روستاگردی ظرفیت گردشگری چهارمحال و بختیاری/ ماسوله دوم ایران گمنام مانده است

شهرکرد - خبرگزاری مهر: هرچند در بسیاری از مناطق کشور روستاها به بکری سابق نیستند اما در استان چهارمحال و بختیاری روستاهای بسیاری وجود دارد که بافت قدیمی و زیبای روستایی خود را حفظ کرده اند و این امر ظرفیت بزرگی برای توسعه گردشگری استان به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کوچک کشور است که با وجود وسعت کم روستاهای بسیاری را در خود گنجانده است.

 این استان حدود ۹۰۰ روستا دارد که دارای جمعیت های کم و زیاد هستند و هر کدام از این روستاها جذابیت های گردشگری خاص خود را دارند.

با وجود اینکه بسیاری از روستاهای کشور بکر بودن خود را از دست داده اند و ساخت و سازهای شهری و مصالح ساختمانی جدید در روستاها ورود پیدا کرده است اما هنوز در چهارمحال و بختیاری روستاهای بسیاری یافت می شود که گردش در آنها تاریخ قدیم ایران را می توان نظاره کرد.

این روستاها که تعداد آنها کم نیست در کنار زیبایی های طبیعی و گردشگری مناطق مختلف استان از جمله آبشارها، جنگل های بلوط، رودخانه ها و... از چنان زیبایی هایی برخوردار هستند که کمتر روستاهایی در کشور پیدا می شوند که این ویژگی ها را داشته باشند.

این روستاها می توانند زمینه توسعه گردشگری و روستاگردی در استان چهارمحال و بختیاری فراهم کنند و استان را در مسیر توسعه قرار دهند.

به عنوان مثال روستاهایی در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری وجود دارد که به علت قرار گرفتن در مناطق سخت گذر امکان بردن مصالح ساختمانی جدید شهری به آنها وجود ندارد و خانه های این روستاها هنوز از مواد طبیعی موجود در طبیعت ساخته می شود.

اگرچه روستای ماسوله در شمال کشور به علت شکل خاص قرار گرفتن خانه ها دارای معرفیت خاص شده است و سالانه هزاران گردشگر از این روستا بازدید می کنند اما نمونه این روستا در استان چهارمحال و بختیاری روستای سرآقاسید است که با زیبایی دیگر چه بسا بیشتر از ماسوله  در کنار جذابیت های بی شمار طبیعی مانند رودخانه، آبشار و جنگل در کوهرنگ چهارمحال و بختیاری وجود دارد که به علت ضعف در معرفی و مطلوب نبودن زیرساخت های تردد به روستا هنوز ناشناخته مانده و مردم روستا با درآمد کم زندگی را می گذرانند.

مردم این روستا خانه های پله کانی خود را بسیار مقاوم و زیبا ساخته اند که توان تحمل برف های چند متری منطقه را در فصل زمستان داشته باشد.

بسیاری از روستاهای دیگر استان در مناطق مختلف بافت تاریخی هستند که می توان به روستاهای سوادجان، هوره، یاسه چای، معموره و... اشاره کرد.

سرآقا سید

 روستای پلکانی سرآقاسید

وجود قبرستان های تاریخی(قبرستانهای ارامنه)، دالان های سرپوشیده، قلعه های تاریخی و... از مواردی  مهمی است که در برخی از روستاهای تاریخی استان وجود دارد.

سرآقا سید از زیباترین روستاهای چهارمحال و بختیاری

بخشدار مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ظرفیت های بالایی گردشگری در بسیاری از روستاهای شهرستان کوهرنگ وجود دارد، عنوان کرد: بسیاری از روستاهای منطقه کوهرنگ بکر بودن و تاریخی بودن خود را حفظ کرده اند و زمینه برای توسعه گردشگری در این روستاها وجود دارد.

فرزاد محمد حسینی ادامه داد: در شهرستان کوهرنگ هر ساله مسافران بسیاری وارد منطقه می شوند که بیشتر در شهر چلگرد از مناطق گردشگری دیدن می کنند که می توان از این فرصت برای ورود مسافران و گردشگران به روستاهای دیگر شهرستان بهره گرفت و زمینه را برای توسعه بیشتر این مناطق فراهم کرد.

وی بیان کرد: سرآقا سید یکی از زیباترین روستاهای استان است که حالت پلکانی آن در کنار زیبایی های طبیعت و وجود یک امامزاده،آن را به عنوان پتانسیلی برای توسعه گردشگری استان مرطرح می کند.

بخشدار مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: معرفی این روستا و اطلاع رسانی در کشور برای ورود مسافر و گردشگر یک ضرورت است و این روستا زمینه گرفتن شهرت جهانی را دارد.

معرفی روستاها و ظرفیت های گردشگری آنها راهکاری برای توسعه گردشگری استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمینه پر پتانسیل روستا گردی در چهارمحال و بختیاری، گفت: چهارمحال و بختیاری روستاهای بسیاری دارد که هر کدام از آنها ویژگی و ظرفیت خاص گردشگری دارد.

بهمن عسگری ادامه داد: معرفی روستاها و ظرفیت های گردشگری آنها از مهمترین عوامل در توسعه گردشگری و روستا گردی در استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در این خصوص سازمان میراث فرهنگی اقدامات قابل توجهی در خصوص معرفی روستاها انجام داده است و در بسیاری از روستاها نیز اقدامات قابل توجهی برای ورود مسافر و گردشگر انجام داده است.

یاسه چای

دالان های تاریخی روستای یاسه چای

وی با اشاره به برگزاری جشنواره روستا گردی در روستای تاریخی و زیبایی یاسه چای، ادامه داد: برگزاری این جشنواره برای معرفی روستا و ورود مسافر و گردشگر یکی از اقدامات میراث فرهنگی در این استان بوده است.

بهمن عسگری اذعان داشت: این جشنواره با هدف رونق اقتصادی، معرفی جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی و شناساندن روستاهای یاسه چای برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه رسانه ها نقش مهمی برای معرفی جذابیت های گردشگری دارند، ادامه داد: معرفی جذابیت های گردشگری استان و روستاها تاریخی در توسعه گردشگری نقش مهمی را دارد.

.............................

گزارش از سید محمد رضا موسوی

کد خبر 2422580