۲۶ مهر ۱۳۸۴،‏ ۸:۵۹

خبرگزاري مهر :امروز سه شنبه بيست و ششم مهرسال1384 هجري شمسي، مصادف است با چهاردهم رمضان المبارك سال 1426هجري قمري و برابر با هجدهم اكتبر سال 2005 ميلادي .

 كشته شدن مختار بن ابي عبيده :


در چهاردهم  رمضان سال67هجري قمري  مختار ابن ابي عبيده  دركوفه كشته شد. نخستين سابقه مختار در تاريخ اسلام نقلي است كه در باره موضع غير شيعي او با امام حسن ع به او نسبت داده مي شود.  هنگامي كه امام ع در ساباط مدائن جراحت بر داشت و در خانه حاكم مدائن (عموي مختار)  سكني گزيد،  مختار پيشنهاد كرد تا ايشان  را تحويل معاويه داده و حسن نيت خود را نزد معاويه اثبات كند اما عمويش بر آشفت و مختار نيز ساكت گشت . گفته اند كه به همين  دليل  مختار نزد شيعيان از عثمانيه بود تا اين كه بعد ها خود را به شيعيان نزديك كرد . مورخين بطور غالب به مختار چنين نسبت داده اند كه او پس از واقعه كربلا مكرر از انتقام از قاتلين امام حسين ع و قيام احتمالي خود سخن مي گفته است . قيام وي نيز در شب پنجشنبه چهاردهم ربيع الاول سال 66 ه ق آغاز شد و افراد او با شعارهاي" يا منصور امت" و "يا لثارات الحسين" قيام عليه حكومت اموي را آغاز كردند . عاقبت مختار پيروز شد ، اشراف به بصره گريختند و بر خي نيز در خانه هايشان ماندند و به انتظار قضاي الهي نشستند . مختار در اين زمان با مردم كوفه به عنوان امير آنها بيعت كرد.  او پس از برخي درگيري ها  شروع به قتل عاملان واقعه كربلا كرد و در اين مسير شمر بن ذي الجوشن ، عمر بن سعد ابي وقاص و بسياري ديگر از قاتلان امام حسين ع و يارانش را به كام مرگ فرستاد . او البته بعدها به فكر توسعه مناطق تحت حكومت خود افتاد . مختار  سرانجام در در گيري اي كه با سپاه شام رخ داشت به همراه چند تن از فرماندهان سپاهش  كشته شد .

هفته تربيت بدني :


موضوع ورزش به دليل  اهميت  آن  ، همواره مورد اهتمام جامعه شناسان ،  روانشناسان و سياستمداران واقع شده است و هريك از اين گروهها ، ورزش را از جهات خاص مورد نظر خود مورد بررسي قرار داده اند  . هفته تربيت بدني نيز همه ساله با هدف آشنايي جامعه با اهميت و آثار ورزش در زندگي فردي و اجتماعي ، اشاعه  و توسعه و ترويج ورزش در خانه و خانواده و هدايت و ارشاد جامعه به ورزش هاي همگاني برگزار مي شود . ورزش نه تنها در سلامت  جسماني بلكه در سلامت رواني و روحي افراد نيز موثر است و موارد بسياري از افسردگي ها و اضطرابات و.. را رفع مي كند . از منظر دين اسلام نيز بر اين امر تاكيد فراواني شده است تاجايي كه پيامبر اكرم ص مسلمانان را به فراگيري ورزشهاي شنا ، تير اندازي  و اسب  دواني تشويق فرموده اند . لزوم توجه به ورزش و تبيت بدني  ، دولت جمهوري اسلامي را بر آن داشت تا هفته اي را به اين مهم اختصاص دهد .

حضور در شوراي امنيت : 


درچنين روزي در  سال 1359هجري شمسي ، آقاي  رجايي نخست وزير شهيد  با حضور در جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد به بيان ديدگاههاي  جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با جنگ تحميلي پرداخت . در اين جلسه شهيد رجايي رژيم متجاوز بعث عراق را آغازگر جنگ دانست و عمل اين رژيم را به شدت محكوم كرد  .    
شهيد رجايي در سال 1312 ه ش در قزوين متولد شد. اودوره ليسانس خود را دررشته رياضي به پايان برد و به استخدام وزارت آموزش وپرورش درآمد . شهيد رجايي درسال 1340 فعاليت هاي سياسي خود را آغازكرد ودرهمان زمان دستگير وروانه زندان شد. اوپس ازآزادي به همراه شهيد باهنربه سازماندهي هيات موتلفه پرداخت. شهيد رجايي به مدت چهارسال درزندانهاي انفرادي رژيم پهلوي به سر برد وپس ازانقلاب اسلامي موفق به ايجاد انجمن اسلامي معلمان شد . اودرسال 1358 ه .ش مسووليت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت وپس ازيك دوره نخست وزيري وپس ازعزل ابوالحسن بني صدر، رياست جمهوري ايران اسلامي را به عهده گرفت  .

درگذشت توماس اديسون :


توماس آلوا اديسون دريازدهم فوريه سال 1847 ميلادي در خانواده اي متوسط در آمريكا ديده به جهان گشود . خانواده او در سال 1854 ميلادي به پورت هوورن ميشيگان مهاجرت كرد . توماس اديسون در كودكي و نوجواني خود ، كار هاي مختلفي انجام داد و توانست از محل اين كار ها در آمدي براي خود و خانواده اش فراهم سازد . وي از همان نوجواني به اختراع علاقه وافري داشت و  حتي علاقه مندي هاي خود را در زمينه  هاي مختلف به معرض آزمايش مي نهاد . بنا به گفته خود او يكبار هنگامي كه در كوپه يكي از قطار ها مشغول آزمايش بود پس از انفجار مواد مورد آزمايش رييس قطار او را مورد مواخذه شدديد قرارداد . روحيه علم اندوزي او البته از كاستي ها و شماتت هاي ديگران دچار ياس نمي  شد. اديسون همچنان به ذهنيات خود جامعه عمل مي پوشانيد . وي سرانجام توانست در سال 1879 ميلادي نخستين لامپ الكتريكي را اختراع كند . در اين لامپ از يك رشته ذغال كه حباب آن در خلا قرار داده شده بود ، جريان الكتريكي عبور  و  روشنايي ايجاد مي كرد . گفته اند لامپ اديسون يك دهم روشنايي لامپ هاي امروزي  را دارا بود و بيشتر انرژي مصرفي  صرف گرم كردن ذغال مي شد  . او به اين مقدار بسنده نكرد و اختراعات ديگري نيز به نام خود به ثبت رسانيد كه از ميان آنها مي توان به دستگاه گرامافون اشاره كرد . 

 تولد كانالتو :
 كانالتو نقاش  ونيزي در چنين روزي در سال 1697 ميلادي به دنيا آمد . ونيزي بر روي رود بزرگ عنوان مهمترين اثر بصري اوست .

تولد هنريخ فون كليست :
 
كليست نمايشنامه نويس و شاعر بر جسته آلماني در چنين روزي در سال 1777 ميلادي به دنيا آمد . پنتزيليا عنوان مهمترين اثر ادبي اوست .

تولد توماس لاو پيكوك :
 پيكوكو نويسنده مشهور انگليسي در چنين روزي در سال 1785 ميلادي به دنيا آمد . عمارت معلق عنوان مهمترين اثر داستاني اوست .

تولد هانري برگسون :


برگسون فيلسوف برجسته فرانسوي درچنين روزي درسال 1859 ميلادي به دنيا آمد . تكامل خلاقانه عنوان مهمترين اثرفلسفي اوست . وي درسال 1927 ميلادي جايزه نوبل را ازآن خود كرد . برگسون مانند افلاطون ، فيلسوفي بود كه مانند شاعران چيز مي نوشت . اما برگسون تنها يك مرد صاحب سبك وفصيح نبود بلكه يكي ازژرف انديش ترين متفكران تاريخ فلسفه نيزبود . زندگي عقلاني او سيري تحولي داشت. وي  به تدريج از مذهب اصا لت ماده  روي گردانيد و به فلسفه اصالت تصورروي آورد . در آغاز عالمي پر شور بود در رياضيات استعدادي شگرف داشت . در هفده سالگي وارد دانشسرا شد . درآن زمان تمايلاتي كاملا طبيعت گرايانه داشت . وقتي فارغ التحصيل شد در شهر دانشگاهي كلرمون فران به كار معلمي پرداخت . با مطالعه در آثار فلسفي او مي توان در يافت كه شهود در قاموس فلسفه برگسون نقش عمده اي دارد . وي معتقد است فلسفه واقعي ، تحليل جزيي حيات نيست بلكه تفكر كردن در باب آن به صورت يك كل است . در نتيجه اين نوع تفكر معلوم مي شود كه جهان تنها يك شي ئ  مادي واقع در زمان و مكان نيست بلكه چيزي بيش از آن است . وي معتقد است  جهان تجلي يا تظاهر نيرو است . به نظر مي رسد كه علم جديد هم اين انديشه برگسون را تاييد مي كند . برگسون افكار خود را در چند كتاب از جمله زمان و اراده آزاد (1889 )، و ماده وحافظه( 1896 ) به رشته تحرير در آورد و سپس  سخنراني هايي به عنوان استاد فلسفه در آن دانشگاه ايراد كرد ، آنها را به زباني ساده و عامه فهم بيان داشت . در سال 1927 جايزه نوبل در ادبيات به برگسون اعطا شد واين امتيازي  براي يك فيلسوف آكادميك بود . او در چهارم ژانويه سال 1941 ميلادي دار فاني راوداع گفت .


تولد فاني هورست :
 هورست نويسنده ، نمايشنامه نويس و فيلمنامه نويس  آمريكايي در چنين روزي در سال 1889 ميلادي  ديده به جهان گشود . 1019 عنوان مهمترين اثر داستاني اوست .

تولد ريچارد استانكويتز :
 استانكويتز مجسمه ساز بر جسته آمريكايي در چنين روزي در سال 1922 ميلادي ديده به  جهان گشود . وي در سال 1974 ميلادي جايزه آكستون را به خاطر مجسمه هاي خود دريافت كرد.

تولد آلن فرگوسن :
 فرگوسن رهبر اركستر و موسيقيدان آمريكايي در چنين روزي در سال 1924 ميلادي به دنيا آمد . نمايش اندي ويليامز عنوان مهمترين اثر موسيقايي اوست . 

کد خبر 240232

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =