کارگاه آمزشی ارتقاء کیفیت بذر و مدیریت تلفیقی دام و علوفه در گنبدکاووس برگزار شد

گنبدکاووس - خبرگزاری مهر: کارگاه آمزشی ارتقاء کیفیت بذر و مدیریت تلفیقی دام و علوفه با حضور پروفسور فیلدستون مشاوره بین المللی AIC، مجید دهقان شعار نماینده فائو در ایران پدر بذر کشور، مهندسی نادر علیزاده مدیر کل نظام بهره برداری سازمان تعاونی روستایی کشور و سایت های انتخابی سراسر کشور در سالن فرمانداری گنبد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نادر علیزاده، مدیر کل نظام بهره برداری سازمان تعاونی ذروستایی کشور، ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران استان در گنبدکاووس گفت: یکی از سیاست های دفتر نظام بهره برداری در دولت تدبیر و امید این است که برنامه های وزیر و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی را در دستور کار خود قرار داده و تحقق بخشد.

وی افزود: یکی از برنامه های جناب حجتی توسعه شرکت تعاونی تولید و حمایت از الگوهای بهره برداری بر اساس ماده 146 قانون برنامه پنجم و اعمال مدیریت یکپارچه تولید و یکپارچه سازی است .

وی با بیان این که دولت مکلف شده است در قالب شرکت تعاونی تولید این اقدامات را انجام دهد، افزود: یکی از سیاست های راهبردی که در سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران و از طریق مدیر عامل سازمان تعاونی روستای کشور مطرح شده است توسعه فعالیت های فنی در شرکت های تعاونی تولید در سطح کشور است که سه میلیون و 200 هکتار اراضی را تحت پوشش خود دارد.

علیزاده اضافه کرد: توسعه فنی در این شرکتها دو برنامه راهبردی در دستور کار نظام بهره برداری قرار گرفته است، ابتدا تولید بذر گواهی شده در چهار محصول گندم، جو، سیب زمینی و یونجه است که برای این کار اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی به عنوان مجری این برنامه انتخاب شده است و در این راستا از کارشناسان نیوزیلندی و کارشناسان تکنولوژی بذر در ایران استفاده شده است.

وی گفت: در این خصوص در ابتدای کار با معاونت های مرتبط از جمله معاونت امور زراعی جهاد کشاورزی و موسسات تحقیقاتی، موسسه ثبت گواهی بذر و موسه اصلاح بذر و نهال هماهنگی لازم صورت گرفته است و برای انجم این کار با کمک کارشناسان نیوزیلندی و کارشناسان تکنولوژی بذر کشور سایت وها شناسایی شدند.

مدیر کل نظام بهره برداری سازمان تعاونی روستایی کشور خاطرنشان کرد: امکان سنجی اولیه صورت گرفته است که در نهایت به 12 سایت در 9 استان کشور رسیدیم و مجموعاً 37 پروژه است که 12 پروژه در قالب یک سایت از این 37 پروژه در استان گلستان و در گنبد وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: هدف گذاری ما در این پروژه ها 950 هکتار برای پرورش ارقام دو و سه جو، 450 هکتار برای پرورش ارقام دو و سه گندم، 14 هکتار برای تولید بذر سوپر الیت سیب زمینی و 55 هکتار برای تولید بذر یونجه است.

علیزاده تصریح کرد: 300 هکتار گندم و 600 هکتار جو جمعاً 900 هکتار در استان گلستان مشخص شده است که در یک قرارداد مشخص و با هماهنگی واحدهای تخصصی سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت تعاون روستایی و موسسه تحقیقات انجام شده است.

وی هدف این طرح ها تامین بذر با کیفیت برای شرکت تعاونی تولید استان و تولید بذر در طبقات مختلف دانست و گفت: اولویت امسال ما پرورش ارقام دو و سه گندم و جو است و دیگر برنامه ما یا دومین آن توسعه و ایجاد مجتمع های گلخانه ای با توجه به محدودیت منابع آب کشور است که سعی داریم با توجه به مشکل محدودیت آب تولید بالایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: اصلاح شیوه تولید در دستور کار قرار گرفته است که بر این اساس احداث مجتمع گلخانه ای توصیه می گردد که توسط شرکت سهام زراعی و شرکت تعاونی تولید صورت می گیرد، بر این اساس تفاهم نامه ای بین سازمان تعاون روستایی و شرکت شهرک های کشاورزی منعقد گردیده است که بر اساس این انعقاد در 2 شرکت سهام زراعی اصفهان و خراسان رضوی مطالعات و احداث مجتمع گلخانه ای منعقد شده است.

مدیر کل نظام بهره برداری سازمان تعاونی روستایی کشور اظهار کرد: در استان گلستان از سایت های پیشنهادی بازدید اولیه صورت گرفته که باید بازدید مکمل نیز صورت گیرد و هیچ گونه کاری بدون هماهنگی موسسات تحقیقاتی انجام نخواهد شد.

وی بیان کرد: ما معتقدیم شرکت تعاونی تولید و شرکت سهام زراعی بستری برای انتقال دانش و تجارب تحقیقاتی و موسسات تحقیقاتی و بستری برای اجرای طرحهای الگویی معاونت تخصص دارند مبحث با افزایش عملکرد تولید و دستیابی به بهره وری و منابع پایه است.  و هدف نهایی ما در این پروژه ذپاکی و حفظ کیفیت بذر است همچنین وارد کردن دانش فنی در اتحادیه ها است. 

کد خبر 2387875

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =