ماجرای ربوده شدن راننده‌های ایرانی در افغانستان

در گذشته می گفتند «نگین خراسان، هرات باستان» این روزها هرات باستان، به مثلث برمودا می ماند تا نگین خراسان. این شهر میهمانان و ساکنان خویش را می بلعد.  افغان ها می گویند اخطناف، ما می گویم گروگان گیری؛ اسمش را هرچه بگذاریم این پدیده شوم این روزها پدیده روزمره ای در هرات شده که همشهری و میهمان نمی شناسد.

مجله مهر: بیشتر قربانیان ایرانی در مسیر جاده اسلام قلعه به هرات ربوده شده اند، جاده ای 124 کیلومتری که تا کنون یازده راننده، چندین مهندس و تاجر ایرانی بر اساس اعلام پلیس هرات ربوده شده اند. با توجه به اینکه بسیاری از خانواده های افراد ربوده شده قبل از مراجعه به کنسولگری و یا وزارت امورخارجه مبلغ مورد نظر آدم ربایان را پرداخت می کنند نمی توان آمار دقیقی از افراد ربوده شده به دست آورد.
یکی از آخرین قربانیان رضای سمیعی است، راننده ترانزیت ایرانی که 18 آبان ماه در کیلومتری گمرک هرات ربوده شد و ربایندگان از خانواده اش درخواست 700 میلیون تومان پول کردند. خانواده رضا توان تهیه این پول را نداشتند و با این تهدید از سوی ربایندگان مواجه شدند که در صورت عدم پرداخت پول انگشت های دست رضا را قطع می کنیم و برایتان می فرستیم.


یکی از رانندگان جاده ترانزیت مشهد هرات به ما می گوید:«آدم ربایان در ایران جاسوس دارند، آن ها افراد صاحب ماشین یا راننده هایی را که وضع مالی مناسبی دارند شناسایی می کنند و در آن سوی مرز فرد ربوده می شود. در همین زمینه پلیس هرات تا کنون دو موتور سیکلت را که پلاک ایرانی را داشتند در تعقیب و گریز با این آدم ربایان ضبط کرده است که نشان از رفت آن ها به این سوی مرز دارد.»
همسر یکی از ربوده شده گان به ما می گوید که آدم ربایان طی تماس های اول گفته اند که پول را در مشهد توسط رابطشان تحویل می گیرند، اما بعد محل قرار را به گمرک مرزی دوقارون تغییر داده اند.
با یکی از راننده های که 150 روز اسیر دست آدم ربایان بوده است تماس می گیرم، حاضر به مصاحبه نیست و می گوید می ترسد که آدم ربایان در این سوی مرز به سراغش بیایند و او را بکشند. به سختی و با ترس زیاد از روزهای اسارتش می گوید. کتک، گرسنگی و سرما کلید واژه هایی است که برای تعبیر این 150 روز به کار می برد. می گوید: «کتک که هر روز می زدند و چندتا از دندان هایم و دنده ام شکست.هوا هم بسیار سرد بود. گاهی 3 روز به من غذا نمی داند و بعد از 3 روز فقط یک تکه نان خشک و آب بود. یک بار هم به بدنم برق وصل کردند و یک روز هم درون یک گودال زندانی بودم. چند بار هم که مرا جا به جا کردند دست و پایم را با زنجیر بسته بودند» رنج و مشقت 150 روز نمی گذارد حرف بزند، بغض گلویش را می گیرد و تلفن را قطع می کند.
اما گاهی به جای آزادی مرگ نصیب گروگان ها می شود، حفیظ‌الله و بهمن جاویدنیا دو راننده ای بودند که توسط گروگان گیران کشته شدند.
2 فروردین 92 اولین راننده ایرانی در جاده هرات اسلام قلعه ربوده شد. حفیظ‌الله راننده خودرو باربری بود و افراد مسلح او را پس از ربودن، به جایی در اطراف شهر کهسان انتقال دادند. پیگیری های پلیس نتیجه ای نداد و خانواده این راننده باج سنگین را پرداخت کردند اما حفیظ‌الله هیچ وقت به خانه بازنگشت.
جسد بهمن جاویدنیا  نیز که 24 تیرماه توسط افراد مسلح  در جاده اسلام قلعه به هرات ربوده شده بود، در ولسوالی انجیل ولایت هرات پیدا شد.

تعلل پلیس افغانستان
حسین میر اسکندری مسوول بخش مطبوعاتی سرکنسولگری ایران درهرات در گفت و گویی با خبرگزاری هریوا گفته بود که سرکنسولگری ایران در هرات در مورد رهایی این فرد از چنگ ادم ربایان، مستقیما از سرپرست وزارت داخله افغانستان که به هرات آمده بود؛ تقاضای کمک کرده  بود اما صحبت های محمد امین فرمانده وقت پلیس ولسوالی انجیل ولایت هرات برخلاف صحبت های مسوول مطبوعاتی کنسولگری بود. محمد امین گفته بود: گزارشی از ربوده شدن و قتل یک شهروند ایرانی دریافت نکرده است.

اما او تایید کرد جسدی در منطقه ی اسحاق سلیمان ولسوالی انجیل هرات توسط یک چوپان پیدا شده و پلیس هرات تحقیقات خود در زمینه را آغاز کرده است،. تحقیقاتی که مختومه ماند و قاتل بهمن جاویدنیا هیچ وقت پیدا نشد. بر اساس گزارش شفاخانه(بیمارستان) حوزوی ولایت هرات بر روی بدن بهمن جاویدنیا آثار خفه شدگی دیده شده است.

پس از ربوده شدن رضا سمیعی دو راننده دیگر نیز به نام های غلامرضا محمد زاده و ابراهیمی نیز ربوده شدند.خانواده ابراهیمی که روز گذشته از پیگیری از پلیس هرات نا امید شده بودند، 600 میلیون پول را تهیه کردند. آدم ربایان در تماس با آن ها اعلام کردند که پول را به دلار و در هرات تحویل می گیرند.
مژگان شفاهی همسر رضا  سمیعی یکی از راننده های ربوده شده، می گوید که آدم رباها هر روز با او تماس می گیرند و رضا را پشت تلفن کتک می زنند تا او  بیشتر برای به دست آوردن پول تلاش کند. مژگان شفاهی با مشکلاتی زیادی روبه روست؛ او از طریق نیروی انتظامی و پلیس بین الملل پیگیری هایی انجام داده  که فقط به چند برگه نامه نگاری خلاصه شده است، وزارت امور خارجه هم پاسخی جز «بررسی می کنیم» به او نداده است . به نظر می رسد او چاره ای جز تهیه پول برای آزادی همسرش ندارد. سه شنبه پیش با او تماس گرفتند و گفتند اگر تا چند روز پول را تهیه نکند انگشت های دست شوهرش را قطع می کنند و برای او می فرستند اما این روزها می گویند اگر تا چند روز آینده پول را تهیه نکند او را می کشند.
وی درباره وضیعت خود می گوید: داریم همه دار و ندارمان را می فروشیم تا بتوانیم بخشی از پول را تهیه کنیم، همه دارند کمک می کنند تا بتوانیم رضا را نجات بدهیم. 14 روز است که مرده ام، نفس نمی توانم بکشم، هر بار تلفنم زنگ می خورد می میرم.
مژگان شفاهی ادامه می دهد : نمایندگی شمال شرق وزارت امورخارجه نامه ای به کنسول گری افغانستان داد و خود جناب کنسول هم با من تماس گرفتند و گفتند که پیگیری می کنیم.
شفاهی در پاسخ این سوال که تا به حال چه میزان از مبلغ مورد نیاز گروگان گیران را تهیه کرده،می گوید: 90 میلیون اما به این پول رضایت نمی دهند، اما دعا می کنم قبول کنند.
شفاهی ادامه می دهد : اینترپل، نیروی انتظامی و پلیس افغانستان می گویند به ربایندگان پول ندهید، اما اگر پول ندهیم رضا را می کشند. من شماره موبایلم را که رباینده ها مدام به آن زنگ می زنند ، به پلیس دادم تا خط را پیگیری کنند. رباینده ها هر روز تماس می گیرند و طولانی مدت حرف می زنند آیا واقعا نمی شود یک خط موبایل را در افغانستان پیگیری کرد؟
در همین زمینه غلامعباس ارباب خالص، مسئول دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال شرق به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: فردی با مراجعه به نماینده وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور مدعی شده همسرش که راننده کامیون ترانزیت است در افغانستان ربوده شده است. موضوع طی یادداشتی به کنسولگری کشور افغانستان در مشهد فرستاده شده تا پیگیری های لازم در این خصوص انجام شود. تا مشخص شدن موضوع نمی توان در این زمینه اظهار نظر کرد.
باید منتظر بود و دید که روشن شدن موضوع از نظر مسئول دفتر نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال شرق مرگ و یا گروگان گرفته شدن راننده دیگری است.

گزارش :پژمان پاکدل

کد خبر 2405371

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =