مطالب برخي مطبوعات درباره اظهارات دبير هيات دولت كذب محض است

به دنبال انتشار برخي مطالب در مطبوعات و پايگاههاي اينترنتي كشور درباره اظهارات زريبافان، دبيرخانه هيات دولت بيانيه اي در اين باره منتشر كرد.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، متن بيانيه دبيرخانه هيات دولت به شرح ذيل است:

بسمه تعالي
آقاي مسعود زريبافان دبير هيات دولت، در اين هفته آماج يك جريان سازي تبليغاتي نگران كننده قرار گرفت و به وي توهين و اسائه ادب شد.برخي از روزنامه هاي مشخص با انتشار اخبار و گزارش هاي نادرست، در اين زمينه سهم به سزايي ايفا كردند و چند تن از افراد مسوول نيز مندرجات همين روزنامه ها را مبناي تحليل هاي غيرواقعي خود قرار دادند.

ماجرا چه بود؟

فردي به نام مهدي كمانگير روز چهارشنبه 20 مهرماه در پايگاه اطلاع رساني «ملت نيوز» اقدام به انتشار يك داستان خيالي و به ادعاي نگارنده، طنزگونه عليه شوراي اسلامي شهر تهران مي كند و اساس آن را نيز به شبكه تلويزيوني آمريكا ميوز MIUS مربوط مي داند. در اين داستان، مطالب بي اساسي به فردي به نام (م.ز) نسبت داده شده است.

روز پنجشنبه 21 مهرماه، روزنامه «توسعه» در اقدامي شتابزده، اين داستان را، واقعي فرض مي كند و آن را در صفحه نخست خود و با عنوان « آبادگران، قانون بايد طبق رسالت ما اصلاح شود» به چاپ مي رساند و مدعي مي شود كه اين مطلب گزارش بي سابقه «خانه ملت» از پشت پرده جلسه اعضاي شوراي شهر است.

پايگاه اطلاع رساني خانه ملت متعلق به مجلس شوراي اسلامي است و پايگاه اطلاع رساني ملت نيوز هيچ ارتباطي با خانه ملت ندارد.

كمانگير در اين باره مي نويسد: در آن نوشته به اندازه كافي اشاره و نشانه داده شده بود و هر خواننده اي كه اندكي با فضاي سياسي و اخبار جامعه آشنايي داشته باشد، متوجه مي شود كه اين يك گزارش واقعي نبوده بلكه يك سناريوي تخيلي است و كسي نمي تواند اين داستان را تا پايان مطالعه كند و آن را صرفا يك خبر يا گزارش حقيقي تلقي نمايد.

انتشار اين مطلب در شماره پنجشنبه روزنامه توسعه به عنوان يك گزارش به اصطلاح واقعي سبب مي شود كه خبرگزاري كار «ايلنا» بدون فوت وقت در روز جمعه به سراغ برخي افراد رفته و نظرات آنان را جويا شود.

مهدي كمانگير 5 روز بعد در سايت ملت نيوز، در اين باره توضيحاتي به شرح زير داده است: اين جفاي بزرگي است كه يك طنز سياسي را مبناي داوري در خصوص سخنان يك شخص قرار دهيم و به واقع او را به خاطر حرفي كه نگفته است توبيخ كنيم ؛ و بدون اينكه اصلا منبعي ذكر كنيم و آدرسي بدهيم جملات تقطيع شده را به عنوان جملات شخص مورد نظر، مسلم و قطعي فرض كنيم.

سردبير و خبرنگار خبرگزاري ايلنا به تبع همكارانشان در روزنامه توسعه حتي به خود زحمت ندادند كه در مورد صحت و سقم مطالب نسبت داده شده به آقاي زريبافان در داستان طنزگونه آقاي گمانگير دست به هيچگونه تحقيقي بزنند و با وجود آنكه ادبيات به كار رفته در اين مطالب هيچ سنخيتي با ادبيات آقاي زريبافان ندارد، اصل را بر صحت موضوع گذاشتند و افراد مصاحبه شونده  نيز بدون تامل و بررسي، شديدترين انتقادها را از زريبافان به عمل آوردند.

اين خبرگزاري حتي پا را از اين هم فراتر گذاشت و مصاحبه روز چهارشنبه 20 مهرماه آقاي زريبافان با خبرنگاران درباره عدم الزام دولت به داشتن سخنگو را تحريف كرد و به نقل از او نوشت كه «دولت نيازي به سخنگو ندارد» و چنين تحريفي كافي بود تا روزنامه هاي شرق و ابرار و ساير روزنامه ها و پايگاههاي اينترنتي با انتشار موضوع در صفحات نخست خود، دبير هيات دولت را هدف هجوم تبليغاتي قرار دهند و برخي افراد نيز اين تحريف و دروغ را حمل بر صحت كرده و آقاي زريبافان را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

مهدي كمانگير در توضيحات خود در سايت ملت نيوز افزوده است: چنانچه پيداست خبرنگاران روزنامه شرق، خبرگزاري ايلنا و سايت انتخاب در مدت اين پنج روزي كه از انتشار آن داستان مي گذرد، مي توانستند نظر خود آقاي زريبافان را جويا شوند يا حداقل ترديدشان را با مسئولين سايت « ملت نيوز » در ميان بگذارند كه تكليف ما با اين متن چيست؟ 

در پي شروع اين جريان سازي تبليغاتي، آقاي زريبافان روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي مطالب نيست داده شده به خود در خبرگزاري ايلنا و رسانه هاي همسوي با آن را قويا تكذيب كرد و آن را نمونه بارزي از تشويش اذهان عمومي دانست.

روزنامه توسعه در شماره روز يكشنبه 24 مهر ماه، به اشتباه خود اعتراف كرد اما مسئوليت آن را متوجه سايت اطلاع رساني ملت نيوز و نويسنده آن دانست.

مهدي كمانگير در اين زمينه نوشته است: به ياد داشته باشيم كه «براي كوبيدن دشمن خود چيزهاي بزرگ و با ارزش را خراب نكنيم. اگر ما با استفاده از راهها و روش هاي غير اخلاقي دشمن خود را شكست دهيم و رسوا كنيم، بازنده اصلي خود ما خواهيم بود، نه آن دشمن.»

با توجه به ماجراي فوق ، دست اندركاران محترم وسايل ارتباط جمعي و به ويژه مديران مسئول و سردبيران مطبوعات كشور را به هوشياري و دقت نظر هر چه بيشتر جلب مي كنيم. ارباب جرايد بايد بيش از هر كس مراقبت كنند تا مجراي اطلاع رساني به مردم، به عرصه اي براي تخريب شخصيت افراد خدوم و دلسوز جامعه، تبديل نشود زيرا تداوم چنين رويكردي به جامعه مطبوعاتي آسيب مي رساند و اعتماد و اطمينان افكار عمومي را به اين رسانه ها مخدوش مي سازد.

همچنين از افرادي كه به سبب جايگاه سياسي و اجتماعي شان در معرض پرسش خبرنگاران قرار مي گيرند، انتظار مي رود، در پاسخ به هر سوالي از خود عجله و شتاب به خرج ندهند و پس از مطالعه و بررسي موضوع، با خبرنگاران به گفت و گو بنشينند.

کد خبر 242945

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =