بیانیه شورای افتای اهل سنت کردستان درباره عید فطر

سنندج-خبرگزاری مهر: شورای افتا اهل سنت و ائمه جمعه کردستان با صدور بیانیه ای خواستار هوشیاری مردم در مقابل توطئه های تفرقه افکنانه دشمنان در خصوص عید فطر و رویت هلال ماه شوال شد و اطلاعیه منتشر شده از سوی شورایی با عنوان مدیریت مکتب قرآن را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این بیانیه خطاب به مردم شریف و روزه دار کردستان آمده است، متاسفانه در اطلاعیه ای منتشر شده  ازسوی شورای مدیریت مکتب قرآن آغاز و پایان ماه مبارک رمضان از پیش اعلام شده است.

از همه بدیع تر و بی سابقه تر اینکه این فتوای جدید و غیرسدید را به مذهب فقهی امام شافعی رضی الله عنه نسبت داده اند و در بخشی از بیانیه آنها آمده است که براساس فقه شافعی شروع این ضیافت انسان ساز برای مسلمانان منطقه ما روز شنبه هفتم تیر و عید فطر نیز یکشنبه پنجم تیرماه است.

البته این قبیل فتاوای عامیانه و غیرعلمی و انتساب آن به مذهب فقهی امام شافعی اگر ناشی از سوء قصد به مذهب امام شافعی نباشد لااقل نشانه  سوء فهم آن است زیرا مذهب شافعی اصول و قواعدی دارد مدون و منابع و متونی دارد متقن و ازاین جهت که خشت های زیربنایی این مذهب یعنی قواعد، اصول ومبانی آن توسط خود امام بنیان نهاده شده، از سایر مذاهب متمایز و درمیان آنها ممتاز است از این رو نمی توان اینگونه اقاویل بی اساس را به امام شافعی علیه الرحمه نسبت داد.

چرا که بر اساس این مذهب اثبات حلول ماه های قمری ازجمله رمضان و شوال فقط به دو صورت ممکن است، رویت هلال ماه و یا تکمیل عده. بنابراین  اعلان پیش از اوان رمضان و نیز عید سعید فطر نه تنها با مذهب امام شافعی بلکه با فتاوای ائمه سایر مذاهب اهل سنت و جماعت سازگار نیست و شایسته است مردم مسلمان کردستان ضمن رعایت احتیاط به ویژه در ماه مبارک رمضان از عمل به این قبیل سخنان و اینگونه نظرات خودداری کنند.

 

کد خبر 2339476

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =