هیچ توافقی عملی نمی‌شود مگر این که 1+5 تحریم شورای امنیت را لغو کند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یکی از مهمترین تعهداتی که 1+5 خواهد داشت این است که به شورای امنیت مراجعه کند و از طریق مکانیزم های موجود شورای امنیت تحریم ها را لغو کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار دو جانبه با معاون وزیر خارجه رومانی در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره مذاکرات دو جانبه با کاترین اشتون در اوایل سپتامبر گفت: هنوز این مذاکرات قطعی نشده ولی حتما یک دور قبل از مذاکرات ایران و 1+5 مروری با خانم اشتون بر موضوعات خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همانطور که دوستان عنوان کردند مذاکرات دو جانبه متعددی با اعضای 1+5 از سوی دوستان صورت خواهد گرفت تا در زمان مجمع عمومی سازمان ملل، جلسه رسمی ایران و 1+5 برگزار شود.

ظریف در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در این باره که گفته شده است اعضای 1+5 قادر به لغو تحریم های شورای امنیت نیستند و آیا بر این اساس در توافق جامع تحریم های شورای امنیت برداشته نمی‌شود گفت: 1+5 خودش نمی تواند تحریم های شورای امنیت را لغو کند. 5 عضو دایم شورای امنیت که عدد 5 از همان جا می‌آید موظفند که در هر توافقی تحریم ها را لغو کنند یعنی این که هیچ توافقی عملیاتی نخواهد شد مگر این که اعضای 1+5 تعهد خود را در مورد لغو تحریم های شورای امنیت اجرایی کند.

وی گفت: بنابراین از نظر حقوقی این مطلب درست است و این نکته در همه مذاکرات نیز مشخص بوده است، یکی از مهمترین تعهداتی که 1+5 خواهد داشت این است که به شورای امنیت مراجعه کند و از طریق مکانیزم های موجود در شورای امنیت تحریم ها را لغو کند.

کد خبر 2352508

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha