حمله نظامي به ايران گزينه خوبي نيست // اطلاعات دقيقي از تاسيسات هسته اي ايران نداريم // توانايي دفاعي ايران براي حفاظت از برنامه هسته اي خود ضعيف نيست

"كنت پولاك" تحليلگر مؤسسه بروكينگز در واشنگتن گفت با رد احتمال حمله نظامي آمريكا به ايران گفت: ايران عنصر مهمي در منطقه است و پيروزي بر اين كشور از آنچه كه در عراق اتفاق افتاد بسيار سخت تر خواهد بود .

به گزارش خبرگزاري "مهر" پولاك  درگفتگو با مجله آلماني اشپيگل درباره تاسيسات هسته اي ايران افزود : ايران خود پذيرفته است كه درپي چرخه سوخت هسته اي براي تغذيه راكتورها است  ، تنها مساله اين است آيا تهران براي اين كار توجيه غير نظامي دارد يا خير.

وي با تكرار توجيهات كاخ سفيد براي محروم ساختن ايران از فناوري هسته اي گفت : ايران نيازي ندارد تا براي توليد انرژي  اورانيوم غني كند، براي اين كار مي شود از اورانيوم درجه پائين و راكتور آب سبك استفاده كرد بنابراين نياز خاصي به غني سازي بالاي اورانيوم وجود ندارد، درحقيقت اروپا راكتور آب سبك را به ايران پيشنهاد كرده است و آنها گفته اند آن را نمي خواهند.

وي با اين ادعا كه سرنخ هاي  برنامه هاي هسته اي ايران در اوج جنگ ايران و عراق رشد پيدا كرده است ايران را به  26 سال حمايت  از تروريسم  متهم كرد و گفت : ايران از 16 سال پيش هم  تسليحات كشتار جمعي، شيميائي و بيولوژيكي دارد و تروريسم را در عناصر بسيار پيشرفته سياست خارجي خود استفاده مي كند و مي داند كه با دادن چنين تسليحاتي به تروريست ها مي تواند به منافع ديگران صدمه بزند.

پولاك مدعي شد ايراني ها با اين امكانات تل آويو و حوزه هاي نفتي عربستان را منفجر خواهند كرد، هم و به برلين و استانبول نيز حمله خواهند كرد اما آنان در توجيه مي گويند كه نياز به بازدارندگي دارند و براي اين كار بايد به چنين تسليحاتي دست يابند.

اين كارشناس مؤسسه بروكينگز همچنين احتمال حمله آمريكا به ايران را در حال حاضر گزينه خوبي ارزيابي نكرده و مي گويد : در چنين صورتي ايران مي تواند به آمريكا خسارت بزند، ما بايد به خاطر داشته باشيم كه ايران عنصر مهمي در منطقه است و پيروزي بر اين كشور از آنچه كه در عراق اتفاق افتاد بسيار سخت تر خواهد بود و آمريكا در ايران و عراق ديگر بدنبال دردسر نيست ، در حال حاضر 6 هزار مامور ايراني در عراق فعالند ، آنان  مي توانند در هر زماني در عراق وارد عمل شده و از منافع تهران دفاع كنند.

همچنين وي مي گويد ما اطلاعاتي در دست نداريم كه بطور واقعي نشان دهد ايران چه برنامه هاي هسته اي دارد و تا چه ميزان مي توان به آن خسارت وارد كرد اما هرگز نمي گويم كه ما بايد گزينه نظامي را كناربگذاريم.

اين كارشناس آمريكايي همچنين با اشاره به شعارهاي انتخاباتي گرهارد شرودر صدر اعظم آلمان در مورد كنار گذاشتن گزينه نظامي، آن را اشتتباه خواند  و گفت: يك سياستمدار باهوش مي تواند با اين مسئله بطور بسيار متفاوتي برخورد كند و اين مهم است براي ايراني ها كه بفهمند كه اگر آنها به گفتگوها باز نگردند آمريكا و ديگر دولتها ممكن است گزينه نظامي را در پيش بگيرند.

پولاك در مورد ميزان اطلاعات اروپا و آمريكا درباره برنامه هسته اي ايران چنين ابراز عقيده كرد: ميزان اطلاعات در سطح خوبي نيست ما از چند مركز و تاسيسات  ايران اطلاعات  داريم  اما ايراني ها  تاسيسات هسته اي  نطنز و اراك را كه بسيار بزرگ هم هستند تا سال 2002  مخفي نگاه داشته بودند و تا قبل از اين زمان ما هيچ اطلاعي درباره اين مراكز نداشتيم.

وي افزود: به اعتقاد تحليلگران اطلاعاتي  فعاليت هاي هسته اي در ايران درحال انجام است كه ايراني ها آن را مخفي مي كنند و از آنجا كه ما از تعداد اين تاسيسات اطلاع دقيقي نداريم  حتي اگر هر سايتي را كه مي دانيم به برنامه هسته اي ايران مربوط است منهدم كنيم  بازهم درك اين نكته كه تا چه مقدار در بازداشتن ايران  از برنامه هسته اي اش خوب عمل كرده ايم  غيرممكن است.

پولاك  در پاسخ به اين سوال خبرنگار اشپيگل كه با توجه به انهدام موفقيت آميز راكتور اتمي عراق اوسيراك  توسط  اسرائيل در دهه 80 ميلادي آيا شما مي خواهيد بگوئيد كه وضعيت دستگاههاي اطلاعاتي در گذشته بهتر از حالا بود  گفت :  بلي به مراتب بهتر از اكنون بود و الان مشكل  ما اين است كه ايران تمام  درس هاي مربوط به اوسيراك را ياد گرفته است و ايراني ها ديگر برنامه هسته اي خود را متمركز يا يكپارچه ، آسيب پذير ، شناخته شده و به لحاظ دفاعي ضعيف نگه نمي دارند.

خبرنگار اشپيگل از پولاك پرسيد براي چند ثانيه  تصور كنيد آمريكا يا اسرائيل حمله اي هدفمند را عليه اين تاسيسات در ايران انجام دهند بنظر شما در اين صورت احتمال يك مقابله به مثل از سوي ايراني ها ممكن خواهد بود؟

وي در جواب گفت:  مقامات ايران آشكارا گفته اند كه درصورتي كه آمريكائيها به ايران حمله كنند   به تلافي آن به افغانستان كه آمريكائيها قويترين حضور و همچنين عراق كه ضعيف ترين حضور را دارند حمله خواهند كرد ،همچنين حملات نظامي ايران به سفارتخانه هاي آمريكا در كشورهاي خارجي و حتي شايد حمله به برخي تاسيسات در درون خاك خود را منتفي نمي دانم .

اين كارشناس آمريكايي در پاسخ به اينكه  اروپا موفقيت كمي در جلب همكاري رهبران ايران داشته است گفت تاريخ ارزش آن را دارد ياد آوري شود كه  در دهه 90 ميلادي آمريكا و اروپا در اعمال سياست خارجي خود با ايران به  مشكل جدي برخوردند.

پولاك گفت: در آن زمان كه اروپايي ها بر خلاف آمريكائي ها در همكاري با ايران تغيير موضع دادند به فكر اين نبودند كه ايراني ها تا به حال چه كرده اند  آيا خوب عمل كرده اند يا بد در واقع اروپائيها اميدوارنه بدنبال منافع خود بودند.

وي گفت ايران نيز در اين زمان بيكار ننشست و اروپا را عليه آمريكا به ايفاي نقش واداشت و هم اكنون نيز اروپا و آمريكا همان نقش ها را برعهده گرفته اند و به اصطلاح در حال خواندن همان صفحه موزيك هستند و براي تحقق اين رابطه جديد كاري ، اروپا و آمريكا در حال ايفاي سياست هويج و چماق عليه ايران هستند . اروپا بايد از چماق استفاده كند و آمريكا هويج را نشان دهد اما هويج و چماق بايد بزرگتر باشند .

وي گفت ايراني ها براين موضوع وافقند كه برنامه هسته ايشان با حمايتشان از تروريسم ، چشم اندازهاي اقتصادي و رابطه شان با غرب همگي بهم گره خورده است .

وي خاطرنشان كرد ايران با دو ديدگاه روبروست كه مي گويد : از فعاليتهاي هسته اي خود و از تروريسم حمايت كند و با اين كار غرب را تحت فشار قرار دهد كه در اين فرضيه انجام مناسبات تجاري با كشورهايي همچون چين،  روسيه و يا كشورهاي ديگر پيش بيني شده است . ديگر اينكه ، تحريم اقتصادي  به گونه اي رعب انگيز است و بزرگترين تهديد است و مي تواند به ناآرامي هاي عمومي در داخل ايران منجر شود بنابراين لزوم تعامل اقتصادي با غرب بيش از پيش احساس مي شود.

پولاك افزود دراين تئوري همچنين برتوقف برنامه هسته اي ايران و قطع  حمايت از تروريسم بمنظور پيش شرط هاي سرمايه گذاري غربي ها در پيكره به شدت نيازمند اقتصاد ايران  تاكيد شده است.

اشپيگل به نقل از پولاك افزود براي همين است كه اكنون سه كشور اروپايي  آلمان  فرانسه و انگليس به همراه آمريكا درحال هدايت كردن ايراني ها به  اتخاذ گزينه دوم هستند  و افزود آمريكا درعين حالي كه درصدد تامين ساختارهاي امنيتي و تضمين امنيت در خليج فارس است  نگراني ها و دغدغه هاي ناشي از ايران را نيز شاهد است.

وي گفت با اينحال واشنگتن همچنين قادر است اختصاص اعتبارات مالي  تشويق سرمايه گذاران به سرمايه گذاري و ارائه راكتورآب سبك را براي ايران تدارك ببيند.

اين كارشناس مسائل هسته اي ايران در پاسخ به اين سوال كه حربه هاي غرب براي مقابله با برنامه هاي هسته اي ايران چه هستند گفت آمريكا براي  تحريم جامع ايران نياز به كمك اروپا دارد .

کد خبر 233736

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =