راه حل مساله هسته اي ايران خروج از ان. پي. تي است

محمد كيارشي نماينده سابق جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي معتقد است كه تنها راه حل مساله هسته اي كشورمان "خروج از معاهده N.P.T" است.

كيارشي در گفت و گو با خبرنگار سياسي "مهر" با تاكيد بر اين كه "قطعنامه اخير شوراي حكام فاقد هر گونه نقطه مثبت براي ايران مي باشد" افزود: بدون ترديد اين قطعنامه عليه ايران صادر شده و لازم الاجرا است.

وي ادامه داد : جمهوري اسلامي تا كنون بر اساس اساسنامه آژانس و معاهده N.P.T عمل كرده و هرگز به لحاظ حقوقي مشكل آفرين نشد، بلكه آنچه كه به نظر كشورهاي قدرتمند تخلف تلقي مي شود، نارسايي ها و كمبودهايي در اين زمينه بود كه جبران شد.

نماينده سابق كشورمان در آژانس بين المللي انرژي اتمي خاطر نشان كرد : امروز آژانس خواستار رفتار ايران فراتر از مواد معاهده  است و تاكيد دارد عدم تمكين اين درخواست، تخطي از مقررات بين المللي و گشاينده مسير ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت مي باشد.

كيارشي با بيان اين تذكر كه "مسلما ايران نمي تواند به خواسته آنها تن دهد" علت آن را "ذلت بار بودن" اين درخواست و "مغايرت آن" با "اساسنامه آزانس بين المللي انرژي اتمي و توافقات جهاني و معاهده N.P.T" دانست.

وي اضافه كرد : اگر ايران مي خواست از روز اول به خواسته هاي آنان تن در دهد، اين مسايل را از همان ابتدا مي پذيرفت و از حق مسلم خود چشم پوشي مي كرد تا پرونده كشورمان به اينجا كشيده نشود.

سفير سابق كشورمان در اتريش پيش بيني كرد كه "البرادعي در نشست آتي شوراي حكام در ماه نوامبر، گزارش مي دهد كه ايران به اين قطعنامه عمل نكرده است و حتي كشورهايي كه در اين دوره راي مخالف و ممتنع دادند، با اين دستاويز كه ايران از قوانين جهاني تخلف كرده است، چاره اي جز موافقت با ارجاع پرونده جمهوري اسلامي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد نخواهند داشت".

كيارشي خاطر نشان كرد: حضور ما در آژانس بين المللي انرژي اتمي و معاهده N.P.T صرفا به دليل تامين منافع ايران بود و ما نيز همچون ساير كشورهاي عضو، قانونا حق داريم بر اساس صريح اساسنامه، هر گاه كه احساس كرديم تداوم اين حضور مغاير با منافع و بر خلاف روح معاهده است، از آن خارج شويم.

وي با بيان اين كه در حال حاضر ماندن ما در معاهده فراهم آوردن زمينه قانوني بهانه گيري هاي سلطه گران نسبت به رفتارهاي ايران است، اين حضور را "غير منطقي و تسريع روند پايمال كردن حقوق ملت ايران توسط قدرتمندان" دانست و از پارلمان ايران خواست كه دولت را ملزم به خروج از N.P.T كند.

از نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در خصوص نحوه پيگيري قطعنامه اخير شوراي حكام كه در آن حقوق ملت ايران به رسميت شناخته نشده است، سوال شد.

كيارشي با تاكيد بر اين كه "ايران بايد از همه ظرفيت هاي ديپلماتيك و حقوقي خود در اين زمينه استفاده كند" پاسخ داد: حقوقدانان بررسي كنند و چنانچه مي توان اين موضوع را از طريق ديوان دادگستري بين المللي (لاهه) پيگيري كنند، لحظه اي از اين مساله غفلت نورزند.

اين كارشناس مسايل سياسي و روابط بين الملل در بخش ديگري از گفت و گو ، در خصوص "نحوه تعامل ايران با كشورهايي كه در تصويب قطعنامه اخير شوراي حكام نقش آفريني كرده اند" اظهار داشت : برخورد ايران با اين كشورها ، بايد بر اساس منافع تعريف شود.

كيارشي افزود: امروز هند كه با ايران داراي منافع اقتصادي مشترك است، ارتباط با كشورهاي غربي را به دليل نفع مضاعف بر رابطه با ايران ترجيح مي دهد و ما نيز بايد همين روند را نسبت به كشورها در پيش گيريم.

وي افزود: حقوق بشر، صيانت از حقوق ملت ها و عدالت اجتماعي خوب است، اما در مسايل جهاني كاربرد ندارد و به همين دليل ما براي آن كه انقلاب دموكراتيك خود را كه حاصل خون هزاران شهيد است، به جهان صادر كنيم با انواع و اقسام موانع مواجه مي شويم.

اين ديپلمات سابق در خاتمه با تاكيد بر اين كه "امروز قدرت در دنيا مطرح است" خواستار "واگذاري پي گيري مساله هسته اي به ملت و رويايي ملت ايران با قدرت هاي سلطه گر جهان" شده و گفت كه "دوران برخوردهاي ضعيف با ابر قدرت ها به علت ساده انگاري و به بهانه تنش زدايي گذشته است".

کد خبر 233582

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =