خاطرات دفاع مقدس قابل تقدير است .

وي درباره تلاش هاي صورت گرفته در بخش رمان و ادبيات داستاني ، گفت : در بخش داستان در حوزه هنري تلاش شد تا از دفاع مقدس ، تقدس زدايي شود و همانند آن چيزهايي كه درباره جنگ جهاني دوم مي نويسند ، دفاع هشت ساله جوانان ما را هم به تصوير بكشند .

شاكري درباره تلاش هاي موسوم به كتابسازي در عرصه دفاع مقدس ، گفت : ناشران چون كار اقتصادي مي كنند ؛ ابتدا فضا را مي سنجند كه كتابي را چاپ كنند يا نه و به تناسب حمايت هايي كه وجود دارد و بي توجه به علاقه خواننده دست به چاپ كتاب مي زنند .

وي درباره برخي كتابسازي ها ، گفت : بسياري مطالب تكراي را در كنار هم تدوين مي كنند و به چاپ مي رسانند كه به عنوان هنر چيزي را بر فرهنگ و ادبايت دافع مقدس نمي افزايد .

مسئول دفتر ادبايت داستاني بسيج دانشجويي ، گفت : در بسياري از موارد افرادي پيدا مي شوند كه با كنار هم قرار دادن خاطرات كه من از آن با عنوان سرقت خاطرات ياد مي كنم ، سعي مي كنند ارزش هاي دفاع مقدس را زير سوال ببرند .

وي افزود : اين افراد به دنبال تصوير كردن پلشتي ها به اسم رمان و داستان جنگ هستند و مي خواهند با بزرگنمايي برخي خاطرات موهوم ، آنها را تا اندازه كل دفاع مقدس بزرگ نمايي كنند و عظمت آن حادثه را بي ارزش جلوه دهند .

 

کد خبر 233338

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =