اهتمام جدی مسئولان برای رفع مشکلات مرغداران استان سمنان

سمنان - خبرگزاری مهر: معاون برنامه ریزی استاندار سمنان از اهتمام جدی مسئولان برای رفع مسائل و مشکلات مرغداران استان خبر داد و گفت: تمام جوانب امر برای ارائه راه حل منطقی برای برون رفت از وضعیت فعلی و ایجاد ثبات در بازار هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی رضایی ظهر یکشنبه در نشستی با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی، پشتیبانی امور دام، مسئولان کشتارگاه ها و  اتحادیه مرغداران گوشتی استان سمنان پیرامون بررسی مسائل و مشکلات مرغداران در محل معاونت برنامه ریزی استانداری ضمن اشاره به مسائل روزهای اخیر پیرامون قیمت گوشت مرغ، نوسانات بازار و دغدغه های تولید کنندگان افزود: در این جلسه با بررسی جوانب امر به دنبال ارائه راه حل منطقی برای برون رفت از وضعیت فعلی و ایجاد ثبات در بازار هستیم.

وی افزود: مصوبات و تصمیمات گرفته شده در این جلسه و رعایت مفاد آن از سوی تولید کنندگان، کشتارگاه و ذخیره سازی لازم الاجراست و همه اعضا ملزم به رعایت آن هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در این نشست با اشاره به مشکل بوجود آمده در بخش طیور گوشتی گفت: طی روزهای اخیر با تشکیل جلسات متعدد با حضور مرغداران، کشتارگاه ها و ...، پیگیری های لازم برای برون رفت از وضعیت فعلی و جلوگیری از خسارت به مرغداران انجام شده است.

سید مجید موسوی بیان کرد: به دنبال برنامه ریزی منطقی و کارشناسی بحث مرغ در استان سمنان برای جلوگیری از نوسانات شدید بازار در فصول مختلف و خسارت وارده به تولید کنندگان هستیم.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان سمنان به مواردی از جمله  تولید مازاد در استان سمنان، مساعدت برای تغییر سایز خرید، خرید نقدی و خرید مرغ به صورت زنده اشاره کرد.

مسئولان کشتارگاه ها هم با توجه به قدرت خرید خود خواستار تامین نقدینگی برای رفع مشکل خرید و بعضا تکمیل چرخه کار در کشتارگاه ها شدند.

در این جلسه مقرر شد پنج کشتارگاه فعال مرغ داخل استان سمنان روزانه ۹۵ تن گوشت مرغ منجمد داخل استان را برای ذخیره سازی تحویل شرکت پشتیبانی امور دام استان دهند.

ضمنا مقرر شد مرغ به صورت زنده از قرار هر کیلو ۴۰ هزار ریال از مقابل مرغداری خرید و بعد از طی سیکل و پروسه کشتار و انجماد، مرغ ها براساس دستورالعمل فعلی تحویل شرکت پشتیبانی امور دام شود و در ازای صورت حساب تحویل گوشت مرغ، ذرت و سویا با نرخ مصوب تحویل مرغداران شود.

همچنین مقرر شد مرغ های کشتار شده خارج سایز نیز توسط مرغدار ذخیره و در قبال ارائه صورت حساب میزان مرغ ذخیره شده و همچنین ارائه ضمانت نامه به شرکت پشتیبانی امور دام ذرت و سویا تحویل مرغداران شود تا در فرصت مناسب با هماهنگی لازم، مرغ های فوق توسط اتحادیه یا تعاونی مرغداران وارد بازار و تسویه حساب شود.

همچنین با تاكید معاون برنامه ریزی استاندار سمنان مقرر شد به لحاظ ایجاد چرخه كامل صنعت مرغداری در استان (تولید تا عرضه و برنامه های جنبی) حداكثر ظرف مدت یك ماه طرح اجرایی از سوی اتحادیه یا تعاونی مرغداری استان با همكاری  سازمان جهاد كشاورزی استان تهیه و ارائه تا نسبت به جانمایی و تامین منابع اقدام شود.

کد خبر 2422407

برچسب‌ها