گردشگری ایران در وضعیت خروج از رکود قرار دارد/97 درصد آثار تاریخی کشور همچنان در دل خاک

همدان - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه گردشگری در ایران در وضعیت خروج از رکود قرار دارد، گفت: 97 درصد آثار تاریخی کشور همچنان در دل خاک هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی فر که از صبح پنج شنبه برای افتتاح چندین پروژه عمرانی در بخش گردشگری وارد همدان شده است، در کارگروه گردشگری استان حضور یافت.

مسعود سلطانی فر در این کارگروه با اشاره به اینکه دولت به دنبال حل مشکلات کشور بوده و هست، بیان داشت: در یک سال گذشته دولت فعالیت های چشم گیری برای ایجاد  ثبات داشته است.

وی با تاکید براینکه دولت توانسته با حمایت های مجلس و مردم منافع هسته ای کشور را تامین کند، اذعان داشت: این مذاکرات قهرمانانه بوده و به امید خدا در ماه های آتی به نتیجه می رسد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه دولت در یک سال گذشته کارنامه موفقی داشته، بیان داشت: بر اساس مبانی اقتصاد مقاومتی که رهبری آن را مطرح کردند برای استفاده از همه ظرفیت های انسانی کشور، دولت با بسیج امکانات به دنبال اجرایی کردن آن است.

مطلوب شدن شاخصه های گردشگری در سال جاری

سلطانی فرد اذعان داشت: در شاخصه های گردشگری به وضعیت مطلوب تری نسبت به چند سال گذشته رسیده ایم ولی با اهداف بلند مدت فاصله زیادی داریم.

وی با اشاره به اینکه روند رشد در بخش گردشگری کشوری روشن وامیدوار کننده است، اظهار داشت: آینده گردشگری کشور بسیار درخشان است و ایران ما ظرفیت های بسیار بالایی در بخش های مختلف توریستی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور  با اشاره به اینکه گردشگری در آینده اقتصاد کشور جایگاه روشن و تعیین کننده ای دارد، اذعان داشت: در شرایط فعلی همت دولت  برای سرمایه گذاری در بخش خدمات است و بخش گردشگری در ایران در حال خروج از رکود است.

سلطانی فر بیان داشت: هتل های درجه یک در اصفهان و فارس تا آذر ماه دیگر ظرفیتی برای پذیرش مسافر ندارند و اکنون در این بخش با رونق مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه انتخاب استان همدان برای سرمایه گذاری انتخاب خوبی از سوی سرمایه گذاران بوده است،گفت: به علت زمین گیر شدن نیمی از ناوگان هوایی و  نداشتن امکان استقرار گردشگران، تنها چهار میلیون نفر مسافرت در سال گذشته را در کشور شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 1404 باید به مرز ورود 20 میلیون گردشگر به کشور برسیم، بیان داشت: 11 سال فرصت داریم هر چند از برنامه عقبیم، اما این اتفاق روی می دهد و روند رو به رشد گردشگری این امر را نشان می دهد و سیاست تعامل کشور با دنیا موجب می شود زمینه هجوم ملت ها و گردشگران فراهم شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی  اذعان داشت: قسمت اعظم توریست وارد شده به کشور در بخش فرهنگی و تاریخی است و شاهد هستیم گردشگرانی که سابقا به کشورهای خاورمیانه می آمدند اکنون رویکردشان به سوی ایران است.

سلطانی فر با اشاره به اینکه بیش از پنج میلیون نفر در سال گذشته از عراق برای زیارت مشهد به ایران آمده اند، اذعان داشت: در بخش توریسم سلامت نیز اتفاقات خوبی در حال روی دادن است چراکه هزینه های خدمات درمانی در ایران یک پنجم هزینه آن در اروپا است و بسیاری از کشورهای حاشیه ایران به حضور در ایران و استفاده از امکانات کشور علاقه دارند.

همدان مقصد اول گردشگران خارجی و داخلی  قرار گیرد

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه توریسم سلامت فرصت جدیدی برای کشور است، بیان داشت: برخی عاشق طبیعت ایران هستند و از امروز همدان مقصد اول گردشگری داخلی و خارجی اعلام می شود تا اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه نشانه های زیادی از رونق گردشگری در کشور به چشم می خورد، اذعان داشت: نقش گردشگری در آینده اقتصادی ایران پر رنگ است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: هیچ گردشگری برای عیاشی و تفریحات ناسالم به ایران نمی آید و 95 درصد گردشگران فرهنگی تاریخی،زیارتی و سلامت هستند.

وی بیان داشت: اولین سمپوزیوم گردشگری  در مهر ماه سال جاری با حضور روسای سازمان های گردشگری جهان در ایران برگزار می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید براینکه حتی یک مورد گزارش مشکلات تور های خارجی در کشور به دستش در این مدت به دستش نرسیده است، اذعان داشت: در هر کشوری ملاحظاتی وجود دارد و در امر به معروف توریست ها به عنوان سازمان متولی چیزی نمی بینیم که بخواهیم فعال شویم.

سلطانی فر بیان داشت: در بخش گردشگری خارجی استراتژی ما این است که خارجی های بیشتری به ایران بیایند نه اینکه ایرانیان به خارج بروند و ایران دارای هویت و برجستگی  دیرینه فرهنگی و مذهبی است.

وی گفت: 99 درصد گردشگرانی که از خارج به ایران می آیند مبلغ  ایران می شوند چرا که امپریالیسم رسانه ای ذهنیتی ساخته که ایران کشور ناامنی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه ایران امنیت بالایی دارد، اظهار داشت: در کشورهای بزرگ مقصد گردشگری دنیا چون اسپانیا بزرگترین مشکل، سرقت از گردشگران است.

سلطانی فر بیان داشت: در بخش گردشگری داخلی نیز استراتژی اصلی سامان دهی مکانی و زمانی برای مسافرت است تا با مشکلات عید فطر مواجه نشویم چراکه در استانی که خود یک میلیون نفر جمعیت دارد یک میلیون نفر  مسافر وارد شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که در تمامی سال گردشگری داشته باشیم، عنوان کرد: در  بسیاری از هتل ها ضریب اشغال تخت هایشان پایین است .

وی با اشاره به اینکه گردشگری داخلی نباید معطوف به زمان خاصی شود ، بیان داشت: به لحاظ فرهنگی و موزه ای کشوری بلندآوازه و گسترده هستیم.

ایران یک موزه فرهنگی است

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه ایران یک موزه فرهنگی است، بیان داشت: تنها سه درصد از آثار تاریخی کشور ثبت شده و 97 درصد آثار تاریخی کشور همچنان در دل خاک هستند.

سلطانی فر اذعان داشت: به دنبال این هستیم هویت تاریخی و فرهنگی کشور را به نمایش بکشیم و اکنون نیز با این ظرفیت جز 10 کشور برتر جهان هستیم و اگر ما بقی  آثار تاریخی کشور از زیر خاک بیرون بیاید ایران رتبه اول جهان را در بخش میراث فرهنگی به خود اختصاص خواهد داد.

وی بیان داشت: شهر سوخته را به عنوان 17 اثر جهانی کشور به ثبت یونسکو رساندیم و اکنون تنها چهار درصد  از این شهر کاوش شده و 94 درصد آن در دل خاک است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: فارغ از جناح و گروه حزبی باید عمل کرد و همه از پیکره ایران اسلامی هستیم و هر نظام و دولتی آرمانش این است که کاری انجام دهد و هیچ مدیری نمی خواهد دوره کاری اش  با فقر و بدبختی تمام شود و همه دوست دارند منشا خدمت گذاری باشند.

سلطانی فر ادامه داد: اصلاح طلب و اصول گرا همه در کارنامه انقلاب اسلامی هستیم و باید انتقادات منصفانه باشد.

وی با اشاره به اینکه همراه با دلسوزان نظام دغدغه رشد و پیشرفت مملکت را داریم، اذعان داشت: همدان جاذبه های فرهنگی، طبیعی و صنایع دستی منحصر به فردی دارد و سرمایه گذاران نیز  در حال ورود به آن هستند.

سلطانی فر اذعان داشت: استاندار همدان اجرایی و پابه کار است و نیتش کار و تلاش برای مردم است و امام جمعه همدان نیز گوهر ارزشمندی است و وجود وی وجود ذی قیمتی برای همدان است.

وی ادامه داد: نباید با ذهنیت بد به سرمایه گذار  نگاه کرد و باید به بخش خصوصی که در این شرایط قصد سرمایه گذاری دارد به عنوان سرباز اقتصادی نگاه شود.

رئیس سازمان میراث فر هنگی و گردشگری با تاکید براینکه باید موانع کسب کار رفع شود، گفت: موتور توسعه همدان به طور قطع گردشگری است هر چند در بخش های دیگر نیز ظرفیت های مناسبی دارد.

سلطانی فر اذعان داشت: گردشگری می تواند به سرعت گشایش در رونق اقتصادی همدان ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه از تسهیلات ارزان قیمت صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاران در همدان استفاده شود، اذعان داشت: یکی از دستاوردهای دولت مبارزه با فساد و شفاف سازی است.

سلطانی فر بیان داشت: در شهرهایی چون شیراز  و اصفهان عوارض هتل سازی را صفر کرده اند؛ همدان نیز این روند را پیگیر باشد.

وی با اشاره به اینکه در افق 1404 باید تعداد هتل های کشور به سه برابر افزایش یابد، در پایان گفت: از همه سرمایه گذاران در بخش هتل سازی که در همدان فعالیت کند حمایت می کنیم.

وی هم اکنون در حال کلنگ زنی  پروژه پارک ملل و مجموعه تفریحی توریستی هایپر استار در باغ میوه همدان است.

کد خبر 2349838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =