توصیه‌های استانداردی نعمت‌زاده برای برنامه ششم توسعه

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه، گفت: ضروری است در برنامه ششم توسعه اقدامات مرتبط با نظام استانداردسازی کلیه تولیدات داخلی پیش‌بینی شده و از تمام توان ملی برای استقرار زیرساخت کیفی کشور استفاده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم روز ملی استاندارد در تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی در گرو کیفیت محصولات، کالا و خدمات است در حالی که در جهان پرتلاطم کنونی، بقای سازمان‌ها منوط به حفظ وفاداری مشتریان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: 10 میلیون گواهینامه مدیریت کیفیت و 4 میلیون گواهینامه مدیریت محیط زیست در جهان صادر شده و کشورها نیز به موازات آن زیرساخت‌های کیفی خود را مستقر ساخته و در مسیر توسعه پایدار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در عین حال، کشورها باید با شناسایی متقابل دو جانبه و چند جانبه استانداردهای یکدیگر نسبت به پذیرش گواهینامه‌های صادره اقدام کنند.

نعمت‌زاده خاطر نشان کرد: امروزه کشورها پذیرفته‌اند که اقتصاد بین‌المللی و تجارت جهانی قواعدی دارد که بدون پذیرش و ایجاد آن نمی‌توان در عرصه بین‌المللی وارد رقابت شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: متاسفانه علی‌رغم پیشرفت‌هایی که دنیا در زمینه استانداردسازی و فراهم آوردن زیرساخت‌های کیفی صورت داده، هنوز زیرساخت کیفی کشور به طور کامل استقرار نیافته است و به نظر می‌رسد در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه باید اقدامات اساسی در اولویت برنامه‌های سازمان قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود که زیرساخت‌های کیفی کشور با تقسیم کار بین دستگاه‌ها و سازمان‌ها، پیگیری و استقرار یابد و نظام اندازه‌گیری نرخ کیفیت محصولات با تدوین استانداردها و شاخص‌های مرتبط هر ساله انجام شود.

نعمت‌زاده خواستار رفع موانع فنی تجاری با تدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مناسب برای استقرار نظام کیفی در کشور شد و گفت: در برنامه ششم توسعه و با استفاده از بند 24 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی‌بر پوشش استاندارد به کلیه تولیدات داخلی احکام مرتبط با نظام استانداردسازی پیش‌بینی شده و از تمام توان ملی بهره‌گیری شود.

این عضو کابینه یازدهم خاطر نشان کرد: سازمان ملی استاندارد باید با برخورداری از بدنه کارشناسی مناسب و آزمایشگاه‌های مطلوب در کنار ارتباط بین‌المللی بتواند جایگاه ملی خود را بازیافته و در مسیر توسعه ملی اقدام کند.

کد خبر 2387786

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =