پدر علم حقوق ایران مردی شجاع و نترس بود/ تسلط دکتر کاتوزیان بر فقه و اصول

مشهد – خبرگزاری مهر: عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به شخصیت والا و برجسته امیر ناصر کاتوزیان به‌عنوان پدر علم حقوق ایران گفت: این مرد بزرگ بسیار شجاع و نترس بود و همه بر دانش او تاکید داشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین آبادی، دوشنبه شب در یادواره پدر علم حقوق ایران؛ امیر ناصر کاتوزیان در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: کاتوزیان در برابر مسئولان بالادستی خود شجاع بود اما در مقابل هرگز نمی‌توانست نسبت به سوال و درخواست دانشجویان بی تفاوت باشد.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه فوت دکتر کاتوزیان صدمه و خسارت سختی را به علم حقوق ایران وارد کرد، افزود: این دکتر و استاد برجسته تنها شخصیت مهم علمی و حقوقی کشور بود که در دوران حیات و در بین اساتید فرهنگ، علم و اقتصاد شاهد مراسم‌های متعددی برای بزرگداشت و تجلیل از زحمات خود بود.

وی ادامه داد: کاتوزیان همواره عنوان می‌کرد که آیا من شایسته این مراسم‌های تجلیل هستم اما ما در پاسخ می‌گفتیم که شما برای کشو بسیار مثمرثمر هستید و این مراسم‌ها باید برای اشخاصی چون شما برگزار شود.

تسلط دکتر کاتوزیان بر مباحث فقه و اصول

در ادامه این مراسم رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان رضوی با اعلام اینکه بنده افتخار می‌کنم در سال 1347 به عنوان دانشجوی حقوق شاگرد استاد کاتوزیان بودم، گفت: در حقیقت اغلب حقوقدانان به صورت مستقیم و غیرمستقیم شاگرد این بزرگوار بوده‌اند.

مهدی عامری عنوان کرد: در حال حاضر 45 اثر فاخری که از امیر ناصر کاتوزیان باقی مانده به عنوان حقوق نوین کشور در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و این کتب از منابع پژوهشی دانشجویان و اساتید است.

به گفته وی امروز ده‌ها هزار دانشجوی حقوق با استفاده از این کتب از وجود استاد کاتوزیان استفاده خواهند کرد.  

وی اظهار کرد: این استاد برجسته به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی تسلط داشت و با حقوق نوین آشنا بود، به همین دلیل توانست نظریه های نو و جدیدی را در زمینه علم حقوق ایران ارائه کند.

رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان رضوی با اشاره به اینکه پدر علم حقوق ایران به دلیل تنگ‌نظری‌ها حدود 10 سال از دانشگاه دور بود، تاکید کرد: این بزرگمرد در تمام دوران دوری از دانشگاه، گوشه گیر و منزوی نشد بلکه به خودسازی خویش پرداخت.

عامری یادآور شد: کاتوزیان با تبحر بالا به مباحث فقهی و اصولی تسلط داشت و از سویی دیگر جسارت و شهامت او در بعد علمی و اجتماعی قابل تحسین بود و نظریه‌های بدیع و ابتکاری را ارائه داد.

وی بیان کرد: استاد کاتوزیان به عنوان پدر علم حقوق ایران اعتقاد داشت که قاضی نباید خود را درگیر برداشت‌های تحت‌اللفظی از قانون کند بلکه باید کمی از قانون فاصله بگیرد تا بتواند دادرسی مناسبی داشته باشد.

لزوم تاسیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه فردوسی

محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد هم در این مراسم با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد جزو 630 دانشگاه معتبر جهان است، افزود: این دانشگاه رتبه بیست و پنجم جهان اسلام را داشته و در بین دانشگاه های جامع کشور رتبه سوم و چهارم را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این دانشگاه به همت دانشجویان فرهیخته و اساتید برجسته بر آن است که تا سال 1404 در بین 500 دانشگاه برتر جهان، 10 دانشگاه برتر جهان اسلام و دومین دانشگاه برتر کشور قرار گیرد.  

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: بی تردید دانشکده حقوق دانشگاه فردوسی تا سال 1404 در ردیف بهترین دانشگاه ها قرار گرفته و در بسیاری از حوزه‌های علمی و پژوهشی سرآمد خواهد بود.

وی در رابطه با موفقیت های فرهنگی و ورزشی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: این دانشگاه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی توانمندی های بالایی را بروز داده طوری که برای اولین بار کاپ قهرمانی ورزش دانشجویان کشور به دانشگاه فردوسی آورده شده و این ها افتخاری است که ساده بدست نیامده است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه 90 انجمن علمی در این دانشگاه فعال است، گفت: تنها خلل و مشکل در این دانشگاه مربوط به دانشکده حقوق است که در سفر اخیر هیئت دولت به مشهد، معاون حقوقی رئیس جمهور؛ قول مساعد داد تا شخصا مسئله تسریع در تاسیس این دانشکده را به رئیس جمهور اعلام کند.

کافی یادآور شد: یکی از برنامه ‌های اصلی دانشگاه فردوسی؛ تاسیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی است تا در این راستا بتواند همانند بسیاری از دانشکده های حقوق جهان به واسطه ویژگی های خاص علمی و پژوهشی بر تارک دانشگاه های جهان خودنمایی کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد دکتر امیر ناصر کاتوزیان، پدر علم حقوق ایران گفت: دانشگاه فردوسی مشهد از اینکه در سال تحصیلی 92-93 شاهد حضور پربرکت مرحوم کاتوزیان بوده به خود می بالد و افتخار می کند که این استاد فرهیخته دست خطی داد تا دانشگاه حقوق دانشگاه فردوسی مشهد به نام پرآوازه او مزین شود.

به گفته وی این اتفاق بسیار مبارک است و به زودی دانشکده دانشگاه حقوق با نام کاتوزیان به دست خانواده این بزرگوار افتتاح می شود.

مرحوم کاتوزیان خواستار استقلال کانون وکلا بود

همسر پدر علم حقوق ایران زنده‌یاد کاتوزیان هم در این مراسم گفت: مرحوم امیر ناصر کاتوزیان خواستار استقلال کانون وکلا بود و بر این مسئله تاکید داشت.

اقدس کاتوزیان، اظهار کرد: استاد کاتوزیان به دانشگاه و دانشجویان عشق می‌ورزید و در زمان بازنشستگی‌اش بارها بر این موضوع اذعان داشت که دانشگاه متعلق به پدر کسی نیست و باید در دانشگاه و با تربیت دانشجویان زمینه پیشرفت کشور را فراهم کرد.

وی با اعلام اینکه استاد خواستار استقلال کانون وکلا بود و بر این مسئله تاکید داشت، افزود: استاد معتقد بود کسانی هستند که نمی‌خواهند من در دانشگاه  باشم اما این مسئله اهمیتی ندارد زیرا دانشگاه برای دانشجویان است و این مکان متعلق به پدر هیچ کسی نیست.

اقدس کاتوزیان بیان کرد: این استاد هیچ گاه دست هیچ فردی را نبوسید و در برابر کسی تعظیم نکرد و در تمام 10 سالی هم که از دانشگاه کنار گذاشته شده بود عنوان می کرد روزی با سلام و صلوات مرا برخواهند گرداند و همین طور هم شد.

همسر پدر علم حقوق ایران یادآور شد: من و همسرم روزگار سختی را گذراندیم و 60 سال زندگی عاشقانه ای داشتیم.

دکتر کاتوزیان سنت گرایی نواندیش بود

در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه آزاد مشهد گفت: خدمات دکتر کاتوزیان از خدمت شهدا کمتر نیست و این استاد برجسته سنت گرایی نواندیش بود.

عباس شیخ الاسلامی ادامه داد: استاد کاتوزیان به عنوان پدر علم حقوق ایران اعتقاد داشت که یک حقوقدان باید حقوق و فقه را بفهمد؛ در حقیقت او قانون گرایی منصف بود و هرگز نقض قانون را نمی پذیرفت و به قوانین پایبندی ویژه‌ای داشت.  

وی، پدر علم حقوق ایران را فلسوفی عارف دانست و اظهار کرد: این استاد بزرگوار نواندیش بود و همواره به جدیدترین تئوریها و نظریه ها مراجعه می‌کرد.

رئیس دانشگاه آزاد مشهد بیان کرد: استاد کاتوزیان انصاف و عدالت را توصیه می‌کرد و عالمی عمل گرا بود طوری که حاضر نشد علم را به خاطر نان فدا و عدالت را ذبح کند.

کد خبر 2375568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =