پایتخت انیمیش ایران میزبان روایتی جذاب از شاهنامه/ "رستم و سهراب" روی پرده رفت

بروجرد - خبرگزاری مهر: پس از مدتها انتظار اکران انیمیشن رستم و سهراب در پایتخت انمیشن ایران آغاز شد تا برای نخستین بار شهر بروجرد شاهد روی پرده رفتن روایتی جذاب از شاهنامه برای خانواده های ایرانی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان بروجرد که طی سالهای گذشته با برگزاری آئینی به عنوان پایتخت انیمیشن ایران معرفی شد و در این مدت آثار متنوع زیادی را در شبکه داخلی و برون مرزی اکران کرده است حال قدم بزرگتری را برداشته و آن هم احیای روایت های شاهنامه برای کودکان ایران و جهان است تا برای نخستین بار انیمیشن رستم و سهراب در این شهر اکران شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجرد در مراسم اکران انیمیشن سینمایی رستم و سهراب این اقدام را حرکت بزرگ فرهنگی در تحقق چشم انداز فرهنگی شهر بروجرد خواند.

نادر ارجمندی با اشاره به اینکه انیمیشن کاملا ایرانی رستم و سهراب برای اولین بار در بروجرد به عنوان پایتخت انیمیشن ایران اکران می شود گفت: داستان های کهن ایرانی از جمله رستم و سهراب که نتیجه کوشش های شاعر بزرگ ایران زمین فردوسی است امروز در قالب یک انیمیشن در بروجرد تولید شده و در ۱۰۰کشور دنیا عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه انیمیشن سینمایی رستم و سهراب که اکران آن از امروز در بروجرد آغاز می شود بر اساس داستانهای شاهنامه فردوسی شاعر نامی ایران تولید شده است اظهار داشت: با تولید این انیمیشن ایرانی در دیار فرزانگان که مرزهای جغرافیایی را نیز درنوردیده است به نوعی حرکتی موثر در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه توجه به فرهنگ ایرانی - اسلامی برداشته شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بروجرد افزود: تولید سینمایی انیمیشن رستم و سهراب توسط فرزندان بروجرد صحت و شایستگی انتخاب بروجرد به عنوان پایتخت هنر و صنعت انیمیشن ایران را بر همگان روشن کرد.

وی تاکید کرد: این انیمیشن توسط شرکت آریا صنعت تخیل به تهیه کنندگی "داریوش دالوند" و به کارگردانی کیانوش دالوند و با همکاری بیش از ۱۰۰ نفر از هنرمندان عرصه انیمیشن کشور در شهر بروجرد تولید شده است.

ارجمندی گفت: شرکتهای  فراوانی در بروجرد وجود دارند که در عرصه تولید انیمیشن فعال هستند اما شرکت آریا صنعت تخیل تا کنون توانسته است ۱۰هزار دقیقه انیمیشن تولید کند که سرآمد آن سینمایی رستم و سهراب است.

بنابر این گزارش اگر چه از دیرباز بروجرد یک نقطه کانونی در فرهنگ و هنر ایران زمین بوده اما انتخاب این شهرستان زیبا به عنوان پایتخت هنر- صنعت انیمیشن ایران شاید در نگاه اول و از دید کارشناسان این عرصه دستاوردی قابل توجه باشد.

در حال حاضر در شهرستان بروجرد چندین شرکت و موسسه ثبت شده و ثبت نشده در حال تولید انیمیشن هستند که تاکنون در این زمینه به موفقیت های قابل توجهی دست یافته اند.

تولیدات انیمیشن بروجرد علاوه بر موفقیت های جشنواره ای، چندین کشور جهان از جمله ترکیه، هند، امارات، عراق، سوریه، لبنان، کویت، فلسطین، قطر و بحرین را در نوردیده و توجه ویژه کشورهایی چون فرانسه، آمریکا، کره و مالزی را نیز جلب کرده تا حدی که پیشنهادهای تولید مشترک و پیش خرید حقوق محصولات انیمیشن بروجرد، از طرف برخی از این کشورها ارائه شده است.

در این راستا در آخرین افتخاری که در این زمینه نصیب بروجرد شد عقد قرارداد برای اکران جهانی انیمیشن "رستم و سهراب" در جشنواره کن بود که این انیمیشن حاصل تلاش براداران دالوند در بروجرد است.

این در حالیست که به گفته مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بیش از ۲۸ شرکت بزرگ توزیع انیمیشن دنیا در جشنواره کن خواستار خریداری امتیاز توزیع انیمیشن "رستم و سهراب" بودند که این امر حکایت از قابلیتهای بروجرد در تولید انیمیشن در تراز جهانی و مطابق با استانداردهای بین المللی دارد.

موفقیت اثر انیمیشن "رستم و سهراب" در حالی رخ می دهد که پیش از این نیز سریال انیمیشن دوبعدی آخرین فرستاده به سفارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای شبکه آموزش به مدت ۷۷۰ دقیقه بود تولید شد که علاوه بر پخش در شبکه آموزش در بیش از ۲۰ کشور دنیا اکران شد.

 انیمیشن رستم و سهراب نیز داستان بسیار زیبا و ارزشمند از کتاب شاهنامه ابوالقاسم فردوسی است که به دو زبان انگلیسی و فارسی تولید شده و قرار است مردم کشورهای دیگر جهان نیز تماشاگر این انیمیشن جذاب باشند.

کد خبر 2431471

برچسب‌ها