برنامه جدید تولید برق از زباله در ایران/ احداث نیروگاه‌های زباله‌سوز در حاشیه خزر

وزیر نیرو از افزایش ساخت نیروگاه‌های برق زباله سوز به عنوان سیاست جدید توسعه صنعت برق ایران خبر داد و اعلام کرد: با توجه به مشکلات انباشت زباله در شهرهای حاشیه دریای خزر تعداد نیروگاه‌های زباله سوز در این مناطق افزایش می‌یابد.

به ‌گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو و عدنان امین مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر جهان (IRENA) در تهران درباره مهمترین سیاست‌های افزایش ظرفیت و توسعه انرژی‌های پاک در ایران دیدار و گفتگو کردند.

حمید چیت چیان در این نشست مشترک با بیان اینکه نیروگاه‌های برق‌آبی برای ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، گفت: در شرایط فعلی 15 درصد از ظرفیت نیروگاهی کشور معادل 10 هزار و 600 مگاوات مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی است که عمده نیروگاه‌های بزرگ برق‌آبی در جنوب‌ غربی کشور احداث شده‌اند.

وزیر نیرو با اعلام اینکه ایران به‌ دنبال توسعه نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک در سطح کشور است، خواستار مشارکت بیشتر آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر جهان برای افزایش ظرفیت تولید برق پاک در ایران شد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه در شمال ‌غرب ایران پتانسیل خوبی برای انرژی زمین‌گرمایی وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون عملیات حفاری این پروژه برقی در حال انجام است و تا چند روز آینده مناقصه نصب توربین پنج مگاواتی انجام می‌شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه ایده تبدیل منطقه مشگین ‌شهر اردبیل به شهری عاری از سوخت‌های فسیلی را در دستور کار قرار داده ایم، تبیین کرد: قرار است مصرف برق و مصارف حرارتی منطقه مشگین شهر اردبیل بدون استفاده از سوخت فسیلی تامین شود.

چیت چیان با بیان اینکه در نقاط مختلف کشور توربین‌های بادی نصب شده و در آینده ظرفیت‌های بادی بیشتری نیز نصب خواهد شد، خاطرنشان کرد: همزمان با نصب و راه اندازی نیروگاه های برق بادی، خورشیدی و زمین گرمائی، احداث و توسعه نیروگاه های زباله سوز هم در اولویت توسعه صنعت برق قرار گرفته است.

وزیر نیرو در پایان خاطرنشان کرد: معضل مدیریت ضایعات مواد جامد در برخی شهرها به‌ویژه شمال ایران وجود دارد و از این رو به سمت توسعه نیروگاه‌های برق زباله‌سوز حرکت کرده‌ایم.

در همین حال یوسف آرمودلی مديرعامل سازمان انرژي‌هاي نو ايران اخیرا از آغاز شمارش معکوس اولین نیروگاه زباله سوز ایران با ظرفیت تولید سه مگاوات برق خبر داد و اعلام کرد: وزارت نیرو هر کیلووات ساعت برق تولیدی این نیروگاه زباله سوز را 440 تومان خریداری می‌کند.

این مقام مسئول یادآور شد: هم اكنون در کنار نيروگاه كهريزك، نيروگاه‌هاي زباله سوز ساري با ظرفيت سه مگاوات، نیروگاه نوشهر با ظرفيت سه مگاوات، نیروگاه تنكابن با ظرفیت سه مگاوات و نیروگاه رشت با ظرفيتي حدود پنج مگاوات در حال ساخت است.

کد خبر 2358598

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =