آلبوم «طرح نو» حمید عسگری منتشر شد

آلبوم موسیقایی « طرح نو» از آثار موسیقایی حمید عسگری رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری وارد بازار موسیقی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه «طرح نو» مشتمل بر هفت قطعه کُرال با اشعاری از وحشی بافقی، حکیم سنایی غزنوی، و دو تنظیم آواز محلی ایرانی است. از دیگر آثار این مجموعه می توان به دو قطعه ارکسترال با عناوین سوییت سمفونیک شکوه وطن و کانتات طرح نو برای تکخوان باریتون، گروه کر چهارصدایی و ارکستر سمفونیک بر اساس غزلیات حافظ اشاره کرد. این در حالی است که  گروه کُــر مجلســی ملــی ارمنستـان به رهبــری روبــرت ملـکیــان و ارکستر اپرا و باله‌ی ملی ارمنستان به رهبــری کـــارن دورگـاریان قطعات این آلبوم را اجرا کرده اند.

پیروز ارجمند، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در یادداشتی بر این آلبوم به سوابق عسکری گفته است: حمید عسکری رابُری آهنگساز نوگرایی است که بیشتر به خلق آثار در حوزه موسیقی آوازی، و به ‌ویژه کُرال، گرایش دارد. بخشی از این آثار همچون: الهی، ملکا، سه تابلو، توبیو، گل گندم، کانتات طرح نو و جام جم که در آلبوم «طرح نو» عرضه گردیده‌اند، بیانگر این واقعیت است. سوابق تحصیلی این آهنگساز نیز نشانگر تمایل به پژوهش در عرصه‌های متفاوت موسیقی و گسترش مرزهای شناخت است.

 حمید عسکری دانش‌آموخته موسیقی شناسی در مقطع دکتری انستیتوی هنرهای زیبای آکادمی ملی علوم ارمنستان و همچنین دانش آموخته کارشناسی ارشد و آسپیرانتورای (دکترا) آهنگسازی کنسرواتوار دولتی کومیتاس ایروان و کارشناسی ارشـد رهبـری کُر کنسرواتوار دولتی کومیتــاس ایـروان است.

این هنرمند موسیقی شنـاسی را نزد پروفسور سوتلانا سرکیسیان، آهنگسازی را در کلاس درس پروفسور مارتین ایسرالیان و رهبری کُر را زیر نظر پروفسور تیگران هکه‌کیان فراگرفته و طی دوره‌ تحصیل در ارمنستان از کلاس درس اساتیدی همچون ادوارد پاشینیان، سرگئی آغاجانیان، کارینه کاراپتیان، رومن داویتیان، استپان شاکاریان و روبرت امیرخانیان نیز بهره برده ‌است. وی پیش از سفـر به ارمنستان، مبـانی موسیقی را نزد زنده‌یاد هویک اوهانجانیانس آموخته، ضمن این‌که مقطع کارشناسی فلسفه دانشگاه تهران را نیز به پایان رسانیده بود.

عسکری عضو هیأت‌علمی دانشگاه هنـر است و در دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کنسرواتوار دولتی کومیتاس ایروان نیز تدریس کرده است. وی هم‌اکنون مشاور عالی مدیر کل مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای علمی - تخصصی مرکز موسیقی حوزه‌هنری است.

 

کد خبر 2356346

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =