کودک آزاری محصول شیوه زندگی ماشینی امروز است

قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان این که کودک‌آزاری ریشه در فرهنگ جاهلیت دارد، گفت: کودک‌آزاری ثمره کمبود مهر مادری و پدری است و آن نیز محصول شیوه زندگی ماشینی امروز است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی جعفر سبحانی در پیام خود به همایش «پیشگیری از کودک‌آزاری» که روز پنجشنبه در سالن معصومیه استانداری قم برگزار شد، تصریح کرد: فرزندان انسان امانت‌های الهی هستند که در اختیار والدین قرار می‌گیرند ‌تا با معیارهای اسلامی پرورش پیدا کرده و به صورت انسان‌های وارسته‌ تحویل جامعه داده شوند. پدران و مادران در پیشگاه خدا مسئولیت بس خطیری بر عهده دارند و کوتاهی در پرورش آنها نوعی خیانت به امانت‌های الهی است.

وی در این پیام آورده‌ است: اگر قرآن مجید فرزندان را مایه امتحان و آزمایش معرفی می‌کند و می‌فرماید «انما اموالکم و اولادکم فتنه» نوعی اشاره به بازخواست آنها در مورد فرزندان است. عرب جاهلی بادیه‌نشین بر اثر قساوت و سنگدلی که نتیجه مستقیم صحرانشینی است، نه تنها به تکریم فرزندان نمی‌پرداختند بلکه دخترکشی و کودک‌آزاری فرهنگ بسیاری از قبایل آنها بود.

این مرجع تقلید تاکید کرد: اسلام مسئولیت پدر و مادر را به قدری خطیر شمرده است که حتی آنها را مسئول نامگذاری آنها دانسته است و می‌فرماید یکی از حقوق فرزندان بر پدران این است که نام نیک برای او بگذارد، با توجه به این مسئولیت کوچک حساب دیگر مسئولیت‌ها روشن است.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرده است: کودک‌آزاری ثمره کمبود مهر مادری و پدری است و آن محصول شیوه زندگی ماشینی امروز ما است، پدران و مادرانی که در بیرون منزل مشغول کارند و تربیت فرزندان بر دوش مهد کودک‌ است، کمتر بر فرزندان خود مهر می‌ورزند، از طرف دیگر کودکی که در آغوش مادر بزرگ نشود، او نیز از عاطفه و محبت و مهر کمتر برخوردار می‌شود و بنابراین بسیاری از جنایتکاران آنهایی هستند که از مهر مادر و پدر محروم بوده‌اند. کودک آزاری نوعی جنایت بر مظلوم‌ترین انسان‌ها است که هیچ نوع قدرتی برای دفاع از خود ندارد و حساب آنها در روز قیامت با خداست.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در پایان تصریح کرده است: اینجانب در اینجا دامن سخن را کوتاه کرده و برای عزیزانی که این فضای روحانی را پدید آورده‌اند توفیق بیشتر از خداوند منان خواهانم و امیدوارم که با تلاش‌های خداپسندانه شما عزیزان این لکه ننگین که دامن برخی از خانواده‌ها را گرفته، برطرف شود.

 

کد خبر 2425482

برچسب‌ها

شهر خبر