رسانه ها ابزار قوی مدیریت سوانح، بحران و خطرپذیری

گردهمایی و دوره آموزشی ضمن خدمت مدیران روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان ها و مراکز استانهای جمعیت هلال احمر کشور به میزبانی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در مشهد مقدس آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرعامل این جمعیت در مراسم افتتاحیه این گردهمایی سه روزه که با هدف برقراری ارتباط پویا و موثر میان مسئولان روابط عمومی ها و افزایش سطح علمی شرکت کنندگان برگزار شد، گفت: امروز رسانه ها و حوادث از شرایط خاص و ظریفی برخوردارند و رسانه ها جزیی از اسباب زندگی عصر حاضر محسوب می شوند.

دکتر سید مجتبی احمدی با اشاره به اینکه امروز نمی توان از نقش رسانه ها پرهیز نمود و در عصر انفجار اطلاعات زندگی می کنیم، اظهار داشت: توانمند کسی است که از این فضا به بهترین وجه استفاده کند و رسانه ها ابزاری قوی در کنار مدیریت سوانح و بحران و خطرپذیری هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با تاکید بر نقش موثر فاکتور CNN گفت: این فاکتور عاملی اثرگذار در بهبود یا تخریب روند مدیریت سوانح محسوب می شود و در جریان زلزله مهیب هائیتی عامل CNN فعالیت های امدادی را دچار چالش کرد. امروز باید به رسانه ها، نگاهی ویژه داشت و از مدیران رسانه به بهترین روش ممکن استفاده نمود. رسانه ها در آمادگی، پیشگیری؛ پاسخگویی و بازسازی از جایگاه ویژه ای برخوردارند و برای ارتباط با مردم، مسئولان و سازمانها نیز بسیار اثرگذارند. در شرایط بحران هیچ کس به صورت شفاف نمی تواند برنامه ها را بیان کند در حالی که با ارتباط با رسانه ها می توان بحران را با موفقیت پشت سر گذاشت.

احمدی در ادامه تصریح کرد: ایجاد شرایط و فضا برای خدمات داوطلبانه توسط رسانه ها به شدت کارگشا و رهگشاست و پیام دکتر فرهادی در سالروز ۱۷ مرداد نشان از تاکید جمعیت هلال احمر به نقش و جایگاه رسانه هاست.

توجه به مدیریت بحران

در ادامه این گردهمایی مهندس شایان فر مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در بحث مدیریت بحران، بحث اطلاع رسانی بسیار مهم و بسیار پیچیده است به گونه ای که می تواند سرنوشت را تغییر دهد. وی با اشاره به موقعیت خراسان رضوی از نظر حوادث و بلایای طبیعی و حضور ۲۵ میلیون زائر و مسافر در سال و احتمال وقوع حوادث ریلی، جاده ای و هوایی گفت: در برخی از حوادث همچون بیابان زایی، خشکسالی و کم آبی و برداشت غیر مجاز از آب که عامل شوک و کشته به شکل مستقیم ندارد متاسفانه خیلی مد نظر قرار نمی گیرد در حالی که به این مشکلات باید بیشتر توجه کرد و اینها نیازمند اطلاع رسانی است.

ضرورت ارتقا، معرفی و شناسایی نیروهای خدوم روابط عمومی

در این گردهمایی حجت الاسلام و المسلمین اسدی؛ مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز گفت: نقش و جایگاه روابط عمومی بسیار والا و ارزشمند است و ارتقاء، معرفی و شناسایی این سربازان مظلوم و خدوم ضروری است.

وی ضمن تشریح جایگاه روابط عمومی ها از منظر دین گفت: از امام جعفر صادق(ع) نقل شده است که ریشه های تعاملات و ارتباطات در فلسه آفریش شامل ارتباط با خدا، ارتباط با خود، ارتباط با مردم و ارتباط با طبعیت است.

حجت الاسلام والسلمین اسدی در ادامه گفت: روابط عمومی عنصر حیثیت بخش و حیثیت افزای هر دستگاهی محسوب می گردد و به واقع حکم پیشانی دستگاهها بوده و آبرو و اعتبار هر دستگاهی به روابط عمومی بستگی دارد. روابط عمومی ها در تحقق شعارهای سال به ویِژه شعار مقام معظم رهبری نقش مهمی دارند.

وی تاکید کرد: روابط عمومی جمعیت هلال احمر نیز همواره باید ارتباطی گویا، روان و دوسویه با عموم مردم ایجاد کند و کمرنگی این ارتباط برای روابط عمومی ها یک خطر محسوب مب شود وایجاد ارتباط منطقی و عالمانه با مردم به ویژه در شرایط بحرانی بسیار ضروری است.

کد خبر 2346416

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =