جیبوتی ها خوشحال از حضور ایرانی ها در کشورشان

رییس مجلس شورای اسلامی ابتدای این هفته سفری کوتاه به کشور جیبوتی به منظور افتتاح ساختمان پارلمان این کشور داشت که همراه با حواشی قابل توجهی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، رییس مجلس شورای اسلامی عصر جمعه در سفری یک روز و نیمه عازم کشور جیبوتی شد. این سفر به منظور افتتاح ساختمان پارلمان کشور جیبوتی که به کمک مهندسان و آرشیتکت های ایرانی ساخته شده است، صورت گرفت.

علی محمد بزرگواری، جواد نظری مهر و محمد مهدی مفتح سه نماینده ای بودند که لاریجانی را در این سفر همراهی کردند.

 مدت پرواز تهران - جیبوتی چهار ساعت بود و در بدو ورود، لاریجانی مورد استقبال رییس مجلس ملی جیبوتی قرار گرفت.

همچنین یکی از نمایندگان زن مجلس جیبوتی برای استقبال از خانم های حاضر در این سفر به فرودگاه آمده بود. این نماینده در اولین واکنش گفت که نگران نباشند و در این کشور خبری از  ابولا، بیماری شایعی که در کشورهای آفریقایی رواج یافته، نیست.

رییس مجلس جیبوتی در مراسم استقبال گفت که کشور جیبوتی کشور بسیار کوچکی است و امیدوار است کشور بزرگ ایران به آن ها کمک کند.

بازدید از ناو جماران و ناو شکن بوشهر، دو ناو ایرانی که برای تامین امنیت کشتی های ایران و سایر کشورها در نزدیکی باب المندب حضور دارند، اولین برنامه رییس مجلس شورای اسلامی بود که همان شب ساعت ده به وقت محلی صورت گرفت. دکتر لاریجانی با وجود خستگی سفر به دقت بخش های مختلف ناو را مورد بازدید قرار می داد.

لاریجانی در سخنرانی کوتاهی که در جمع کارکنان این دو ناو داشت از خدمات و زحمات آن ها تشکر کرد.

بعد از مراسم سخنرانی به درخواست یکی از امیران حاضر در ناو،  سربازان با علی لاریجانی عکس یادگاری گرفتند. اما تعداد نیروهای مشتاق گرفتن عکس یادگاری با رییس مجلس به حدی زیاد شده بود که به سختی می شد لاریجانی را در میان سربازان پیدا می کرد.

سفر لاریجانی

دو برادر دوقلو شیرازی نیز در میان سربازان بودند که اصرار زیادی داشتند از آن ها عکس گرفته شود.

جیبوتی یکی از کشورهای بسیار کوچک آفریقا است، که اکثر مردم آن در فقر به سر می برند،در روز افتتاح سالن جدید نکات قابل توجه ای وجود داشت. در این کشور آداب دیپلماتیک به روال مرسوم همه کشورها وجود نداشت و  در  مکانی که برای افتتاح این مجلس در نظر گرفته شده بود، تعدادی صندلی در کنار هم قرار داده بودند و چادری روی آن کشیده بودند. ظاهرا در این کشور علاقه ای به هیچ گونه تشریفات و آداب دیپلماتیک وجود نداشت و همه چیز بسیار ساده برگزار می شد.

دمای هوا در جیبوتی 32 درجه بالای صفر بود و تنها وسیله خنک کننده پنکه های بزرگی بود که باید محیط را خنک می کردند. نحوه پذیرایی نیز بسیار ساده بود و بارها شیرینی و شربت در میان مهمانان حاضر تعارف می کردند.

مجری برنامه افتتاح دختر رییس مجلس ملی جیبوتی بود و حاضران مراسم در حین سخنرانی رییس مجلس و رییس جمهور زمانی که اسم جیبوتی می آمد دست می زدند و هورا می کشیدند.

بر خلاف شیوه متداول، رییس مجلس و رییس جمهور این کشور، محافظی نداشتند .

بعد از سخنرانی ها، نوبت به افتتاح مجلس رسید. مجلسی که با کمک جمهوری اسلامی ایران ساخته شده بود و در میان ساختمان های شهر بسیار خودنمایی می کرد، چرا که در شهر جیبوتی ساختمان بلند  و چند طبقه به ندرت دیده می شود.

سفر لاریجانی

 مشخص بود که حاضران در مراسم، بسیار از ساختمان مجلس خوششان آمده بود و مرتب از این ساختمان تمجدید می کردند.

یکی از نمایندگان مجلس جیبوتی در گفتگو با خبرنگار مهر، از سیاست های جمهوری اسلامی ایران بسیار تشکر  کرد و گفت: ایران همواره کشور دوست و برادر ما است.

این نماینده همچنین گفت: خوش به حال شما که در ایران زندگی می کنید. من دوست دارم به ایران بیایم.

او که سنی مذهب بود همچنین تاکید داشت همسرش شیعه است و بسیار هم  از این مساله راضی است و معتقد بود نباید میان سنی و شیعه اختلاف وجود داشته باشد. به گفته این نماینده جیبوتی ها از حضور ایران در کشورشان بسیار خرسند هستند.

بازار عکس یادگاری با ساختمان جدید پارلمان جیبوتی که شباهت به سالن اجلاس سران ایران داشت هم داغ داغ بود و ذوق و شعف زیادی میان نمایندگان جیبوتی دیده می شد.

کاخ ریاست جمهوری یکی از دیگر از مقصد های لاریجانی بود، کاخ کوچکی که به نسبت سایر مکان های سیاسی اغلب کشورها ساده بود.

در یکی از طاقچه های دیوارهای کاخ ریاست جمهوری یک صفحه قرآن نفیس و قدیمی دیده می شد که معنی فارسی در کنار آیات عربی اش داشت.

بعد از ضیافت نهار رییس جمهور جیبوتی، که در هتل محل اقامت علی لاریجانی، که ظاهرا از معدود هتل های شهر بود، برگزار شد، لاریجانی با رییس مجلس یمن و سومالی نیز دیدار کرد.

بازار سنتی و بافت شهر بسیار قدیمی و نشان از عدم توسعه این کشور داشت و ظاهرا با وجود فقر، قیمت همه چیز نیز بسیار گران بود. یکی از مردم شهر می گفت که قیمت هر کیلو سیب درختی 35 دلار است.

زبان مردم جیبوتی فرانسوی است و در مدارس این کشور نیز فرانسه به عنوان یکی از کتب اصلی است اما اغلب مردم با گویش های محلی و سومالیایی صحبت می کردند.

علی رغم دریای زیبای این کشور اما آنچنان جای توریستی در شهر وجود نداشت و به نظر می رسد سالیان طولانی زمان نیاز است تا این کشور به توسعه اقتصادی مطلوب برسد.

 لاریجانی در پایان این سفر که بلافاصله بعد از سفر دو روزه وی به مشهد صورت گرفته بود  نزد خبرنگاران آمد و به آن ها خسته نباشید گفت و با آن ها عکس یادگاری گرفت.

کد خبر 2427248

شهر خبر