ارزش روستا و روستانشینی از دست رفته است/ لزوم ترسیم طرح آمایش سرزمین سواحل خزر

ساری - خبرگزاری مهر: یک پژوهشگر و معمار در مازندران، روستا را مهمترین عامل توسعه کشور بیان کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما روستا و روستانشینی ارزش خود را از دست داده و روستاها تمایل دارند به شهر تبدیل شوند .

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا حائری صبح یکشنبه در چهارمین نشست دهیاران و مسئولین فنی شهرستان نور،  بیان اینکه چهار درصد جمعیت کشور در شهرها و روستاهای مازندران سکونت دارند گفت: تمام فرهنگ ، تاریخ و طبیعت مازندران در این 1.5درصد کل قرار دارد و این تصور که مساحت یک روستا در مقابل مساحت کل ناچیز است یک اشتباه بزرگ است.

وی اظهار داشت :مازندران با 24 هزار کیلومترمربع مساحت  یکی از حاصلخیزترین استان های کشور است.

طرح آمایش سرزمین سواحل دریای خزر ترسیم شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران نیز، با اشاره به پژوهش صورت گرفته توسط سازمان نظام مهندسی در خصوص آسیب شناسی ساخت و ساز در استان اظهار داشت: با توجه به پژوهش صورت گرفته جلسه ای در شورای عالی شهرسازی تشکیل شد و مقرر شد طرح آمایش سرزمین به صورت کل برای سواحل دریای خزر ترسیم شود.

تورج ناییج پور با اشاره به تفاهم نامه منعقده فی مابین نظام مهندسی ساختمان کشور ،استانداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در خصوص ساماندهی به ساخت و سازهای استان گفت : هدف از این تفاهم نامه دستیابی به راهکاری جهت مناسب سازی و اصولی سازی بوده است و باید پتانسیل های شهرهای استان دیده و حفظ شود.

نائیج پور با اشاره به سلسله جلسات سازمان نظام مهندسی با دهیاران شهرهای استان اظهار داشت: نشست با دهیاران از منطقه بهشهر آغاز شد و در چهارمین نشست به نور رسید و جلسات بعدی در سایر نقاط استان برگزار خواهد شد تا از طریق ارتباط دوسویه و گفتمان ،مشکلات و آسیبها شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه هزار و800 دهیار در روستاها مجوز ساخت صادر می کنند اظهار داشت: در واقع با برگزاری این نشست ها و ارتباط مستقیم با دهیاران این موضوع را به فرصتی تبدیل خواهیم کرد که هزار و 800 دهیار را در ساماندهی ساخت و ساز همراه کرده و امور را دقیق تر کنترل کنیم.

وی با اشاره به برخی از ساخت و سازهای شهر چمستان اظهار داشت:  مالکی که می سازد باید طوری بسازد تا فضای سبز و معابر حفظ شده و حقوق شهروندان رعایت شود و نظام مهندسی به این مالکان مجوز ساخت نمی دهد ولی کمیسیون های ماده99 و ماده 100 آفت شهرهای استان شده اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران، با بیان اینکه ساخت و ساز موضوعی است که باید چهار برنده داشته باشد بیان داشت: با روندی که پیش می رود تنها کسی که از ساختمان سود می برد مالک است و حتی مصرف کننده نیز از آن منتفع نمی شود.

وی افزود: در ساخت ساختمان باید تیم مهندسی هم برنده باشند ولی اینطور نیست و تعرفه های خدمات مهندسی در هیچ جای دنیا به این میزان پایین نیست.

وی با بیان اینکه در ایران اصلی ترین پس انداز و زندگی مردم تبدیل به مسکن می شود گفت: ساختمان ها همیشه در نظر شهروندان هستند و با ساخت و ساز غیر مهندسی چهره شهر مخدوش شده و منفعت عام از بین می رود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران، با بیان اینکه حرکت به این روند در 50 سال آینده منابع طبیعی مازندران را با چالش جدی مواجه خواهد کرد اظهار داشت: منابع طبیعی محدود هستند و باید این منابع حفظ شوند ولی متأسفانه فاضلاب  ،زباله و موضوعات زیست محیطی گریبان گیر ما شده و چند سال آینده به چالش های جدی تبدیل خواهند شد.

تفکیک زباله در روستاها هم نهادینه شود

وی با بیان اینکه روستاها تبدیل به شهر شده اند گفت : باید تفکیک زباله در روستاها  نیز نهادینه شود و در برخی از روستاها به صورت پایلوت این تفکیک صورت گرفته و از این طریق اشتغال نیز ایجاد شده است .

سید طاهر قریشی نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران، در کارگروه ساماندهی ساخت و ساز اظهار داشت: قانون نظام مهندسی در سال74 به تصویب مجلس رسید  و اجرای ماده 4 این قانون پس از 10 سال در کل کشور اجباری شد.

وی افزود: حسب این قانون بخشی از امور تخصصی و حرفهای به عهده مهندسین ناظر ،طراحان و مجریان گذاشته شده و دهیاران که مرجع صدور پروانه هستند بخشی از مسئولیت خود را به این افراد واگذار می کنند ولی با این شرط که مهندسی که انتخاب می شود دارای صلاحیت باشد.

قریشی با بیان اینکه بر اساس قانون مرجع رسیدگی به این صلاحیت ها سازمان نظام مهندسی ساختمان است گفت: همانطور که مالک در هنگام صدور پروانه ساخت احراز هویت می شود ،مهندسانی که می خواهند در آن ساختمان ها خدمات بدهند نیز باید تعهد دهند که خدمات خود را به طور  کامل ارائه کنند.

هجوم ساختمانهای بتنی در روستاها

علی اصغر علیزاده مسئول فنی روستای عباس کلا شهرستان نور نیز در ادامه این کارگاه آموزشی با اشاره به هجوم بی رویه ساختمان های بتنی در روستاها گفت: این ساختمان ها بدون در نظر گرفتن بافت روستا ساخته می شوند و دهیاران و مسئولین فنی نیز به اندازه ای مسئولیت ندارند که بتوانند با این مسأله مقابله کنند.

وی با اشاره به محدودیت های قانونی موجود اظهار داشت:برای ساختمان های بتنی ،فولادی و بنایی قواعدی توسط نظام مهندسی در نظر گرفته شده و دهیاران و مسئولین فنی موظفند طبق همان قواعد ساختمان را نظارت کنند.

علیزاده با بیان اینکه مراجع صدور پروانه مکلفند مقررات ملی  را در  احداث ساختمان اجرا کنند بیان داشت:  تاکنون در خصوص سازه های چوبی قانونی در مقررات ملی وجود نداشته و اگر به عنوان مهندس  بخواهم مقررات ملی را اجرا کنم این امکان وجود نداشت که سازه های چوبی را مجوز بدهم.

کد خبر 2387689

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =