مرمت خانه تاریخی عطاردی های شاهرود آغاز شد

شاهرود - خبرگزاری مهر: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از آغاز مرمت خانه تاریخی عطاردی‌های این شهر خبر داد و گفت: پیش از این كار مبارزه با آفت موریانه در اين خانه تاریخی انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حميد رضا حسني صبح یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود اظهار داشت: در این مرحله از مرمت، کار برداشت کاهگل فرسوده و تیر و تخته‌های موریانه خورده، تیرریزی و تخته‌کوبی مجدد و آجر فرش پشت بام و سیم گل جداره دیوارها انجام مي‌شود.

وی افزود: قبل از انجام این مرحله از عملیات مرمتي، كار مبارزه با آفت موریانه در اين خانه تاریخی انجام شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: خانه عطاردی، در مجاورت باروی قدیم شهر شاهرود در ابتدای کوچه رزازان واقع است، مساحت این خانه ۵۴۰ مترمربع و شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است.

حسنی تصریح کرد: فضاهای خانه شامل سردر ورودی، دالان، بالاخانه، حیاط بیرونی، اتاق‌های میهمان، حیاط اندرونی، اتاق‌های نشیمن،   مطبخ، آب انبار،   تنورخانه و سرویس بهداشتی است.

به گفته وی، شالوده بنا از خشت خام و پوشش سقف چوب پوش است و دارای ورودی ساده بوده که با یک دالان نسبتاً طولانی وارد حیاط کوچک ساختمان می‌شود.

 رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود  در خاتمه با بیان اینکه این خانه دارای تزئیناتی بسیار ساده است و فقط دارای نماسازی به وسیله اندود کاهگل با دم‌گیری گچی است، گفت: این بنا در سال ۱۳۸۱ و به شماره ۷۶۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کد خبر 2422282

شهر خبر