توزیع ناعادلانه بار در آذربایجان غربی/ سیستم کنترلی راه اندازی شد

ارومیه - خبرگزاری مهر: رئيس اداره حمل و نقل كالاي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي از توزیع ناعادلانه بار در بین ناوگان حمل و نقلی استان انتقاد کرد.

مظفر وفا در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه براي نخستين بار در كشور سيستم مكانيزه توزيع عادلانه بار در آذربايجان غربي راه اندازي می شود، افزود: این طرح در راستای رفع مشکل توزیع ناعادلانه بار در سطح استان اجرایی و نقش واسطه ها و دلالها نیز کاهش می یابد.

وی رفع تخلفات مربوط به توزيع بار را از مهمترين مزاياي راه اندازي اين سيستمدانست و اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون در روند توزيع بار ناعدالتي هايي وجود داشته كه با راه اندازي سيستم مكانيزه توزيع بار، اين معضل و همچنين بزرگ ترين چالش بخش حمل و نقل جاده اي كالاي استان يعني واسطه گري و دلالي نيز مرتفع می شود.

رئيس اداره حمل و نقل كالاي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي دلالي را موجب زيان ده شدن فعاليتهاي بخش حمل و نقل جاده اي دانست و ادامه داد: با اين سيستم تمام بخش بارگيري از انتخاب مقصد تا صدور بارنامه بصورت مكانيزه انجام می شود.

تشدید کنترل مبادی ورودی و خروجی مرزی آذربایجان غربی

وفا اعلام کرد: همچنین همزمان با اجراي اين سيستم،‌طرح كنترل شديد مبادي ورودي و خروجي با همكاري پليس راه آغاز شده و با فعاليت رانندگاني كه خارج از چرخه سيستم بارگيري کرده، قاطعانه برخورد خواهد شد كه بدين ترتيب با معضل فرار بار نيز مقابله می شود.

وی با بيان اينكه تمامي زيرساخت هاي لازم براي راه اندازي اين سيستم در استان فراهم است، اضافه كرد: بخش حمل و نقل جاده اي از مهمترين بخش هاي اقتصادي در كشور بوده كه راه اندازي سيستم مكانيزه توزيع بار بر شكوفايي هرچه بيشتر و فعال تر شدن بخش كمك شاياني می کند.

وی با اشاره به فعال بودن 4.6 درصد ناوگان حمل و نقل بار کشور در آذربایجان غربی و جابجایی تنها 2.4 درصد کل بار کشور بر اساس تناژ در استان، اظهار داشت: متاسفانه آمار موجود نشان دهنده تراز منفی نسبت بار و کامیون در استان بوده بطوریکه برای هر 2 دستگاه کامیون در سطح استان تنها یک بار وجود دارد که با اجرای طرح مقابله با فرار بار این درصد افزایش خواهد یافت.

رئیس اداره حمل و نقل کالای اداره کل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی، استان را از استانهای کم بار نسبت به ناوگان حمل و نقل کالای موجود دانست و اعلام کرد: هم اکنون 175 هزار و 930 دستگاه وسیله نقلیه کالا با عمر 17.5 سال در سطح استان فعال بوده که به دلیل وجود کامیون زیاد و تقاضای کم برای حمل بار قیمت حمل در استان نسبت به برخی استانهای کشور پایین است.

وفا در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه پايانه مرزي بازرگان با اختصاص 10.6 درصد از كل سهم ترانزيت ورودي كالا به كشور در رتبه چهارم كشوري در اين زمينه قرار دارد، گفت: طی اين مدت ميزان كالاي ترانزيت شده به كشور از طريق مرز بازرگان نزديك به 580 هزار تن بوده است.

وي اضافه كرد: پايانه هاي مرزي تمرچين و رازي نيز هركدام به ترتيب با پذيرش 220 هزار و 534 تن و 80 هزار و 470 تن كالاي ترانزيت شده به داخل كشور در رتبه هاي هفتم و دهم در بين نزديك به 30 پايانه مرزي زميني كشور قرار دارد كه اين امر جايگاه آذربايجان غربي بعنوان يكي از تاثيرگذارترين استان ها در بخش توسعه حمل و نقل بين المللي را دوچندان كرده است.

 

کد خبر 2376782

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =