تفاهم‌نامه همکاری تجاری بین ایران و آذربایجان به امضا رسید

معاون امور بین الملل اتاق ایران، همکاری شرکت های کوچک و بزرگ، مدرنیزه کردن دروازه های گمرکی، ایجاد مناطق آزاد تجاری در مرزهای دو کشور، توریسم سلامت و زیارتی، صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری های مشترک در دو کشور را از زمینه های همکاری بین ایران و آذربایجان دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاهین مصطفی اوف در دیدار با هیئت تجاری ایران گفت: این نشست ویژه ای برای فعالان اقتصادی دو کشور محسوب می شود که پس از دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان تشکیل می شود.

وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان، با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور در داووس، بیان کرد: این نشست تجاری در چارچوب تفاهم های گذشته بین دو کشور برگزارشده است که با حمایت های دو دولت عصر جدیدی در روابط اقتصادی را دنبال می کند. نتایج آن هم اکنون از توافق های امضا شده در نهمین کمیسیون مشترک مشخص است.

وی با بیان موارد اشاره شده در کمیسیون مشترک آذربایجان و ایران، اعلام کرد: در زمینه حمل ونقل ، انرژی، نیروگاه، امور گمرکی و سرمایه گذاری مشترک، تسهیلاتی فراهم شده است.

در ادامه محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و دیدگاه مثبت مسئولان دو کشور تصریح کرد: این نتیجه دستورات و تاکید دو رئیس جمهور است که گسترش روابط تجاری بین دو کشور در اولویت قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: شورای مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان در تهران تشکیل شده است که اگر طرف آذری هم این شورا را در آذربایجان تشکیل دهد زمینه های تاسیس اتاق مشترک بازرگانی بین دو کشور فراهم خواهد شد.

واعظی به برخی از ضرورت های خاص  تجارت از قبیل تسهیلات گمرکی، حمل ونقل و خصوصا صدور روادید اشاره کرد.

همچنین علی اکبر فرازی معاون بین الملل اتاق ایران ضمن قدردانی از برگزاری نشست تجاری دو کشور در موقعیت بسیار مناسب، حمایت دولت از بخش خصوصی و آمادگی اتاق ایران برای توسعه روابط را اعلام کرد.

معاون بین الملل اتاق ایران اظهار امیدواری کرد که شورای مشترک بازرگانی بین دو کشور منشا پیشرفت های خوبی برای طرفین خواهد بود.

فرازی همکاری شرکت های کوچک و بزرگ، مدرنیزه کردن دروازه های گمرکی، ایجاد مناطق آزاد تجاری در مرزهای دو کشور، توریسم سلامت و زیارتی، صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری های مشترک در دو کشور را از زمینه های همکاری بین ایران و آذربایجان دانست.

گفتنی است در پایان جلسه یادداشت تفاهم بین سازمان سرمایه گذاری ایران و سازمان سرمایه گذاری آذربایجان به امضا رسید.

کد خبر 2345940

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =