آزادسازی خانه‌های منطقه قلعه‌اردشیر کرمان به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

کرمان - خبرگزاری مهر: آزادسازی خانه های منطقه قلعه اردشیر نیازمند 300 میلیارد تومان اعتبار، توقف حاشیه‌نشینی در کرمان و برگزاری نشست هم‌اندیشی شهرداری با اصناف از جمله اخبار شهرداری کرمان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهردار کرمان با بیان اینکه آزادسازی تمامی خانه‌های محدوده قلاع دختر و اردشیر به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: در حال حاضر شهرداری کرمان منابع مالی مورد نیاز برای تملک خانه‌های اطراف این منطقه را ندارد.

ابوالقاسم سیف‌الهی اظهار کرد: از سال 82 خانه‌های اطراف قلعه دختر و قلعه اردشیر در طرح قرار گرفتند که بخشی از این خانه‌ها تملک و آزادسازی شدند.

شهردار کرمان گفت: کل طرح آزادسازی زمین‌های اطراف این دو قلعه تاریخی، 180 هکتار است که تاکنون یک سوم آن تملک و آزادسازی شده است.

سیف‌الهی با اشاره به اینکه در مدت سال‌های گذشته شهرداری کرمان موفق به تملک 500 پلاک از خانه‌های مالکان در محدوده قلاع دختر و اردشیر شده است، افزود: در حال حاضر شهرداری کرمان با محدودیت منابع برای تملک سایر منازل مواجه است.

وی با تاکید بر اینکه برای تملک این خانه‌ها باید مسکن و شهرسازی منابعی به عنوان زمین در اختیار شهرداری قرار دهد، تصریح کرد: برای آزادسازی سایر خانه‌های باقیمانده به حدود 200 تا 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

شهرداری کرمان با بیان اینکه می‌توان با خارج کردن برخی از خانه‌ها از محدوده طرح، مشکل فعلی ساکنان این منطقه را حل کرد، گفت: به سبب در طرح بودن این خانه‌ها، مالکان قادر به فروش املاک خود نیستند و این مسئله مشکلاتی را برای این افراد به وجود آورده است.

سیف‌الهی با اشاره به اینکه از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات به وجود آمده برای ساکنان این منطقه به سبب کندی در اجرای طرح هستیم، افزود: در حال حاضر خانه‌های اطراف قلعه دختر به جز تعداد محدودی آزاد شده، اما خانه‌های موجود در اطراف قلعه اردشیر باقی مانده‌اند که انتظار می‌رود با کاهش محدوده طرح آزادسازی این دو قلعه و یا تامین منابع، تکلیف این خانه‌ها نیز مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری کرمان در تلاش برای تعیین تکلیف طرح آزادسازی خانه‌های اطراف قلعه دختر و قلعه اردشیر است، خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نه چندان دور تکلیف ساکنان این مناطق برای فروش املاک خود به شهرداری و یا هر فرد حقیقی و یا حقوقی دیگری مشخص می‌شود.

رشد حاشیه‌نشینی در شهر کرمان متوقف شده است

شهردار کرمان گفت: در حال حاضر رشد حاشیه‌نشینی در شهر کرمان متوقف شده است و طرح حذف این مناطق در دستور کار شهرداری قرار دارد.

ابوالقاسم سیف‌الهی با بیان اینکه طرح ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین شهر کرمان تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: در این طرح استانداری، نیروی انتظامی، دادگستری، اداره کل اطلاعات، دادستانی، بنیاد مسکن، سازمان مسکن و شهرسازی، صدا و سیما، سپاه پاسداران و شهرداری کرمان همکاری دارند.

وی با تاکید بر اینکه در فاز نخست این طرح با زمین‌خواران برخورد قضایی شده است، گفت: همزمان با اجرای این فاز زمین‌های تصرف شده بازپس‌گیری و آلونک‌های احداث شده تخریب شد.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه در فاز بعدی کمربند سبز شهر کرمان به مرحله اجرا گذاشته شد، افزود: در حال حاضر بخشی از زمین‌های چسبیده به روستای الله‌آباد ساماندهی می‌شوند.

سیف‌الهی با بیان اینکه شهرداری در نظر دارد برای آن دسته از افرادی که اقدام به خرید زمین از زمین‌خواران کرده‌ و در این زمینه متضرر شده‌اند، تسهیلاتی ارائه دهد، تصریح کرد: در همین راستا دو قطعه زمین 10 هکتاری به شکل قانونی به بنیاد مسکن واگذار می‌شود تا در قطعات منظم به افراد واجد شرایط اعطا شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی از ساکنان مناطق حاشیه شهر کرمان به شکل غیرقانونی و خرده مالکی اقدام به تصرف زمین‌های دولتی کرده‌اند، افزود: بدون شک این افراد مشمول تسهیلات مذکور نمی‌شوند و شهرداری کرمان طبق قانون با آنها برخورد می‌کند.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه تمامی تمهیدات برای انتقال آب و برق برای محدوده 20 هکتاری اتخاذ شده است، گفت: به افراد واجد شرایط دریافت زمین وام‌هایی با تسهیلات مناسب برای ساخت واحد مسکونی اعطا می‌شود تا آنها بتوانند برای خود و خانواده‌شان سرپناهی قانونی فراهم کنند.

سیف‌الهی با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای تامین استان، شهرداری کرمان موظف به مقابله با حاشیه نشینی و حاشیه نشینان است، اظهار کرد: البته شهرداری برای ساکنان این مناطق تسهیلاتی در نظر می‌گیرد تا این طرح به بهترین شکل ممکن اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح مقابله با حاشیه نشینی در شهر کرمان به عنوان یک طرح نمونه کشوری مطرح خواهد شد، افزود: خوشبختانه با همکاری نهادهای مرتبط، رشد حاشیه نشینی در شهر کرمان متوقف شده و باید در جهت حذف آن از پیکره شهر اقدام کرد.

شهردار کرمان حاشیه نشینی را یک زخم بدمنظر در چهره شهر توصیف و خاطرنشان کرد: متاسفانه در این مناطق ناامنی‌های زیادی وجود دارد و به نوعی به محل عرضه مواد مخدر و یا انجام منکرات تبدیل شده‌اند.

سیف‌الهی با تاکید بر اینکه شهرداری برای مقابله با حاشیه نشینی تمام توان خود را به کار خواهد بست، تصریح کرد: شهرداری کرمان موظف به اجرای مصوبه شورای تامین استان است و در حال حاضر تمامی نهادهای انتظامی و امنیتی تاکید بر مقابله با رشد حاشیه نشینی دارند.

وی خواهان همکاری همه شهروندان در زمینه مقابله با حاشیه نشینی شد و افزود: در حال حاضر افرادی در این مناطق رشد و پرورش می‌یابند که در شرایط عدم چاره‌اندیشی به انواع کارهای خلاف و بزهکاری روی می‌آورند.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر پایانه جدید مسافربری شهر کرمان در محدوده مناطق حاشیه نشین ایجاد شده است، گفت: متاسفانه بسیاری از مسافران در لحظه ورود به شهر کرمان با یک منظر نامناسب از شهر کرمان روبه‌رو می‌شوند.

سیف‌الهی با تاکید بر اینکه باید گردشگران و مسافران با امنیت کامل به این پایانه مراجعه کنند، تصریح کرد: اگر اقدامی برای مقابله با حاشیه نشینی و مشکلات ناشی از آن نشود، این امکان وجود دارد که برای شهر و استان حوادث امنیتی ناگواری شگل گیرد.

وی با بیان اینکه شهرداری کرمان به هیچ عنوان قصد تخریب و یا تصرف زمین و یا خانه‌های مردم را ندارد، خاطرنشان کرد: شهرداری تنها بر اساس قانون موظف شده تا مصوبه شورای تامین استان مبنی بر بازپس‌گیری زمین‌های تصرف شده توسط زمین‌خواران را اجرا و با حاشیه نشینی مقابله کند.

نشست هم اندیشی شهرداری با اصناف

نشست هم اندیشی شهرداری با اصناف با حضور معاون خدمات شهری شهردار و جانشین وی، رئیس اتاق اصناف کرمان ، مدیرعامل سازمان پسماند، مدیران واحد زیباسازی و اجرائیات شهرداری، معاونان خدمات شهری مناطق چهارگانه شهرداری و جمعی از روئسای صنف میوه فروشی، صافکاری، تابلوساز، آپاراتی و باتری فروشی در دفتر معاون خدمات شهری شهردار برگزار شد.

معاون خدمات شهری شهردار در این نشست ضمن اشاره به حضور رئیس اتاق اصناف کرمان به عنوان یکی از اعضای این دوره از شورای اسلامی شهر کرمان، گفت: وی در جلسات شورا نیز با تعامل، همراهی و تدبیر خود به رفع مشکلات می پردازند.

علی بابایی گفت: این نشست با هدف بررسی و رفع مشکلات شهری شامل سد معبر، سایه بان های نازیبا، تابلوها، برچسب ها، تراکت ها و دیوارنویسی ها که از سوی اصناف انجام و باعث نازیبایی شهر می باشد، برگزار شد ه است.

وی ادامه داد: به زودی  نشست های مشترکی  با صنوف دیگر از جمله سنگتراش ها برگزار خواهد شد.

در ادامه رئیس اتاق اصناف نیز با بیان اینکه اصناف پیشانی شهر است، ادامه داد: زمانی شهر جان دارد که اصناف فعال باشند.

جعفری اظهارداشت: باید در جهت رفع مشکلات ایجاد شده توسط اصناف در شهر طرح هایی ارئه داد و نسبت به اجرا ی آنها اقدام نمود.

وی ادامه داد: طرح های مورد نظر باید به اصناف اعلام شود و در صورت عدم توجه و اجرا از سوی اصناف ، شهرداری اقدام به تذکر و برخورد با متخلفان نماید.

این نشست با تبادل اطلاعات و بیان نقطه نظرات و پیشنهادات همراه بود.

سهل ‌انگاری موجب بروز آتش‌سوزی در یکی از منازل شهروندان کرمانی شد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، در خصوص بروز این آتش‌سوزی گفت: وقوع آتش‌سوزی ساعت 13 و 52 دقیقه به ایستگاه آتش‌نشانی اطلاع داده شد و ماموران آتش‌نشان ساعت 13 و 58 دقیقه خود را به محل حادثه رساندند.

محمدحسین مومنی با بیان این‌که علت آتش‌سوزی در دست بررسی است، اظهار داشت: شواهد نشان می‌دهد سهل‌انگاری یکی از همسایگان در استفاده‌ی نادرست از کپسول گاز پیک‌نیک علت بروز حادثه بوده است.

وی ادامه داد: بر اثر این آتش‌سوزی یک واحد مسکونی در آتش سوخت و بقیه‌ی واحدهای مجتمع نیز دچار دودزدگی و شکستن شیشه‌ها شدند.

مومنی خاطر نشان کرد: این حادثه مصدوم نداشت، اما یک مادر و کودک در واحدهای طبقات پایین دچار دودگرفتگی شدند که با امداد تنفسی و سایر اقدامات، مشکل آن‌ها برطرف شد.

وی با اشاره به این‌که این مجتمع مسکونی استاندارد ساخته نشده و فاقد هواکش، سامانه‌ی اعلام و اطفای حریق، محل تخلیه دود و پله اضطراری است، تصریح کرد: نبود این امکانات سبب شد بر شدت حادثه افزوده شود.

مومنی با تاکید بر این‌که مردم باید در این‌گونه حوادث خون‌سردی خود را حفظ کنند، اظهار داشت: ماموران آتش‌نشانی آموزش‌های تخصصی لازم را فرا گرفته‌اند؛ بنابراین حضور و دخالت مردم در روند کار آن‌ها اخلال ایجاد می‌کند.

وی هم‌چنین گفت: اگرچه در حال حاضر تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر کرمان نسبت به میزان جمعیت استاندار است، اما بر اساس طرح تفضیلی وجود یک ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک مطهری کرمان تعریف شده است.

وی ادامه داد: براساس استاندار باید به ازای هر 50 هزار نفر یک ایستگاه احداث شود که در حال حاضر در شهر کرمان 7 ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد و سه ایستگاه دیگر نیز در دست ساخت است که تا پایان سال‌جاری افتتاح می‌شوند.

مومنی خاطر نشان کرد: با افتتاح این ایستگاه‌ها به نرم جهانی می‌رسیم.

اصلاح هندسی خیابان سرباز توسط شهرداری منطقه چهار کرمان

سرپرست شهرداری منطقه چهار کرمان از اجرای عملیات اصلاح هندسی در محدوده کوچه شماره هفت خیابان سرباز خبر داد.

علی نیک طبع با اشاره به اینکه این عملیات در حال حاضر در دست اقدام می باشد،گفت:این عملیات شامل اصلاح هندسی راست گرد،اجرای سنگ فرش،اجرای کانیوو،زیرسازی و آسفالت می باشد.

وی ادامه داد:انجام عملیات اصلاح هندسی به منظور ساماندهی وضعیت عبور و مرور وسایل نقلیه و ارتقاء ایمنی تردد عابران پیاده و تامین رضایت شهروندان صورت می گیرد.

نیک طبع افزود:امیدواریم با اصلاح هندسی در معابر شهری،مشکلات ترافیکی رفع شده و موجبات تردد خودروها و شهروندان با ایمنی بیشتر فراهم گردد.

برگزاری برنامه های مشاوره ای در مرکز فرهنگی-قرآنی صفارزاده شهرداری

مرکز فرهنگی- قرآنی صفارزاده  شهرداری اقدام به برپایی کلاس‌های مشاوره نموده است،و با راه اندازی واحد مشاوره در این مرکز مشاوره با موضوعات مختلفی به صورت انفرادی و جمعی انجام می گیرد.

بر اساس این گزارش بهشت دنیا از جمله برنامه‌هایی است که در این مرکز برای علاقه مندان برگزار می گردد. در این برنامه از تعدادی زوج جوان که تاریخ عقدشان در بازه‌ی زمانی مشخصی است، دعوت می‌شود تا در کلاس‌های مشاوره‌ تخصصی و عمومی شرکت کنند و پس از آن، مشاور به صورت هفتگی با آن‌ها در ارتباط است؛ به صورتی که پی‌گیر ارتباط آن‌هاست و تحت نظر مشاور قرار می‌گیرند.

هم‌چنین نشست شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی با هم‌کاری انجمن دوست‌داران حافظ، به صورت ثابت در این مرکز برگزار می‌شود.

لکه گیری و روکش آسفالت 143 هزار متر مربع از معابر شهر کرمان

مدیر عامل سازمان عمران شهرداری کرمان از انجام عملیات  لکه گیری و روکش آسفالت 143 هزار متر مربع از معابر در سه ماهه ابتدای سال جاری خبر داد.

حسین رحمانی با تاکید بر ضرورت بهبود و ساماندهی  معابر، گفت: مدیریت شهری با هدف ارتقاء سطح کیفی زندگی شهروندان، همواره بر آن است تا مشکلات معابر و فضاهای شهری را بر طرف نماید و قابلیت استفاده بهتر از این فضاها را برای مردم فراهم سازد.

وی در ادامه از تولید 18 هزار و 716 تن آسفالت طی مدت زمان مذکور خبر داد و افزود: امیدواریم با یک برنامه ریزی مدون و هماهنگی لازم وضعیت آسفالت و لکه گیری معابر سطح شهر در جهت تامین رفاه حال شهروندان عزیز بهبود یابد.

بی احتیاطی بیشترین دلیل آتش سوزی در تیر ماه

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرمان از آمار آتش سوزی و امداد و نجات در تیر ماه خبر داد.

مهندس محمد حسین مومنی در این باره گفت:ازمجموع 97 مورد عملیات اطفاء حریق توسط آتش نشانان طی این مدت 18 مورد مسکونی،18 مورد تجاری،10 مورد وسایل نقلیه و ما بقی  آنها مربوط به مراکز زباله و جنگل و درختان بوده است.

وی همچنین به انجام  171 مورد عملیات امداد و نجات  در مدت یاد شده اشاره کرد و افزود : از این تعداد 126 مورد گرفتن حیوانات  خطر ناک و آزاردهنده ، 10 مورد چیدن حلقه و قفل، 8 مورد آسانسور،3 مورد امداد آب ،2 مورد حادثه کوه و پرت شدن از بلندی و ما بقی آنها مربوط به سایر موارد بوده است.

مومنی  یاد آور شد:در این عملیات ها42 نفر از شهروندان  نجات یافتند، 18 نفر مجروح و 3 نفر فوت شدند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد 270 نفر از شهروندان آموز ش های آتش نشانی را توسط کارشناسان  فرا گرفتند وهمچنین 17 مورد بازدید ایمنی ،11مورد دستورالعمل ایمنی صادر شد.

نصب ایستگاه های اتوبوس شهرک الله آباد

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی کرمان و حومه از نصب ایستگاه های اتوبوس شهرک الله آباد خبر داد.

ایرانمنش با تاکید بر اینکه نصب ایستگاه اتوبوس در مناطق فاقد ایستگاه یکی از الویت های کاری ایم سازمان است افزود: هدف از این اقدام کمک به رفاه حال شهروندان در مدت زمان انتظار رسیدن اتوبوس می باشد.

وی ارتقاء کیفیت و بهسازی فضاهای شهری را یکی از مهمترین درخواست های شهروندان دانست وتصریح کرد: باید در راستای خدمت رسانی به مردم بویژه در مناطق محروم تلاش کرد.

کد خبر 2336258

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =