محمد ميركياني : " ارزش ادبي " در آثار ديني بايد با " مضمون " توام شود / مراكز متولي فرهنگي صرفا به ظواهر توجه نكنند

محمد ميركياني - نويسنده ، گفت : " روزه " يكي از احكام واجب اسلامي است و تاثير آن از آغاز پيدايش اسلام بوده و تا به امروز هم هست ، اين تاثيرات را در ادبيات هم مي بينيم ، حال چه ادبيات منظوم و چه ادبيات منثور ( نثر ) .

اين نويسنده درگفت وگوبا خبرنگارفرهنگ وادب مهر، با بيان اين مطلب افزود : روزه در ادبيات معاصر و كهن و ادبيات كودك و نوجوانان ما نيز حضور دارد ، به حال هم در ادبيات هم مثل تمام احكام اسلامي روزه هم تاثير داشته است .

محمد ميركياني خاطرنشان كرد : البته ابعاد احكام ديني ، ابعاد گسترده اي است و هر كسي بنا به توانايي و ظرفيت هاي روحي - رواني خود مي تواند از آنها بهره ببرد و بنا بر آن ذوق و توانايي هاي خودشان بخشي از اين ابعاد و احكام اسلامي را در يافته اند و بهره برده اند و در آثارشان هم منعكس كرده اند .

وي در ادامه اضافه كرد : بيان شدن حق مطلب در اين گونه آثار بستگي به اين دارد كه نگاه هر هنرمند و نويسنده اهل قلم به روزه چه باشد و چه مقدار از آن بهره برداري كند و آن را در آثارش منتقل كند ، يعني برداشت در مسئله روزه يك برداشت كاملا شخصي و بستگي به توجه و توانايي خود هنرمند دارد .

ميركياني : اگر مراكز دولتي " عامل " نباشند و فقط به ظواهر دين بپردازند ،  تبليغشان ضد دين و ضد احكام اسلامي خواهد شد

اين نويسنده  معاصرتصريح كرد : نهادها و مراكز دولتي بهترين كاري كه مي توانند انجام دهند اين است كه اهل عمل به احكام باشند كه در اين صورت ، خود به خود اين عمل ترويج مي شود ، به نظر من نمي توان با آيين نامه و بخشنامه احكام اسلامي را ترويج كرد آن كساني كه در صدر امور هستند خود بايد عاملي براي اجراي احكام اسلامي باشند يعني اگر خودشان عمل كنند جامعه ازآنها پيروي مي كند .

نويسنده داستانهاي كهن براي نوجوانان ياد آور شد : اگر مراكز دولتي " عامل " نباشند و فقط به ظواهر دين بپردازند ،  تبليغشان ضد دين و ضد احكام اسلامي خواهد شد ، عمده ترين كاري كه اينان مي توانند انجام دهند اين است كه شعار ندهند و به آن چيزي كه دين گفته عمل كنند ، چون در روابط اجتماعي هم احكام دين ترويج ميشود ، اگر كسي فقط براي آرايش ظاهر از احكام اسلامي استفاده كند مثل روزه كه يكي از احكام دين است ، اين روزه هيچ ارزشي نخواهد داشت .

محمد ميركياني درپايان گفت و گو با مهر، گفت : هر آنچه به عنوان اثر ادبي عرضه مي شود ، ادبياتش بايد كاملا واضح و روشن باشد و درجه ادبيات در آن لحاظ باشد و جاذبه هاي ادبي درآن مشهود، اگر اين طور باشد اثربه هيچ مشكلي بر نمي خورد و مركزي هم با آن برخورد منفي نمي كند و به راحتي منتشر خواهد شد ، اما اگر اثري به صرف داشتن مضمون ديني عرضه شود و آن چنان كه بايد و شايد ارزش ادبي نداشته باشد هيچ فايده اي نخواهد  داشت و اگر در چاپ و انتشار به مشكل برنخورد در ارتباط با مخاطب حتما مشكل خواهد داشت ، هر اثري كه ارزش ادبي نداشته باشد  يعني ارزش تاثير گذاري بر مخاطب را نيزندارد .

کد خبر 242231

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =