تاسیس مرکز تخصصی ویژه زنان مطالبه کشورهای عضو میراث فرهنگی ناملموس است

اصفهان - خبرگزاری مهر: در بیانیه نخستین اجلاس زنان شبکه همکاری بین شهری(اجلاس بین‌المللی میراث ناملموس) تاسیس مرکز تخصصی ویژه زنان برای مطالعات و پژوهش‌های میراث فرهنگی ناملموس به عنوان مطالبه همه اعضای این سازمان مطرح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین اجلاس بین المللی زنان عصر پنجشنبه با برگزاری دو نشست تخصصی در خصوص "کیفیت زندگی، اصلاح سبک زندگی جوامع و حفظ هویت انسانی" و "برنامه ریزی شهری، گردشگری و دیپلماسی شهری" تشکیل و با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

حاضرین در این اجلاس مراتب سپاس خود را برای برگزاری عالی جشنواره میراث معنوی ICCN، مجمع عمومی و نخستین اجلاس زنان و مهمان‌نوازی ایرانی‌ها ابراز کردند و سپس بر مفاد کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس سال 2003 میلادی تاکید کرده و پیشنهادات و مقررات درج شده در آن را لحاظ کرده و بر شناسایی نقش زنان در ایجاد، حفظ و بازآفرینی و انتقال بین نسلی میراث فرهنگی ناملموس به عنوان سر منشا هویتی انسان تاکید کردند و همه اعضای شبکه همکاری بین شهری در حوزه میراث فرهنگی ناملموس ICCN، مقامات ملی و دولت‌های شهری این شبکه ملی را به مواردی فرا خواندند.

در بخشی از این بیانیه در خصوص نقش زنان در انتقال بین نسلی میراث فرهنگی ناملموس، جشنواره، مجمع عمومی و نخستین اجلاس زنان آمده است: اتخاذ راهبردهای جامعه، اجرای سیاست‌های مناسب و اشتراک‌گذاری تجارب در برنامه‌ریزی‌های شهری و ملی به منظور ترغیب زنان در حفظ و یکپارچه‌سازی میراث ناملموس امری لازم است.

در ادامه این بیانیه ارتقا نقش و جایگاه زنان در زمینه میراث فرهنگی ناملموس به عنوان  محرک اصلی خلاقیت، نوآوری، تنوع فرهنگی و گفت‌وگوی میان فرهنگی، تلاش برای بسترسازی، شناساندن و ارتقای اهمیت نهاد خانواده و کار شایسته خانواده‌محور برای تقویت محیط مناسب برای تولید محصولات میراث فرهنگی ناملموس از قبیل صنایع دستی توسط زنان به عنوان امری لازم و ضروری مورد توجه قرار گرفت.

تشویق زنان و دختران از طریق تعلیم و آموزش فنی و حرفه‌ای برای انتقال موفق بین نسلی میراث ناملموس و تسهیل فرآیند یکپارچه‌سازی و هم‌افزایی فعالیت‌های مرتبط با میراث فرهنگی ناملموس و توسعه پایدار توسط زنان از طریق مشارکت بخش خصوصی و دولت به منظور مبارزه با فقر از مواردی بود که در بیانیه نخستین اجلاس زنان کشورهای عضو ICCN مطرح شد.

تعهد برای ارتقا میراث فرهنگی ناملموس از طریق ایجاد تمهیدات لازم برای تاسیس شبکه‌های زنان، برپایی نمایشگاه‌ها و رویدادها و اعطای جوایز در سطوح ملی و بین‌المللی به منظور ارتقا آگاهی نسبت به گوناگونی اجتماعی و فرهنگی زندگی زنان و نیز تعهد به ارتقا میراث فرهنگی ناملموس توسط زنان دوست‌دار محیط زیست برای حفظ انسجام سیستم جهانی محیط زیست از تعهدات این اجلاس بود.

در بخش پایانی این بیانیه حمایت از تاسیس یک مرکز تخصصی ویژه زنان برای مطالعات و پژوهش‌های میراث فرهنگی ناملموس با ماموریت ایجاد یک پایگاه اطلاع‌رسانی برای تبادل تجارب و اشاعه روش‌های مفید و ارتقای توانایی‌ها و تدارک امکانات لازم برای برگزاری آموزش فنی درون شبکه مورد تاکید قرار گرفت.

کد خبر 2386414

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =