وزير امورخارجه تركيه با اشاره به مشخص نبودن نتايج همه پرسي قانون اساسي عراق نگراني كشورش را از برخي بندهاي پيش نويس ابراز داشت.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل از روزنامه البيان،عبدالله گل همچنين حمايت كشورش را ازرويكرد سياسي درعراق براي دستيابي راهي براي خروج از اوضاع وخيم كنوني عراق ابراز داشت و همه پرسي قانون اساسي عراق را موفقيت آميز و مرحله اي جديد دانست .

عبدالله گل درعين حال نگراني كشورش را ازبرخي بندهاي درج شده در پيش نويس قانون اساسي عراق ابراز كرد و در عين حال گفت : اين ملت عراق است كه تصميم نهايي خودش را در اين زمينه و در مراحل آينده اتخاذ خواهد كرد.

گفتني است تركيه از شكل گيري حكومت كرد در شمال عراق شديدا نگران است زيرا از نظر تركيه اين امر موجب خواهد شد كه كردهاي موجود درتركيه نيز عليه اين كشور قيام كنند و خواستارخود مختاري  شوند .

تركيه پيشتر با انتقاد از موضع آمريكا در قبال كردهاي عراق و تركيه به هرگونه تلاش كردهاي عراق براي سيطره بر شهر نفت خيز كركوك هشدار داد. 

آنكارا از آمريكا به علت اينكه هيچ تحركي در قبال جدايي طلبان كردهاي تركيه مستقر درشمال عراق انجام نمي دهد، انتقاد كرد و به هرگونه تلاش كردهاي عراق براي كنترل كركوك هشدار داد.

تركيه از اين مي ترسد كه كردهاي عراق كركوك را پايتخت دولت مستقل كرد در آينده قرار دهند زيرا اين مساله ممكن است گرايش هاي جدايي طلبانه را در ميان كردهاي تركيه هم برانگيزد.

کد خبر 242668

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =