وزير كشور گفت : حوادثي چون كاترينا يا سونامي در دنيا نشان داد كه ايران ظرفيت هاي زيادي براي مقابله با بحران هاي طبيعي دارد كه نشان دهنده حركت ملي كشور است.

به گزار ش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر در مشهد ، مصطفي پورمحمدي در مراسم افتتاح نمايشگاه ايمني و امنيت و خدمات شهري مشهد با اشاره به اينكه كشور ايران جزو سه كشور بحراني در دنيا است كه بالاترين سطح آسيب هاي طبيعي در جهان روبروست ، گفت : بررسي آسيب ها و بلاياي طبيعي در كشور نشان داده است كه پس از مواردي چون زلزله بم و زرند در مديريت بحران بسيار خوب عمل كرديم اما بايد بدانيم در حد كفايت نيست ولي حد توسعه بسيار و چشمگير و خوشحال كننده است .

 

وي توجه به دوبخش در جلوگيري از بحرانهاي آسيب هاي طبيعي را مهم دانست و تصريح كرد : اولين بخش پيشگيري است كه در اين بخش زمنيه و بستر بسيار گسترده است ولي نياز به مطالعات گسترده دارد .

  

پورمحمدي در ادامه گفت : اينكه هر لحظه منتظر حوادثي هستيم كه با آن مواجه شويم بسيار نگران كننده است كه نياز به توجه لازم دارد و تاكنون در شهرداري ها در اين جهت گامهاي موثري برداشته اند اما در حد كفايت نبوده است .

 

وزيركشور، اولين بخش جلوگيري از بحران را فرهنگ دانست و در تشريح آن گفت : بايد فرهنگ مقابله ، پيشگيري و آمادگي را ياد بگيرند .

 

وي تصريح كرد : بايد مناطق بحران خيز كشور را براي مقابله با بحرانهاي طبيعي به طور جدي آموزش دهيم و در ميان آنها فرهنگ سازي كنيم تا بدانند در زمان بروز حادثه چه كارهايي انجام دهند تا با آسيب هاي جدي ، مالي و جاني روبرو نشوند .

 

پورمحمدي ، فرهنگ پيشگيري و مقابله با بلايا و آسيبهاي طبيعي را مهمترين نكته در جلوگيري از بروز وضعيت هاي دشوار همانند زلزله بم و قائن در استان خراسان دانست . 

 

وي افزود : مقوله فرهنگ سازي در حال حاضر با مانورهاي انجام شده در بين مردم كشور در حال انسجام يافتن است و بخشي از مردم توانسته اند آمادگي لازم را بدست آورند ولي اين آموزش ها كافي نبوده است .

 

وزير كشور در ادامه با اشاره به ارائه مبحث هاي نظري در مديريت بحران گفت : دو مدل نگرش مهندسي و مديريتي قابل تامل است اما در گذشته طرح مهندسي بيشتر مورد پيگيري بود كه فكر مي كنم بايد در ابتدا حوزه مهندسي را جبران كنيم تا بتوانيم به مقوله مديريتي بپردازيم .

 

کد خبر 236215

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =