محیط زیست را قربانی فشارهای سیاسی نکنید

گروهی از روزنامه‌نگاران محیط زیست ایران در نامه‌ای به معصومه ابتکار از برکناری مدیرکل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از روزنامه‌نگاران محیط زیست ایران در نامه‌ای به معصومه ابتکار از برکناری مدیرکل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری ابراز نگرانی کرده‌اند.محیط زیست را قربانی فشارهای سیاسی نکنید

روزنامه‌نگاران ایرانی در نامه خود سعید یوسف‌پور را فردی متعهد و دلسوز محیط زیست دانسته‌اند که سازمان محیط زیست کل کشور به دلیل مخالفت او با پروژه‌های مخرب زیست محیطی و به بهانه‌های سیاسی تصمیم به برکناریش گرفته است.

این روزنامه‌نگاران با اعلام اینکه نگران زنجیره رخدادهای ناخوشایند بعدی هستند در نامه خود نوشته‌اند: «ما نگرانیم که تصمیم‌گیری بر مبنای فشارهای سیاسی و نه دغدغه‌های زیست محیطی بار دیگر به روال طبیعی در سازمان حفاظت محیط زیست بدل شود و سازمان گام به گام در برابر پروژه‌های مخرب محیط زیست پا پس نهد.»

متن نامه روزنامه‌نگاران محیط زیست ایران خطاب به رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و فهرست امضا کنندگان آن به شرح زیر است:

بانوی گرامی، سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار
معاون رئیس جمهوری و رئیس محترم سازمان حفاظت از محیط زیست کل کشور
با درود و احترام

پیش از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بسیاری از فعالان و روزنامه‌نگاران حوزه محیط زیست دل به منشور ۱۸ ماده‌ای دکتر حسن روحانی بستند و با ایشان در این کارزار ملی همراه شدند. نخستین مصوبه دولت که به دریاچه ارومیه اختصاص یافت آنان که دل در گرو این سرزمین داشتند دلگرم‌تر شدند و این دلگرمی با انتساب حضرتعالی به ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست کل کشور جان تازه گرفت. با این انتساب خجسته پس از سالها خبرنگاران و فعالانی که به دلیل انجام درست رسالت خویشتن مورد غضب و قهر مدیریت پیشین سازمان بودند بار دیگر به این سازمان راه پیدا کردند تا سازمان محیط زیست کشور دوباره گوش شنوای دغدغه‌های محیط زیستی مردم ایران زمین باشد.

موضع‌گیری شفاف سازمان در زمینه شکار، مدیریت غلط منابع آبی، بحث آلودگی هوا، فرسایش خاک و چرای بی‌رویه، پشتیبانی سازمان از تلاش مردمی برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی در جام جهانی و به بار نشستن این پروژه، همه و همه نشان انتخاب درست علاقه‌مندان محیط زیست بود. علاقه‌مندانی که حالا با شنیدن اخبار تازه دلشان می‌لرزد.
استان چهارمحال و بختیاری که زمانی با مساحتی برابر با یک درصد از کل کشور، ده درصد از منابع آب کشور را در اختیار داشت به دلیل پروژه‌های متعدد انتقال آب بدون ارزیابی زیست محیطی اکنون با چالش‌های محیط زیستی گوناگون رو به روست که مدیرکل کنونی حفاظت از محیط زیست این استان با تکیه به دانش علمی، تعهد و دغدغه فردی و همین‌طور رسالت شغلی در سالهای مدیریتش همواره در حد وسع و توان خویش با این چالش‌ها شجاعانه رو در رو شد و جنگید.

کوشش‌های همه جانبه دکتر سعید یوسف‌پور در دفاع از محیط زیست این استان آن اندازه روشن بوده و در رسانه‌های سراسری کشور بازتاب داشته است که مدیران ارشد سازمان بی‌مطالعه گزارش‌های درون سازمانی نیز از آن بی‌خبر نیستند.

متأسفانه رفتار آشنای مدیران نهادها در قبال خبرنگاران، به ویژه آنانی که به قصد پوشش چالش‌های حوزه مدیریت مربوطه، به سراغ مدیران آمده باشند، اغلب جبهه‌گیری منفی و در بهترین حالت حذف و نادیده گیری آنان بوده است. با این حال یکایک خبرنگارانی که از نزدیک به دیدن استان چهارمحال و بختیاری رفته‌اند با همراهی شخص دکتر یوسف پور و یا همکاران ایشان با چالش‌های زیست محیطی منطقه آشنا شده‌اند. رفتار مسئولانه این مدیر کل محترم در قبال خبرنگاران همواره مثال زدنی بوده و این جدای از تلاش فردی این قهرمان ملی تالاب‌های کشور و حتی حضور مستقیم و مسئولانه ایشان در اتفاقاتی همچون حریق، حضور شکارچیان غیرمجاز در مناطق و چالش‌های نهادهای قدرتمند مخرب محیط زیست است که در بسیاری از موارد خبرنگاران از نزدیک شاهد و گواه آن بوده‌اند.

همه این موارد دست به دست هم می‌دهد تا ما روزنامه‌نگاران حوزه محیط زیست ایران از شنیدن خبر احتمال برکناری ایشان، آن هم به دلایل سیاسی، دل نگران زنجیره رخدادهای ناخوشایند بعدی باشیم و چشم به اخبار ناخوشایند تصویب احتمالی طرح‌های مخربی که ایشان به تاییدشان تن نداد بدوزیم. ما نگرانیم که تصمیم‌گیری بر مبنای فشارهای سیاسی و نه دغدغه‌های زیست محیطی بار دیگر به روال طبیعی در سازمان حفاظت محیط زیست بدل شود و سازمان گام به گام در برابر پروژه‌های مخرب محیط زیست پا پس نهد.

بی‌تردید موضع‌گیری شفاف، مسئولانه و فارغ از بازی‌های سیاسی حضرتعالی در قبال این «تهدید» تازه زیست محیطی موجب رفع ابهام، تردید و تکدر ذهن همه رسانه‌نگاران متعهد و دلسوز حوزه محیط زیست خواهد بود.

با احترام
جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران حوزه محیط زیست ایران

امضا کنندگان:

مسعود بُربُر

ندا پورصالح

جواد حیدریان

حسین زندی

بهار سلاح‌ورزی

نسیم سلطان بیگی

امیر فیروزی راد

زهرا کشوری

احسان محمدی

حمیدرضا محمدی

لیلا مرگن

سیاوش آریا

عباس میرزاکریمی

مجتبی گهستونی

حمیدرضا خدابخشی

مریم مزروعی

چکاوک ابراهیمی

حمید میرزاده

آرزو میرزاخانی

الهه موسوی

زهره حاجیان

سمیه تیاری

نسیم محمدی

کد خبر 2338606

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =