نباید به بهانه حرف‌های نامربوط کامرون رئیس جمهور را کوبید/ موظفیم از دولت حمایت کنیم

قم - خبرگزاری مهر: عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: ما حق نداریم به بهانه حرف‌های نامربوط نخست وزیر انگلیس، رئیس جمهور کشورمان را بکوبیم.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سیداحمد خاتمی پیش از ظهر دوشنبه در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات اظهار کرد: نظام اسلامی یک مجموعه است که در راس آن ولایت فقیه قرار دارد و ما هم شرعا و هم قانونا موظف به تقویت ولایت فقیه و اجرای رهنمودهای ایشان هستیم.

وی گفت: سه قوه هم طبق اصل 57 قانون اساسی زیر نظر ولایت مطلقه فقیه عمل می‌کنند و سیره امام و رهبری هم این بوده که از دولت‌های بعد از انقلاب حمایت کنند. برهان و دلیلش هم روشن است که اگر این حمایت نباشد نمی‌شود کشور را اداره کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اداره این کشور بزرگ نیاز به حمایت از خدمتگزاران دارد که مقام معظم رهبری به این حمایت تصریح کردند و قهرا سیاستمداران هم به این رهنمودهای مقام معظم رهبری پایبند هستند، اما آنچه مهم است این است که مردم باید از دولت حمایت کنند؛ دولت هم باید از خودش حمایت کند.

دولت به شعار اعتدال پایبند باشد

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: حمایت دولت از خودش آن است که اولا دولت به شعار اعتدال که شعار خوبی است پایبند باشد.

وی با بیان اینکه فتنه گران افراطی هستند و نمی‌توانند در چارچوب دولت اعتدال بگنجند، اظهار کرد: این اعتقاد بنده از روز اول دولت دکتر روحانی وجود داشته و مقام معظم رهبری هم تصریح کردند که خط قرمز ما فتنه است، بنابراین وزرا باید به آنچه در مجلس شورای اسلامی قول داده‌اند پایبند باشند.

استاد درس خارج حوزه علمیه تاکید کرد: حمایت دولت از خودش این است که این عناصر در دولت نباشند چراکه فتنه گران به امام رحم نکردند و به دولت اعتدال هم رحم نخواهند کرد.

آیت‌الله خاتمی گفت: اینکه می‌گوییم فتنه‌گران نباید در دولت باشند، ممکن است برخی‌ها بگویند این سخن تند است ولی شاخص ما ولایت فقیه است و ما بر این حرف ولایت که فرمودند خط قرمز ما فتنه است، معتقدیم این حمایت از دولت است.

دولت از خودش حمایت کند

امام جمعه موقت تهران با تاکید مجدد بر اینکه دولت باید از خودش حمایت کند، افزود: دلیلی ندارد که هر کسی در بدنه دولت حرفی بزند و چوبش را دولت بخورد.

وی ادامه داد: یک نفر وقتی بگوید کسانی که در دولت سابق بوده‌اند اگر بخواهند در این دولت خدمت کنند باید شناسنامه جدید بگیرند، درست نیست. بنده همان روز به سخنگوی دولت گفتم اگر موضع گرفته نشود، این مسئله را در خطبه‌های نماز جمعه خواهم گفت که سخنگوی دولت گفته اقدام خواهد شد.

آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: حمایت از دولت فقط به این نیست که از دولت تعریف بشود. این گونه اظهارنظرها ضربه به دولت است.

به احمدی‌نژاد رای دادم ولی منتقد دولتش بودم

وی با بیان اینکه یکی از منتقدان دولت اول و دوم احمدی‌نژاد بوده است تصریح کرد: بنده در برنامه شناسنامه هم گفته‌ام که در انتخابات به احمدی‌نژاد رای داده‌ام اما با مشاهده کمترین انحرافی، موضع گرفتم. در دولت اول احمدی‌نژاد بود که دوستی با مردم اسرائیل مطرح شد نه دولت دوم، ولی بعضی‌ها می‌گویند بنده در دولت دوم احمدی‌نژاد منتقد شدم.

وی گفت: در دولت دوم بود که معاون اولی مشایی و خانه نشینی 11 روزه احمدی‌نژاد مطرح شد که ما در خطبه‌ها نقد کردیم، اما این همه تخریب دولت سابق به زیان همین دولت و کل نظام است.

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: اینکه کسانی بگویند 8 سال کشور خرابه شده؛ کشوری که 8 سال خرابه شده را می‌شود یک سال اداره کرد؟ آقایان انگار دولت را از حکومت پهلوی تحویل گرفته‌اند. این چه ادبیاتی است.

موظفیم از دولت حمایت کنیم

آیت‌الله خاتمی گفت: با این ادبیات سخن گفتن یعنی تخریب دولت و نظام. اگر هر دولتی، دولت قبل خودش را تخریب کند اجماع مرکب درست می‌شود که به اعتراف خودشان آمدند و بردند و خوردند و رفتند. در حالی که مصلحت نظام این نیست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت فرمودند که انصاف را رعایت کنید گفت: این نحوه تخریب دولت سابق به ضرر دولت اعتدال هم هست.

وی حمایت از دولت را وظیفه خود دانست و تاکید کرد: ما موظفیم از دولت حمایت کنیم و شعار هم نمی‌دهیم و کمک هم نمی‌خواهیم بلکه بر اساس تکلیفمان از دولت حمایت می کنیم ولی دولت باید از خودش هم حمایت کند.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: دولت اجازه ندهد برخی منصوبین دولت، قومیت‌ها را تحریک کنند و چیزی که امام گفته شمشیر و خورشید منحوس را بردارید، آن وقت یک وابسته دولت بگوید شیر و شمشیر بد نیست. این مقابله با رهنمود امام است.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: معتقدم دکتر روحانی باید به کل دولتی‌ها ابلاغ کند که در راستای کاری خودشان صحبت کنند و در راستای مسائل سیاسی حق اظهارنظر نداشته باشند و خودشان و سخنگوی دولت صحبت کنند، برای اینکه بتوانند اوضاع را کنترل کنند.

مظلومیت دولت

امام جمعه موقت تهران گفت: من این مظلومیت را می‌بینم کسانی دیگر حرف نامربوط می‌زنند ولی پای دولت ثبت می‌شود.

وی تخریب دولت را کاری نادرست خواند و تاکید کرد: به بهانه تخریب نخست وزیر انگلیس حق نداریم رئیس جمهور را بکوبیم. دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر انگلیس به درخواست دیوید کامرون بوده و در آن دیدار حرف‌های محکمی زده شده. ما حق نداریم به بهانه اینکه نخست وزیر انگلیس حرف نامربوط زده، رئیس جمهور کشورمان را بکوبیم. این درست نیست.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ما می‌خواهیم دولت محترم با خاطری آرام که مردم همراهی می کنند خدمت و کشور را آباد کند اظهار کرد: آبادی کشور به سبد نظام اسلامی ریخته می‌شود و ما عملکرد بسیاری از دولتمردان گرامی را عملکرد خدمتگزارانه می‌دانیم.

تلاش وزیر کشور در راستای تحقق اعتدال

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تمجید از وزیر کشور گفت: جناب دکتر رحمانی از آغاز مسئولیتش احساس می‌کنم در راستای تحقق اعتدال تلاش می‌کنند.

وی اضافه کرد: بنده بیش از 20 سال است که دکتر رحمانی فضلی را می‌شناسم و در طول این سال‌ها از ایشان تندروی محسوسی ندیده‌ام و امیدوارم همان بینش و منش ذاتی را در دولت اجرا کند.

در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور روحانیت و ائمه جمعه و جماعات گزارشی از فعالیت‌های چند ماهه خود ارائه کرد.

کد خبر 2384045

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha