۲۶ شهریور ۱۳۸۲،‏ ۱۲:۴۸
فردا در تاريخ

خبرگزاري "مهر": فردا پنجشنبه بيست وهفتم شهريور ماه سال 1382 هجري شمسي ،مقارن است با بيست ويكم رجب المرجب سال 1424 هجري قمري و برابر است با هجدهم سپتامبر سال 2003 ميلادي

روز شعر وا د ب فارسي (روزبزرگداشت استاد شهريار):


شاعر معاصر استاد محمد حسين بهجت تبريزي متخلص به شهريار فرزند حاج مير آقا خشگنابي در سال 1283 ه ش در تبريز ديده به جهان گشود . وي كودكي خود را در روستاهاي شنگول آباد ، قيش قرشاق و خشكناب سپري كرد و پس از تحصيلات ابتدايي نزد پدر، براي تحصيل در دوره متوسطه  به تهران آمد . آن شاعر نامي پس از تحصيلات متوسطه ،  براي فراگرفتن پزشكي وار د دانشگاه شد اما به اين دليل كه  طبعش با اين رشته ناسازگار بود رشته پزشكي را در سال پنجم رها كرد  و وارد خدمت دولت شد . وي  در همين دوره  عاشق دختر جواني شد و روحيات او پس ازاين واقعه تغيير يافت  . شهريار پس از رها كردن پزشكي به ادبيات كشيده مي شود و شروع به سراييدن شعر كرد . د يوان اشعار او چندين بار به چاپ رسيده و مورد توجه بسيار دوستداران ادبيات فارسي قرار گرفته است . بر خي او را بزرگترين شاعر معاصر فارسي گوي مي شمارند . شهر يار

 بعد ها به استادي دانشگاه تبريز برگزيده شد و تا پايان عمر خود در زادگاهش تبريز  زندگي كرد .

 او در  روز26 شهريور ماه  سال 1367 ميلادي دار فاني را وداع گفت  .  منظومه " حيدر بابايه سلام " او به تركي  چنان گل كرد كه آوازه آن از مرز هاي ايران گذشت و خود باب جديدي را در شعر تركي گشود .  به پاس قدر داني از تلاش هاي استاد فقيد در حوزه شعر پارسي و نكوداشت ياد شاعران و ا د يبا ن پارسي گوي  روز27 شهريور به عنوان " روز شعرو ا دب فارسي " برگزيده شده است .

عمليات ظفر يك :


در چنين روزي عمليات ظفر يك در سال 1366 ه ش آغاز شد . منطقه عملكرد اين عمليات استان دهوك و سليمانيه عراق گزارش  شده است .

عمليات شهيد مدني :


در چنين روزي در سال 1360 ه ش عمليات شهيد مدني در منطقه عمومي خوزستان آغاز شد . منطقه نبرد اين عمليات  كه فرماندهي آن به عهده  سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود ،  سوسنگرد و دهلاويه اعلام شده است .

انعقاد قرار داد كمپ ديويد بين مصر و رژيم صهيونيستي  :


در چنين روزي در سال 1978 ميلادي موافقت نامه هاي كمپ ديويد ميان كارتر ، سادات و بگين روساي كشور هاي آمريكا ، مصر و رژيم صهيونيستي امضا شد . روساي اين سه كشور پس از  گذشت سيزده روز ،  ضمن امضاي يك موافقت نامه در محل كمپ ديويد آمريكا  روش وراه حل تازه اي در سازش   خاورميانه را در دستور كار خود قرار دادند كه البته نتيجه موفقيت آميزي نداشت . اين موافقت نامه به دعوت آمريكا و با ميانجي گري اين كشور انجام يافت . ساير كشور هاي عربي بعدها قرار داد صلح ميان سادات و بگين را شرم آور خواندند و آن را به شدت تقبيح كردند . سادات نيز به علت امضاي چنين قراردادي هد ف

گلو له خشم يك فرد ارتش مصر به نام " خالد اسلامبولي " قرا ر گرفت و از جمع سازشكاران كم شد. اين افسر رشيد و فرزند خلف مردم مصر نيز به شهادت رسيد.

روز استقلال شيلي :


شيلي  كشوري است در نيمكره شمالي – غربي واقع در قاره آمريكاي جنوبي . اين كشور در كنار اقيانوس كبير  و اقيانوس منجمد جنوبي و  در همسايگي كشور هايي چون آرژانتين ، بوليوي  و پرو قرار دارد . بيشتر  مردم شيلي  دو رگه ، برخي از آنان سرخ پوست و شماراندكي  از آنها  نيز سفيد پوست اند . اكثريت قريب به اتفاق مردم اين كشور پيرو آيين مسيحيت كاتوليك اند و تنها هشت  در صد از آنان  از مسيحيت پروتستان پيروي مي كنند  . زبان رسمي اين كشور اسپانيولي و خط رايج آن لاتين است . نوع حكومت شيلي  جمهوري بوده و واحد پول آن پزو  نام دارد . اين كشور در چنين روزي در سال 1810ميلادي از اسپانيا مستقل شد و در سال 1945 ميلادي به عضويت سازمان ملل متحد در آمد . پايتخت آن سانتياگو نام دارد و واليارايزو و تموكو از مهمترين شهر هاي آن اند .


تولد جوان گاتفريد والتر:


اين آهنگساز بر جسته آلماني در چنين روزي در سال 1684 ميلادي به دنيا آمد  . او همچنين در زمينه موسيقي مطالعات بسياري كرد  .

تولد دكتر ساموئل جانسون :
جانسون نويسنده بزرگ انگليسي در چنين روزي در سال 1709 ميلادي ديده به جهان گشود . راهنماي تور بوسول عنوان مهمترين اثر اوست .

تولد كلارك ويسلر :
ويسلر مردم شناس بر جسته آمريكا در چنين روزي در سال 1870 ميلادي متولد شد . هندي آمريكايي عنوان مهمترين اثر علمي اوست .

تولد لرد برنرز :


برنرز آهنگساز تواناي انگليسي در چنين روزي در سال 1883 ميلادي به دنيا آمد . نخستين كودكي عنوان مهمترين اثر موسيقايي اوست .

تولد زلدا فيچاندلر :
فيچاندلر كارگردان تواناي تئاتر آمريكا در چنينن  روزي  در سال 1924 ميلادي متولد شد . ريزين و كي دو عناوين مهمترين آثار تئاتر اويند .

تولد رومن پولانسكي :

رومن پولانسكي كارگردان بر جسته آمريكايي در چنين روزي در سال 1933 ميلادي متولد شد . بچه رزماري ، محله چيني ها و پيانيست از عناوين مهمترين آثار اويند .  پولانسكي، كارگردان برنده اسكار در حال حاضر  قصد دارد اثر كلاسيك اليور توييست به قلم چارلز ديكنز را به فيلم تبديل كند. پولانسكي نتوانست براي دريافت جايزه بهترين كارگردان در مراسم اسكار امسال حاضر شود. وي به دليل ارتكاب جرمي  در دهه 1970 در دادگاهي در آمريكا  متهم شده و در صورت بازگشت به آمريكا بازداشت خواهد شد.

کد خبر 23857

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =