"ويتسك" از نگاه اساتيد و صاحبنظران تئاتر :  "ويتسك" استحقاق 6 ماه اجرا دارد//  بعد از سالها يك تئاتر ناب ديدم //  "ويتسك" شور و حالي به تئاتر داد

مسعود دلخواه با اجراي هنرمندانه ويتسك نشان داده است كه با ظرايف و قواعد كار خود كاملا آشناست و مايل است جايگاه مناسبي را در جامعه تاتري ها براي خود فراهم كند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر "مهر"، اين خواست و اراده نيرومند را به آساني مي توان در انتخاب درست و حساب شده او از ميان آهنگسازان، طراحان و بازيگران ويتسك رديابي كرد. نور، لحن، حركت، رم، ريتم و ضرب آهنگ همه در خدمت بيان چيزي قرار دارند كه كاملا دروني، ذهني و غير مادي است. نوعي بيگانه سازي شاعرانه كه به صحنه، كيفي غير متعارف مي بخشد. به همين دليل نيز در اجراي صحنه اي مسعود دلخواه، نور، موسيقي، حركت، فرم، آوانقش كليدي بسيار كارسازي يافته است، به گونه اي كه تماشاگر همه عواطف را در عمل و از طريق مجموعه فضا سازيها و تصاوير و نه صرفا از طريق كلمات تجربه كند. اين قسمتي از نقد "صمد چيني فروشانگ از اجراي "ويتسك" مي باشد.

همچنين "عبدالرضا فريدزاده"، در نگاهي به نمايش "ويتسك"، نقد خود را اين گونه مي نويسد: اين نمايش يكي از غني ترين نمايش هاي اين دو سه ساله از جهت شاعرانگي و تاثير عاطفي است كه در اجرا يكدستي شكل و ساختار و نيز ضرب آهنگ خود را تا پايان به خوبي حفظ مي كند و شكل ساختارش نيز گيرايي خاص دارد. همه تابلوها و صحنه ها داراي فضاي حسي رمانتيك و شاعرانه و چينش صحنه ها و ديالوگ نويسي ويژه كارگردان در بازنويسي متن در دامن زدن به احساسات مخاطب و ايجاد فاصله ميان او و تعقل نقشي بسزا دارند.

عزت الله انتظامي، بازيگر سينما و تاتر ايران، جمعه اول مهرماه،  در تالار قشقايي به تماشاي ويتسك نشست. بعد از خاتمه نمايش اظهار داشت: اين نمايش مرا به سالهاي دور برد و خاطرات زماني كه مهرجوئي، اقتباس از ويتسك پستچي را ساخت.

انتظامي اظهار داشت: من آنقدر غرق و شيفته كار شدم كه نفهميدم كي نمايش تمام شد. ميزانش هاي زيباي كار بي نظير بود و بازي ها يك دست و حساب شده.

عزت الله انتظامي همچنين بازي "ايمان افشاريان" و "ريحانه سلامت" را تحسين كرد و گفت: مسئولين در مورد اجراي اين تئاتر كاهش بيشتر بينديشند. حيف كه شما را مفت از دست مي دهند و در اين زمان كوتاه اجراي نمايش خاتمه مي يابد.

آقاي بازيگر اظهار اميدواري كرد كه اين نمايش در فرهنگسراي نياوران امكان اجرا پيدا كند و اظهار داشت: مطمئنا اين نمايش استحقاق اين را دارد كه حتي شش ماه اجرا شود و مطمئن باشند كه با استقبال تماشاگران روبرو خواهد شد و درحاليكه اشك در چشمانش جمع شده بود، گفت: من دست تك تك شما را مي بوسم، به خاطر اجراي خوبتان .

عزت الله انتظامي همچنين به خاطر بازنويسي خوب متن و توانايي كارگردان در به تصوير كشيدن ذهنيات ويتسك و گرفتن بازي هاي خوب از بازيگران به مسعود دلخواه كارگردان نمايش، تبريك گفت.

جعفر والي، پيشكسوت تاتر، از ديگر هنرمنداني بود كه به تماشاي ويتسك نشست. او اظهار داشت كه اين چهارمين اجراي "ويتسك" است كه در مدت دو سال گذشته ديده و يكي از زيباترين آنها.

جعفروالي، همچنين اظهار داشت : ضرب آهنگ درست، ريتم متناسب همراه با بازي هاي زيبا و اجرائي بي نظير كه شايد به جرات بتوان گفت بعد از سالها يك تئاتر ناب ديدم . بدون شلختگي در حركات و گفتار تاتري. به مفهوم واقعي تئاتر.

فهيمه راستكار، نيز از ديگر هنرمندان پيشكسوت ، بعد از ديدار از نمايش "ويتسك" اظهار داشت: بسيار تحت تاثير قرار گرفته ام و كاش به جاي اجراي اين همه تاتر مبتذل به كارهاي خوب بيشتر توجه شود. 

فهيمه راستكار، اجراي ريتسك را يك كار پخته و كامل دانست .

در طول چند شب آخر اجراي ويتسك در قشقايي بسياري از ديگر هنرمندان و اساتيد تئاتر به تماشاي اين  نمايش نشستند. از جمله دكتر ناظر زاده كرماني.

دكتر ناظر زاده كرماني ، نظر خود را در كمال اختصار، در دو جمله، چنين بيان كرد: "ويتسك" يك تئاتر ارزنده بود و شور و حالي به تئاتر ايران داد.

شهرام زرگر، مترجم و استاد دانشگاه سينما و تئاتر، پس از ديدن اجراي ويتسك گفت: اي كاش اين نمايش حداقل دو هفته ديگر ادامه مي داشت تا دانش جريان تاتر كه در مهرماه بر مي گردند بتوانند با يك كار اكسپرسيونيستي بطور كامل آشنا شوند و وقتي ما در كلاس صحبت از سبك اكسپرسيونيسم در تئاتر مي كنيم ، نمونه اي داشته باشيم تا دانشجويان عملا شاهد آن بوده باشند.

گفتني است ؛ بسياري از تماشاگران "ويتسك"، از جمله جعفر والي اظهار علاقه كردند كه يكبار ديگر نمايش را ببينند. نيز در طول اجراي نمايش، تماشاگراني بودند كه كار را بيش يكبار ديده بودند. مريم ياوري، كه خود را  از دانشجويان تئاتر اصفهان معرفي كرد، به خبرنگار مهر گفت كه براي پنجمين بار به تماشاي نمايش "ويتسك" نشسته است.

کد خبر 233730

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =