بخش اصلی جشنواره بین المللی وارش با محوریت فرهنگ عامه است

ساری - خبرگزاری مهر: دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت: بخش اصلی این جشنواره با محوریت فرهنگ عامه به فیلم های کوتاه اختصاص دارد.

حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: جشنواره بین المللی فیلم « وارش» در سه  بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می شود، که بخش اصلی جشنواره با محوریت  فرهنگ عامه به فیلم های کوتاهی اختصاص دارد که فیلمسازان کشور با موضوعات  مستند، داستانی، پویانمایی  و تجربی تولید کرده اند. به عبارتی  شامل فیلم  هایی خواهد شد که آداب و رسوم، باورها، افسانه ها و آیین های  اصیل  مردم ایران را دستمایه تولید قرار داده اند.

وی گفت: بخش جنبی در جشنواره  نیز همه ساله  به یکی از استان های  کشور ا ختصاص دارد که میهمان جشنواره وارش هستند. امسال در بخش  جنبی آثار منتخب فیلمسازان استان کردستان با موضوع آزاد و غیررقابتی به نمایش درخواهد آمد.

وی اظهار کرد: بخش ویژه و بین الملل جشنواره فیلم « وارش» به میراث مشترک کشورهای حاشیه دریای مازندران اختصاص داده شده است. یعنی آثاری در تولیدات خود مولفه های مشترک مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی را مورد توجه قرار دهند. همچنین با توجه به تقارن برگزاری هشتمین جشنواره فیلم وارش با هفته وحدت، جایزه صلح و دوستی با محوریت پیامبر اکرم(ص) در بخش ویژه مورد لحاظ قرار گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: نمایش آثار با موضوع آزاد درباره مازندران در زمینه های معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، دفاع مقدس، ایثار نیز یکی دیگر از  بخش های جشنواره است. حداکثر زمان فیلم های ارسالی در بخش مستند ۴۰ دقیقه، داستانی ۳۰ دقیقه و پویانمایی و تجربی ۱۵ دقیقه تعیین شده است.

وی بیان داشت: هشتمین جشنواره فیلم « وارش» امسال در قالبی گسترده تر از سال های گذشته برگزار می شود. این جشنواره که در ۷ دوره اخیر شاهد نوسان در کیفیت ساختار و نوع مدیریت بود و در برخی دوره ها شکل برگزاری آن انتقاداتی را نیز به همراه داشت، قرار است امسال با تلاش و توجه بیشتر مسئولان فرهنگی استان به شکلی مطلوب و بین المللی برگزار شود.

به نخستین برگزاری جشنواره فیلم « وارش» به دی ماه سال ۷۸ بر می گردد که با تلاش تعدادی از هنرمندان جوان شهر بابل و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد. در آن سال « وارش» به نخستین جشنواره فیلم سال ۲۰۰۰ میلادی لقب گرفته بود و ۲۷۲  اثر برای حضور در آن معرفی شدند.

« وارش» دوم ۱۴ مهر ۷۹  فعالیت خود را با حضور فیلمسازان استان های خراسان، گیلان، مازندران، سمنان و گلستان و نمایش ۵۲ فیلم در بخش اصلی ۱۰ فیلم در  بخش  جنبی از مجموع ۳۰۶ اثر ارسال شده به دبیرخانه آغاز کرد.

اما از این دوره به بعد « وارش»  به صورت یک جشنواره دوسالانه روند اجرایی خود  را ادامه داد. نیمه سوم  شهریور ۸۱« وارش» سوم با افزایش چشمگیر آثار به دبیرخانه جشنواره فرستاده شد.

دوره چهارم جشنواره فیلم کوتاه « وارش»  از ۱۹ تا ۲۳ مهر ۸۳ و با گستره ای  بین المللی  برگزار شد. در این دوره  فیلمسازانی از کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و  گرجستان  آثار خود را به « وارش» آوردند تا در مجموع ۹۲۷ اثر کوتاه سینمایی به این جشنواره راه یابد.

در پنجمین دوره این جشنواره  که با یک سال  تاخیر  از  ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند ۸۶  برگزار شد،   ۷۱۳ فیلمساز از سراسر کشور ۱۰۶۸ اثر را به دبیرخانه جشنواره فرستادند. ششمین جشنواره سراسری  فیلم کوتاه « وارش» هم مانند دوره پنجم پس از  ۳ سال ۲ تا ۵ آبان ۸۹  با ۸۳۷ فیلم دریافتی در مجتمع سینمایی ارشاد بابل برگزار شد. « وارش» هفتم هم در روزهای پایانی مهر سال ۹۱ با ۷۶۶ فیلم کوتاه داخلی فعالیت خود را آغاز کرد.

روند صعودی « وارش» تا دوره پنجم و برگزاری  بین المللی این جشنواره و افزایش دوره ای تعداد آثار  دریافتی دبیرخانه این جشنواره تا دوره پنجم، امیدها را برای ثبت جشنواره ای بزرگ به نام مازندران در صنعت سینمای بین المللی زده کرد.

 آمارهای این گونه نشان می دهدکه « وارش» نتوانست. آن طور که انتظار می رفت راه در پیش گرفته را ادامه دهد و بنا به دلایلی از شتابش کاسته شد، اما به نظر می رسد امسال قرار است این جشنواره با عزمی جزم و تلاشی  فراگیر مازندران را میزبان آثار  تولیدی هنرمندان سراسر کشور و کشورهای همسایه کند. این رویداد سینمایی کشور قرار است در هشتمین دوره برگزاری، در کنار توجه به تولیدات ملی در عرصه فیلم کوتاه، میزبان فیلمسازان کشورهای  حاشیه دریای مازندران نیز باشد.

کشف استعدادهای نو در تولید فیلم کوتاه، توجه و ترغیب فیلمسازان به موضوعات  آیینی، دینی و فرهنگ عامه، تلاش  برای احیای موضوعات  فرهنگی با پیشینه های تاریخی و فرهنگ بومی، توجه به  موضوعات مشترک میان اقوام ایران و کشورهای حوزه میراث مشترک و احیای ارتباط موثر و دوسویه میان فیلمسازان ایران و  پدیدآورندگان آثار سینمایی کشورهای حاشیه دریای مازندران به عنوان اهداف جشنواره بین المللی فیلم « وارش» در این دوره مطرح شده اند،  اهدافی که اگر از قالب پوسترها و بنرها و  بروشورها خارج شوند،   باید شاهد یک « وارش» پربهره درمازندران  باشیم.

امسال « محمدعلی سجادی» « سیدحمد مهدی طباطبایی نژاد»، « مهدی قربان پور»، « کیوان کثیریان»، « خسرو معصومی»، « علی دنیوی ساروی» و « افسانه منادی»  به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش معرفی شدند. در فراخوان این جشنواره آخرین مهلت دریافت آثار ۲۵ آذرماه سال جاری اعلام شد و زمان برگزاری جشنواره نیز ۱۵ دی ماه امسال خواهد بود.

کد خبر 2426894