احتمال استیضاح شهردار اصفهان/ بررسی تخلفات شهرداری با حضور یک وزیر برگزار شد

اصفهان - خبرگزاری مهر: رئیس شورای شهر اصفهان گفت:اگر رویکرد و رفتار شهرداری تغییر کرد که هیچ در غیر این صورت نه تنها تذکر و سوال بلکه طرح استیضاح از شهردار را هم مطرح می کنیم، این اتفاق دو حالت دارد یا ایشان رای می آورند و شهردار باقی می ماند و یا این که نه به هر حال ما به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بخش نخست گفتگوی مهر با رضا امینی، رئیس شورای شهر اصفهان در مورد عملکرد یکساله شورای چهارم و نقدهای این دوره از شورا بر عملکرد شهرداری اصفهان، منتشر شد اما در بخش دوم این گفتگو خبرگزاری مهر به مسائلی که طی این مدت یکساله در رابطه با چارچوب کاری شورا مانند سوال از شهردار اصفهان مطرح شده بود، و نیز مسائل دیگر، پرداخته است.

چند ماه پیش موضوعی مطرح شد مبنی بر اینکه شورا پیگیر ایجاد یک کمیته نظارتی است تا طرح های کلان و پر هزینه شهرداری قبل از تصویب را مورد بازنگری قرار دهد و در صورت اولویت داشتن و نیاز شهر به اجرای آنها نسبت به تصویب آن اقدام شود گویا چندین جلسه در این خصوص برگزارشد اما به دلیل عدم هماهنگی بین اعضا موضوع مسکوت ماند لطفا در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟

ریشه این موضوع بر می گردد به تغییرات کلان در انتخابات شورا. معمولا شهرداری تا پایان شهریور ماه موظف است بودجه سال آینده را مشخص کند وقتی این کار با تاخیر انجام می شود مشکل پیش می آید. شهرداری تقریبا بهمن ماه بودجه را به شورا ارائه می دهد و شورا یک ماه فرصت دارد تا آن را بررسی کند وقتی بودجه تصویب شود شهرداری موظف است طبق آن عمل کند. حالا اگر درصد انحراف از بودجه زیاد باشد این بودجه مصوب نمی شود.

سال گذشته چون انتخابات شورای شهر 12 شهریور ماه برگزارشد و حدود 20 روز طول کشید تا شهردار انتخاب شد بعد از آن انتخابات و عضویت اعضا در نمایندگی های مختلف بود نهایت آبان ماه بود که بحث انتخابات مختلف شورا تمام شود اما شورا بدون مکان بود و تقریبا برای برگزاری جلسات منظم  بلاتکلیف بود همین موضوع امکان برنامه ریزی دقیق و منظم را از ما گرفت تا اینکه دی ماه در ساختمان فعلی که متعلق به سازمان میادین است مستقر شدیم تا در جای تالار مناسب شورا ساخته شود. در این مدت هر کدام از اعضا از جمله خود بنده در هر کدام از جلسات مربوط به بودجه که می توانسیتم حضور داشته و نظراتی را مطرح کردیم اما در کل شورای شهر در سیاست گذاری و ریل گذاری سیاست های کلان هیچ نقشی نداشت.

امسال اما دیگر این طور نخواهد بود امسال دقیقا شورا بودجه را رصد خواهد کرد اینکه چه مقدار از بودجه جذب شده چه مقدار نشده و دلیل آن، حذف و یا جابه جایی بودجه همگی با جزییات بررسی و آنچه در نهایت تصویب می شود شهرداری موظف است طبق آن حرکت کند. اگر تغییرات اعمال شده در بودجه از سوی شهرداری از نظر شورا منطقی بود که هیچ در غیر این صورت شهرداری باید تا آخر سال بودجه را به نتیجه برساند در غیر این صورت در تصویب بودجه سال آینده با چالش جدی مواجهه خواهد شد.

ابزار قانونی شورا برای نظارت بر شهرداری بودجه است و اگر انحراف شهرداری از بودجه زیاد باشد و تغییراتی که شورا در بودجه اعمال کرده و برنامه های که ابلاغ شده توسط شهرداری در بودجه اعمال نشود قطعا سال آینده شهرداری در تصویب بودجه با مشکل جدی روبه رو خواهد بود. چرا که انحراف زیاد از بودجه یعنی اقدام خلاف و نظارت شورا در واقع نظارت مردم است که با دقت از سوی اعضا اعمال خواهد شد.

شورا امسال از تمام ظرفیت خودش برای نظارت استفاده خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که به جایگاه شورا لطمه وارد شود. زیرا این جایگاه متعلق به شخص نیست بلکه جایگاه مردم است و باید ارتقا پیدا کند و به شان اصلی خودش برسد. معتقدم الان جایگاه شورا خوب نیست در گذشته هم نبوده اما در آینده باید این جایگاه ارتقاء پیدا کند این جایگاه هم جایگاه اقتدار فردی، امپراطوری و تکبر و حکومت نیست جایگاهی است که در آن اعمال نظرات مردم بر اساس قانون است.

چند ماهی بود که سوال از شهردار مطرح بود اما بعد از حدود 4 ماه گویا به دلیل توصیه استاندار طرح سوال از شهردار مسکوت ماند با توجه به اینکه شخص شما و آقای آذربایجانی تقریبا در طول یک سال گذشته جز نفراتی بودید که در نطق پیش از دستور بیشترین انتقاد به عملکرد شهرداری را داشته و تذکراتی  بیان می کردید حتی بارها لفظ "تخلف " را برای اقدامات شهرداری به کار بردید پس چرا یک مرتبه طرح سوال از شهردار متوقف می شود ؟

 اگر می گویم وظیفه شورا نظارت است نظارت بدون عواقب بدون تشویق و تنبیه که معنایی ندارد در غیر این صورت فقط مشاهد است. نظارت یعنی اینکه اعمال قوانین و مقررات برای کیفی و بهتر شدن کار. قانون پیش بینی کرده و شهرداری موظف است در یک چار چوب خاص حرکت کند حال اگر این روند قانونی مخدوش شود شورا به عنوان قوه نظارتی شهر و شهرداری موظف است و می تواند در قالب تذکر انحرافات شهرداری را متذکر شود اگر یک عضو شورا یا جمعی از اعضا به این نتیجه رسیدند که  شهرداری خلاف قانون عمل کرده است می تواند سوال کند و شهردار موظف به پاسخ گویی است.

تا کنون چندین بار این اتفاق افتاده اعضا تذکراتی را مطرح کرده و انصافا شهرداری یا به صورت مکتوب یا شفاهی با حضور در جلسه شورا مستندات را ارائه کرده است. سوال از شهردار از نظر شورای شهر منتفی نشده است اما در طول این مدت مسائلی پیش آمد و جلساتی برگزارشد در یک جایی هم شخص استاندار توصیه کردند که من مانع انجام کار شورا و استفاده از حق قانونی شما نمی شوم اما به عنوان مدیریت ارشد استان توصیه اخلاقی و مدیرتی دارم که  فعلا سوال از شهردار مسکوت بماند به جز شخص استاندار برخی از علمای شهر نیز خواستار مسکوت ماند موضوع بودند. پس قرار شد شهرداری در برخی امور رویه خود را تغییر دهد.

پس طرح سوال از شهردار همچنان وجود دارد اما بنا به توصیه علما و استاندار اصفهان فعلا مسکوت مانده است ؟

 بله چون هم استاندار و هم بعضی از علما شهر خواستن تا به شهردار فرصت داده شود تا از زمان باقی مانده برای پیش برد کار ها استفاده کنند. توجیه آقایان این بود که خوب نیست در این شرایط شما در صورت هم پنچه بکشید ما هم قبول کردیم صبر کردیم ببینم چه اتفاقی می افتد اگر رویکرد و رفتار شهرداری تغییر کرد که هیچ در غیر این صورت نه تنها  تذکر و سوال بلکه طرح استیضاح از شهردار را هم مطرح می کنیم. این اتفاق دو حالت دارد یا ایشان رای می آورند و شهردار باقی می ماند و یا این که نه به هر حال ما به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم نمی خواهیم فردا مردم بگویند شورا هیچ کاری نکرد و شهرداری هر کاری خواست انجام داد.

 خوب با توجه به مدت زمانی که گذشته تغییر رویکردی در رفتار شهرداری دیده شده که شورا را از طرح سوال منصرف کند؟

 تغییر خاصی دیده نشده هر چند به صورت شفاهی صحبت هایی زده می شود اما در عمل چیز خاصی تغییر نکرده است. در حال حاضر با وجود گذشت یک ماه از مصوبه شهرداری در خصوص شهر رویاها شهرداری یک ماه است به صورت آشکار تخلف می کند و به جای گرفتن ورودی 5 هزار تومان و ارائه کارت شارژ 20 هزار تومانی برای استفاده از وسایل همچنان

ما در شهر اصفهان شاهد مواردی هستیم که به گفته شما شهرداری تخلف آشکار می کند یک نمونه شهر رویا نمونه دیگر احداث خیابان آقا نجفی که به گفته شهردار منطقه 3 حدود 70  درصد خانه ها آزادسازی شده است در صورتی که به گفته معاون میراث فرهنگی استان و کشور شهرداری هنوز برای ساخت خیابان در محدوده مجوز قانونی از میراث فرهنگی کسب نکرده پروژه ای که گویا قرار است مثل جهان نما و قطار شهری به دلایلی سال های سال پول بیت المال صرف آن شود اقدام شورا در خصوص این گونه رفتار های شهرداری چیست؟

 صحبت شما دقیقا حرف شورا است به نظر من شما باید از شهردار سوال کنید که آقای شهردار چرا تخلفی را که شورا تذکر می دهد به جای رفع آن می گوید شورا نمی گذارد شهرداری کار کند. شورا از شهرداری حمایت می کند اجازه فعالیت هم می دهد اما تخلف نه.

عمق فاجعه اینجاست که به دعوت شورای عالی و معماری شهرسازی با حضور وزیر راه و شهر سازی معاونان ایشان نمایندگان چند وزارتخانه و نمایندگان برخی از سازمان های مردم نهاد جلسه ای در وزارت خانه برای رسیدگی به تخلفات شهرداری اصفهان برگزار شود. ببینید حجم تخلفات چقدر زیاد است که  برای رسیدگی به آن با حضور وزیر جلسه برگزار می شود تا در آنجا به تخلفات شهرداری اصفهان پرداخته شود بعد در این جلسه شهر و شورا به چالش کشیده می شود چرا چون تخلفات شهرداری به گونه است که وزارتخانه باید وارد عمل شود.

 وقتی بر می گردیم می بینیم دلیل آن وجود روحیه لجبازی و منیت است. اینکه همه اشتباه می گویند و فقط من درست می گویم. این رفتار را اصلاح کنیم به نظر دیگران هم احترام بگذاریم چرا وقتی قانون می گوید عرض خیابان این قدر خلاف آن عمل می کنیم. چرا حرفی را که خودمان به ارباب رجوع می زنیم به عنوان یک مدیر خودمان اجرا نمی کنیم. قانون یک چیزی های را مشخص کرده که همه باید آن را رعایت کنیم، این دلیل نمی شود چون 20 سال قبل کتابخانه مرکزی اصفهان با اتفاع 12 متر ساخته شده شهرداری آن طرف خیابان بیاید با این توجیه که آن ارتفاع 12 متر دارد تالار شورا را با ارتفاع  12 متر شروع به ساخت کند بدون پروانه. در حالی که طبق قانون میراث فرهنگی مجوز ساخت در این محدوده 7.5 متر است.

به دلیل لجبازی سال هاست با سازمان های نظارتی مثل بازرسی کل کشور و میراث فرهنگی برای ساخت تالار شورا مشکل داریم توجیه شهرداری این است چون آن طرف خیابان ساختمان 12 متری ساخته شده پس ما هم 12 متری می سازیم. وقتی قانون می گوید نه چرا بر خلاف آن عمل می کنیم چرا پول بیت المال را در قراردادی هزینه می کنیم که خلاف قانون است تا کنون 4 بار از طریق مراجع ذیربط مثل میراث فرهنگی و بازرسی کل کشور دستور توقف صادره شده است این رفتارها سبب شده تا 6 ماه شورا بلاتکیلف باشد.

حرف شورا این است با این همه لجبازی با میراث فرهنگی، ارتش، سپاه و آموزش و پرورش تربیت بدنی مشکلات شهر حل نمی شود در شهر باید منافع همه افراد دیده شود قبل از اجرای هر طرح باید با طرف مقابل به نتیجه رسید نه اینکه جلسه و مذاکره کرد باید به نتیجه رسید بعد شروع کرد. چرا وقتی قانون می گوید نه، ما بدون مجوز و خلاف قانون پول بیت المال را هزینه می کنیم.

الان باب تعامل و گفتگو شورا با همه سازمان ها باز است برای بازی برد- برد با همه گفتگو می کنیم اما حتی با زور اسلحه هم زیر بار حرف زور نمی رویم. البته این رفتار مختص شهرداری نیست. هستند مسئولینی در سازمان های دیگر که برای دیگران احترام قائل نیستند و فقط حرف حرف خودشان است. با این روحیه شهر ساخته نمی شود.

برخی رفتار ها در مدیریت کهنه و فرسوده شده ما به خیلی از عیوب عادت کرده ایم این عیوب سبب شده تا آینده روشنی را برای خودمان متصور نباشیم. هیچ کس منکر گذشته نمی شود اما اینکه مدام خود را با عملکرد گذشته قضاوت کنیم اینکه بگویم دیگر هیچکس مثل من نخواهد بود و در آینده نخواهد آمد غلط است. آینده میآیند نسل آینده قطعا بهتر از ما کار خواهد کرد ما را به چالش و نقد می کشد. خداوند به هر کس که بخواهد نام می دهد.

 با مجموع مشکلاتی که طی یک سال گذشته  شورا با آن روبرو بودفکر می کنید چقدر از اهدافی را که در شروع کار داشتید محقق شده  است؟

نسبت به اهدافی که پیش بینی کرده بودم نمره خوبی به خودم نمی دهم آن هم به دلیل مشکلاتی که شورا با آن درگیر بود. حداقل نمره ای که می دهم 10 تا 12 است اما نمره ایده آل من 18یا 19 بود.20 نه خیلی ایده آل است. اما معتقدم با توجه به پتانسیل های شهر اصفهان کسب نمره 18یا 19 امکان پذیر است. البته اگر جریان های قدرت و ثروت بگذارند.

به دلیل گرفتاری و مشکلاتی که جریان های قدرت و ثروت رقم می زنند چون منافع خودشون را در خطر می بییند اجازه نمی دهند تا مردم حقایق را بداند اجازه نمی دهند گفته شود با این مقدار هزینه چقدر می شود در شهر کارکرد مردم شهر می روند یک روستایی امکانات را می بینیند می گویند اصفهان خوب است بله خوب است اما اصفهان می تواند چند برابر بهتر از این باشد از این آلودگی ها و مشکلات رنج نبرد اما زمینه های قدرت و ثروت متاسفانه منافع حزبی و گروهی شان اقتضا می کند که همه چیز را فنا کنند تا به اهداف سیاسی و اقتصادی خودشان برسند. به نظر من آفت بزرگ اصفهان باند بازی جریان های سیاسی و قدرت و ثروت است این ها باعث می شود اصفهان نتواند برای توسعه تلاش کند.

گفتگو: سمیه قنبری

کد خبر 2369436

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha