انتقاد رئیس اورژانس کشور از مزاحمان تلفنی 115

رئیس مرکز اورژانس کشور با بیان اینکه قوانین محکمی در برخورد با مزاحمان تلفانی اورژانس 115 وجود ندارد، گفت: در تلاش هستیم با مکاتباتی که با دفتر حقوقی دانشگاه و قوه قضاییه خواهیم داشت، مزاحمت های تلفنی و برخورد با اینگونه افراد را به صورت جدی دنبال کنیم تا آسیبی که به مردم می رسد، کمتر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر امین صابری نیا، استفاده از تفریحات نابجا از جمله تماس های تلفنی با اورژانس 115 را یکی از معضلات موجود در بخش اورژانس پیش بیمارستانی دانست و افزود: متاسفانه به دلیل اینکه برخی از شهروندان با مزاحمت تلفنی باعث اختلال در امداد رسانی می شوند، این مسئله در برخی از موارد در پاره ای از نیازهای مردم برای ارائه خدمات پیش بیمارستانی، ما را دچار مشکل می کند.

وی عدم آگاهی از اهمیت کار اورژانس پیش بیمارستانی را یکی از دلایل تماسها و مزاحمتهای مردم برشمرد و گفت: در حال حاضر با کمبود ناوگان آمبولانسی مواجه هستیم و باید از همین آمبولانسهای موجود حداکثر استفاده را کنیم. از زمانی که شهروندان با 115 تماس می گیرند و با ارائه اطلاعات باعث می شوند آمبولانس از محل استقرار به محل اطلاع رسانی دوستان مراجعه می کنند، بنابراین این آمبولانسها از ناوگان امداد رسانی کشور خارج می شوند. ممکن است در آن زمان یکی از شهروندان که در پاره ای از موارد شاید از وابستگان و بستگان نزدیک همان فرد باشد، نیاز شدید به کمکهای اورژانس و خدمات پزشکی پیدا کند؛ ولی متاسفانه به خاطر یک شوخی نا به جا، ما با آسیب و حتی مرگ همشهریان خود مواجه خواهیم شد ودر این مساله به طور نامشخصی ما مسئول مرگ این دوستان خواهیم بود.

صابری نیا با تاکید بر اینکه اورژانس 115 برای مردم بوده و خدمات آن رایگان است، ادامه داد: باید بهترین خدمت را به مردم ارائه دهد و این نیاز به همکاری، همفکری و هم دلی مردم دارد. لذا خواهش می کنم مردم این تفریحات نابجا را استفاده نکنند. تماسهای بدون اورژانسی نگیرند زیرا باعث می شود، خط 115 مشغول باشد و اگر فردی نیاز فوری به کمک داشته باشد در پشت خط بماند و ثانیه های حیاتی را از دست بدهد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه قوانین محکمی در برخورد با اینگونه افراد وجود ندارد، افزود: در پاره ای از موارد مثل قوه قضاییه درخواست دارند که به این مسئله کمک کند ولی در کل قانونی برای اینکه اگر مزاحمت تلفنی ایجاد شد، ما با سیاه نمودن خط مزاحم این امکان را داشته باشیم که افرادی که با تلفن مشخص تماس می گیرند و ایجاد مزاحمت می کنند برخورد قاطع داشته باشیم، هنوز قانون مشخصی وجود ندارد. در تلاش هستیم با مکاتباتی که با دفتر حقوقی دانشگاه و قوه قضاییه خواهیم داشت این را به صورت جدی دنبال کنیم تا آسیبی که به مردم می رسد، کمتر شود. خسارات ناشی از این برخورد را می توان به صورت نقدی دریافت کرد. باید به صورت یک قانون قضایی تلقی شود. در صورتی که اورژانس 115 شماره های مخاطب را به عنوان شماره مزاحم اعلام کرد به شکلی مورد خطاب قرار گیرد که بقیه شهروندان این تفریحات ناسالم را انجام ندهند.

کد خبر 2384184

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =