بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند معجزه کند/ ظرفیت برنامه ششم برای توسعه استان‌های محروم

خرم آباد - خبرگزاری مهر: طرح مشکلات مختلف بخش خصوصی از جمله محورهای اجلاس روسای اتاق‌های بازرگانی کشور بود به طوری که در اظهارات روسای برخی اتاق‌ها بر ضرورت توسعه متوازن در استان‌های مختلف و استفاده از ظرفیت برنامه ششم توسعه برای رفع فاصله میان استانهای برخوردار و محروم تاکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان امروز جمعه در این اجلاس در سخنانی با تاکید بر ضرورت توجه مجلس شورای اسلامی به مطالبات و دغدغه های بخش خصوصی برای رونق اقتصادی کشور اظهار داشت: تصمیمات مجلس در این زمینه باد متناسب با وضعیت کنونی کشور باشد.

وی با بیان اینکه برخی قوانین اقتصادی که در مجلس تصویب می‌شود که کمکی به بهبود فضای کسب و کار نمی‌کند ادامه داد: علاوه بر اینکه این قوانین کمک نمی کند مشکلاتی را هم ایجاد خواهد کرد.

 80 درصد بنگاههای اقتصادی کشور دارای معوقه بانکی هستند

جمعه‌ای با اشاره به تصویب قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در مجلس عنوان کرد: تصویب این قوانین در حالیست که در این شرایط بنگاههای اقتصادی نمی‌توانند روی پای خود بایستند.

وی با بیان اینکه بالای 80 درصد بنگاههای اقتصادی متوسط و کوچک کشور دارای معوقه بانکی هستند افزود: این در حالیست که بخش عمده‌ای از دلیل وقوع این مشکل به موضوع تحریم ها و خودزنی های اقتصادی در کشور بر می گردد و بنگاهها در ایجاد این مشکل دخیل و مقصر نبوده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه متاسفانه برخی متولیان امر به عزم ملی و مدیریت جهادی باور ندارند ادامه داد: عزم ملی و مدیریت جهادی در دوران انقلاب و دفاع مقدس نتیجه داد چون همه در آن زمان به این موضوع باور داشتند.

جمعه‌ای با اشاره به عدم همکاری بانکها با بنگاههای اقتصادی برای وصول مطالبات افزود: ماده 11 قانون در این رابطه را هیچ بانکی عملی نکرده است.

وی با بیان اینکه چرا مسئولان امر به جای مالیات بر ارزش افزوده در راستای دریافت مالیات بر مصرف که شفاف هم هست اقدام نمی‌کنند تصریح کرد: با اعمال این قوانین جدید تنها فعالان اقتصادی که دارای شناسنامه و ریشه هستند باید مالیات بپردازند.

جمعه ای با تاکید بر اینکه باید همه دست اندرکاران امر برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور مشارکت کنند تریح کرد: بخش خصوصی به تنهایی با این مشکلات نمی تواند معجزه کند.

60 درصد اقتصاد کشور در 6 استان متمرکز است

کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه نیز در این جلسه با بیان اینکه بخش عمده ای از استانهای محروم و زاگرس نشین دارای نرخ بالای بیکاری هستند افزود: این موضوع به دلیل عدم سرمایه گذاری به موقع و کافی در این استانها رخ داده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با روال کنونی پیش برویم نه تنها بحران بیکاری رفع نمی شود بلکه بخش خصوصی نیز نمی تواند مشارکت چندانی داشته باشد.

کاشفی با بیان اینکه رفع مشکلات این استانها نیازمند شهامت، ریسک پذیری و اقدامات جدید دارد افزود: 60 درصد اقتصاد کشور در حال حاضر در شش استان متمرکز است که باید در این روند تجدید نظر شود.

وی با طرح این سوال که چگونه می‌شود این فاصله زیاد را جبران کرد؟ افزود: در حال حاضر در مقطع تاریخی مناسبی قرار داریم چرا که دولتی بر مسند امور است که با عقل و تدبیر حرف می‌زند.

لزوم همکاری استانداران استانهای محروم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه همچنین فرصت دیگری که در حال حاضر برای استان‌های محروم وجود دارد قرارگیری در آستانه تنظیم برنامه ششم توسعه است عنوان کرد: همچنین با توجه به ابلاغ سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی این استان‌ها می‌توانند در این حوزه نیز سهمی داشته باشند.

کاشفی با بیان اینکه استان‌های کمتر توسعه یافته مانند لرستان باید از این فرصت‌های موجود استفاده کرده و نقش آفرینی کنند تصریح کرد: در این راستا نیاز است که استانداران این استان با هم همکاری داشته و به صورت منسجم عمل کنند.

وی ادامه داد: تنظیم اسناد توسعه توسط خود استانها از جمله پیشنهاداتی است که می‌تواند توسط استانداران دنبال شود.

استانهای کم برخوردار در میدان نابرابری قرار گرفته‌اند

جبار کیانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز در این جلسه در سخنانی با بیان اینکه یکی از ظرفیتهای امروز برای توسعه استانهای محروم صندوق توسعه ملی است افزود: در مصوبات صندوق توسعه ملی خدمات ویژه ای برای چندین استان کمتر توسعه یافته کشور دیده شده است.

وی با بیان اینکه آنچه امروز شاهد هستیم در نظر گرفتن برخی فرصت ها به منظور استفاده از تسهیلات این صندوق برای استانهای محروم است افزود: همچنین هیچ محدودیتی برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای استانها در نظر گرفته نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ادامه به نقد برخی فرآیندها در مسیر دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی نیز اشاره کرد و گفت: این ساز و کارهای تعریف شده به گونه ای است که به رغم مزایای در نظر گرفته شد استانهای کمترتوسعه یافته تاکنون کمترین بهره را از تسهیلات این صندوق برده اند.

کیانی با بیان اینکه نظام نامه هایی که بانک‌ها با صندوق توسعه ملی بسته‌اند دست و پا گیر است افزود: استانهای کم برخوردار در میدان نابرابری قرار گرفته اند که باید همه دست اندرکاران برای تحول در این استانها مشارکت جدی تری داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با تاکید بر ضرورت تسهیل در دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این استانها یادآور شد: استفاده از این تسهیلات می تواند به رونق گردشگری در این استانها کمک کند.

کیانی همچنین با تاکید بر اینکه در استانهای زاگرس نشین باید از ظرفیت توسعه روستایی و عشایری به ویژه در بعد گردشگری استفاده شود بیان داشت: در صورت توجه به این بخش می توان به عنوان یک پارامتر برای رونق اقتصادی از آن بهره مند شد.

وی همچنین خواستار انتقال تجربیات استانهای مختلف کشور در زمینه مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری به یکدیگر شد.

بخش خصوصی نوشته می شود ولی خوانده نمی شود

ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت رفع دغدغه های فعالان بخش خصوصی گفت: متاسفانه احساس می شود که بخش خصوصی در کشورمان به مانند "حروف والی" نوشته می شود ولی خوانده نمی شود.

وی با بیان اینکه فضای کسب و کار در کشور فضای سنگینی است ادامه داد: همچنین بخشی از فضای کسب و کار کشور بدون متولی است به طوریکه 30 درصد اقتصاد کشور در اختیار روستاهاست ولی متولی ندارند.

عبدی با بیان اینکه همچنین از بازارهای منطقه به خوبی برای عرضه محصولات و تولیدات کشورمان استفاده نمی شود افزود: از سوی دیگر ما دارای مدیرانی هستند که به شدت به سیستم دولتی اعتقاد دارند.

ارتباط بخش خصوصی و مجلس ضعیف است

وی با بیان اینکه حرکت مجلس و دولت به این سمت است که تولید رونق پیدا کند بیان داشت: باید مشکل بانکها در زمینه پرداخت تسهیلات به بنگاههای اقتصادی حل و فصل شود.

 نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس آمادگی دارد که برای قانونگذاری در این حوزه اقدام کند یادآور شد: در حال حاضر به نظر می رسد که ارتباط بخش خصوصی و مجلس ضعیف است که باید این روند تقویت شود.

عبدی خواستار ارائه مشاوره فعالان بخش خصوصی به نمایندگان در بعد قانونگذاری شد و گفت: در صندوق توسعه ملی برنامه های خاصی برای استانهای محروم در نظر گرفته شده که امیدواریم موثر باشد.

وی به معافیت مالیاتی در شهرک های صنعتی در استانهای محروم اشاره کرد و افزود: در قانون مالیات‌ها نیز استان لرستان در فهرست مناطق محروم کشور قرار گرفت.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استاندار لرستان نگاه اقتصادی خوبی دارد ادامه داد: زمانیکه کشور دارای رونق اقتصادی بود استان لرستان در رکود عجیبی به سر می برد در حالیکه هم اکنون که کشور در رکود است در لرستان فعالیتهای اقتصادی رونق خوبی دارد که امیدواریم منجر به جهش چشمگیری در شاخصهای توسعه این استان شود.

کد خبر 2386670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =